Turizm sözlüğü

Turizm sözlüğü

Seyahat planınızı hazırlarken zorlanmamanız hatta keyif almanız için sizlere geniş kapsamlı turizm sözlüğü hazırladık. Sizlere şimdiden iyi seyahatler dileriz. 

Sözlük TDK’ya göre şöyle tanımlanır: “Bir dilin bütün ya da belli bir çağda kullanılmış sözcük ve deyimlerini abece sırasına göre alarak tanımlarını yapan, açıklayan ya da başka dillerdeki karşılıklarını veren yapıt.” Sözlükleri bir yanıyla, ilgili oldukları toplumların, mesleklerin aynası saymak yanlış olmaz.

Uçak yolculuğuna çıkmadan önce bilmek isteyeceğiniz terimlerin yer aldığı ve birçok konuda size rehberlik edecek bir önceki #TGilekeşfet içeriğimize göz atmayı unutmayın: Havacılık terimleri seyahat sözlüğü

Yazıdaki Başlıklar

A

A La Carte / Alakart: Bir restoranda geniş bir seçenek kapsayan, her tabağın ayrı olarak fiyatlandırıldığı menü. Karta göre, kart usulü, seçimi doğrudan müşterinin tercihine bırakılan yemek usulü.

Accommodation: Konaklama, bir oteli, Airbnb’yi, Pansiyonu veya kiralık oda sağlayan diğer yerleri ifade eder.

ABTA: the Association of British Travel Agents, İngiliz Seyahat Acentaları Birliği.

Acenta: Sözleşme uyarınca, belli bir ücret karşılığında ve belli bir bölge içinde turizm faaliyetleri yürüten kişi veya kuruluş.

Açık Büfe: Davetlilerin veya müşterilerin önceden hazırlanmış büfedeki yiyecek ve içeceklerden dilediklerini, istedikleri miktarda alabildikleri düzenleme biçimi.

Açıkhava Müzesi: Ender, ilginç ve eski eserlerin yer aldığı açık ziyaret alanı.

Adult (Yetişkin): Normal olarak seyahat hizmetlerine tam ücret ödemesi gereken kişi.

Airport code: Üç harfli ve her hava alanı için özel olan kod, örneğin Atatürk Hava Limanı IST, Heathrow LHR

APEX: Advance Purchase Excursion (fare). Sayısı ve satış zamanı kısıtlı olan ucuz biletler için kullanılan hava yolu tarifesi.

B

BAA: Önceden British Airports Authority olarak biliniyordu, şimdilerde ise Heathrow Airport Holdings Limited olarak geçiyor. İngiltere merkezli ve anlaşıldığı üzere Heathrow hava alanı ve başka bir kaç hava alanının işletmeciliğini yürütüyor.

Back-to-back ticketing: Zıt başlangıç noktası ve zıt istikamete sahip gidiş dönüş bileti satın alıp, ilk ve son segmentlerini çaprazlama değiştirip kullanarak, minimum kalış süresine denk gelmeyen durumlarda yükselen ücretten daha az para ödemek için kullanılan bir taktik.

Bagaj Hakkı: Yolcu tarafından fazladan ücret ödemeden taşınabilecek yük miktarı.

Baggage allowance/ Limiti: Havayolu şirketinin belirlediği sınırlar içerisinde yolculara verilen ve kg üzerinden hesaplanan yük taşıma limiti. Ekonomi sınıfı için genelde 20 kg, ticari ve birinci sınıf yolcular için 30-40 kg oluyor. El bagajı ise neredeyse tüm hava yollarında her yolcu için tek çanta ve 8 kg sınırı ile oluyor.

Bağlantılı Bilet: Birden çok havayolu biletinin birbirine bağlı şekilde ve aynı zamanda, tek bir sözleşmeyle yolcuya veriliş şekli.

Bağlantılı Uçuş: Uçak yolculuğunda, hedef noktasına varıncaya kadar değiştirilen uçuş.

Bahşiş: Bir hizmet görene hakkı olan ödemeden ayrı olarak verilen para.

Balayı Paketi: Yeni evlenen çiftlerin konaklayacağı odalarda bazı lüks ilâvelere yer verilen, önceden plânlanan gezi paketi.

Barboy: Barda çalışan komi.

Barmen: Alkollü içkileri, alkolsüz sıcak ve soğuk içecekleri ve bunlarla birlikte hafif yiyecekleri sunmakta uzmanlaşmış erkek personel.

Barmeyd: Alkollü içkileri, alkolsüz sıcak ve soğuk içecekleri ve bunlarla birlikte hafif yiyecekleri sunmakta uzmanlaşmış bayan personel.

Base fare/rate: Esas ücret, biletlerin, vergiler ve diğer sürşarj eklemelerinden önceki fiyatıdır.

Belboy: Otele gelen müşteriyi ön bürodan alarak, eşyaları ve oda anahtarı ile odasına götüren, müşteri adına gelen posta ve mesajı ileten ve otelden ayrılırken aynı şekilde ilgilenen görevli.

Blackout Periods: Uçuşlara talebin yoğun olması sebebi ile indirim ve kampanyaların uygulanmadığı belirli gün ve zaman aralığı için kullanılan ifade.

Boarding Pass: Uçuş öncesi kontrol (check-in) sonrasında verilen uçuş kartıdır, üzerinde koltuk numarası bulunuyor ve genellikle yolculuk bitimine kadar saklanması tavsiye edilir.

Booking: Rezervasyon.

Budget / Low-cost airlines: Düşük fiyata hizmet sunan hava yolları için kullanılan ifadedir. Uçuşlar çoğunlukla ana hava yolu yerine uzaktaki ikincil bir hava alanından gerçekleşir, yiyecek içecek fiyata dahil değildir ve tarifelerinde esneklik payı yoktur.

Bumped: Koltukların fazladan satılması durumunda ortaya çıkan bir durum, eğer şanslıysanız ticari sınıf veya birinci sınıf bir koltuğa sahip olabilirsiniz ancak genelde bir sonraki uçuşa yönlendiriyorlar. Bunun olmaması için kontrolden (check-in) erken geçmenizde fayda var.

C

Cancellation Charges: Bilet iptal masrafıdır, hava yolu uçuştan vazgeçmeniz durumunda ceza uyguluyor.

Capacity-controlled fares: Sınırlı sayıda koltuk için belirlenen ucuz, indirimli fiyat tarifesi.

Carrier: Yolcu ve yük taşıması ile sorumlu olan organizasyonu temsil ediyor, uçuş açısından hava yolu olarak ima ediliyor.

Carry-on: El bagajı için kullanılan ifadelerden biri.

Charter: Belirli bir yolculuk için düzenlenen uçuş, genelde acentaların kiraladığı ve müşterilerine sattığı paket tur uçuşlardır, normal uçuşlardan daha ucuzdur.

Check-in: Uçuş öncesi bavulların bagaj için verilip uçuş kartlarının alındığı kontrol süreci. Minimum bir saat öncesinde havaalanında olup gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Check-out: Müşterinin konaklama tesisinden ayrılması işlemlerinin yapılması.

City Pair: Kalkış ve iniş için seçilen şehirler.

Companion Fare: Bir promosyonun parçası olarak satın alınan düşük ücretli diğer biletin tarifesine deniyor, genellikle iki kişilik seyahatler için oluyor.

Contract of Carriage: Biletin alınması ile oluşan yolcu ve hava yolu arasındaki yasal taşıma/nakliye sözleşmesi.

Confirmation: Hava yoluna, kesinlikle uçuşta yer alacağınızı bildirdiğiniz yazılı veya sözel iletişim.

Construction Tickets: Gidiş dönüş yapabilmek için alınan tekli biletler.

Connecting Point: Bağlantı uçuşu için, uçak değiştirilen hava alanı.

Consolidators: Hava yolları kendileri indirim yapma konusunda genelde gönülsüzdür bu yüzden belirli sayıda koltuk biletini, toplu olarak ikinci bir partiye satarlar. Biletleri indirimli olarak satışa sunan ikinci parti kişi veya kurumlar için kullanılan ifadedir.

Corporate Rate: Şirketlerin daha avantajlı fiyatlar için pazarlık etmesi sonucu onlara özel uygulanan ücret tarifesidir. Hangi hava yolu olacağına genellikle merkez ülke karar verir, ulusal hava yolları tercih edilir.

Coupon: Check-in sırsında verilen biletin sözleşmeyi içeren kısmı.

Cruise: “Kruvaziyer Seyahat”. Turizm amacıyla yapılan deniz yolculuğu.

Çocuk Tarifesi: 2-12 yaş arasındaki çocuklar için uygulanan tarife.

D

Daily Deals: Belirli bir günde belirli bir satışı veya anlaşmayı teşvik eden yeni bir iş yapma yöntemi. Bu anlaşma genellikle e-posta veya kısa mesaj yoluyla dağıtılır ve genellikle 12-24 saat kullanılabilir hale getirilir.

Dead Line: İptal süresi. Opsiyon süresinin bitiş tarihi ile misafirin geliş günü arasındaki süredir.

Deniz Turizmi: Su sporları, yatçılık, deniz ve kum banyosu gibi denizde yapılan faaliyetleri konu alan turizm organizasyonlarının doğurduğu olay ve ilişkilerin bütünü.

Departure: Gidiş.

Destinasyon: Seyahat edilecek ülke ya da bölge.

Direkt Uçuş: Havayolu duraklama yapsa bile varılacak yere kadar uçak değiştirmeden yolculuk yapılan direkt uçuşlar.

Discounted Tickets/ İndirimli bilet: Alış veriş yaparken hava yollarının sunduklarından daha uygun fiyata bilet satışları ile karşılaşabilirsiniz ancak bu biletlerin çeşitli kısıtlamaları oluyor. Nadiren de olsa hava yolları da promosyon ve özel kampanyalar yapabiliyor.

Double Bed: Minimum 135×190 cm. ölçülerindeki yatak ülke standartlarına göre değişmekle beraber, genel olarak minimum ölçüler temel alınmıştır.

Double Room: DBL. İki kişilik, tek yataklı oda.

Double Twin: İki kişilik, iki yataklı oda.

Dönüşü Açık Bilet: Gidiş-dönüş olarak alınan biletlerde, dönüşü istenilen bir tarihte yapılabilen bilet.

Duty Free Shop: Uluslararası sulardan transit geçişte veya havaalanlarında, vergilendirilmemiş malların satıldığı dükkanlar.

Duty-Free: Gümrük vergisi muafiyeti.

E

ETA: Estimated Time of Arrival, Tahmini Varış Zamanı

EST: Eastern Standard Time (GMT -5 hrs), Doğu Standart Saati

Ekoturizm: Doğal çevre ile turizm faaliyetini bağdaştıran, çevrenin olumsuz etkilenmesi konusunda sorumluluk güdüsü ile hareket etme esasına dayalı turizm faaliyeti.

Ekstra Tur: Tur şirketleri tarafından düzenlenen ve tur programı içerisine dahil olan turlar dışında kalan, farklı bölge ya da bölgeleri keşfetmek amacıyla düzenlenen olağan tur programı dışındaki ekstra gezilerdir.

Excess Baggage: Bagaj limiti kurallarını geçen ağırlıkta bavullar için geçerli olan terim, birkaç kilo fazla bagajınız var ise şanslı olabilirsiniz ama genelde yüksek ücretler alınıyor.

F

French Bed: İki kişilik tek, geniş bir yatak.

Fuar: Bir sektörden profesyonellerin ortaklıklar kurmak için buluştuğu bir yer.

Full Board: Tam pansiyon demektir. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği dâhil konaklama konseptidir.

G

Günübirlik: 24 saati aşmayan kısa süreli seyahattir.

Greenwich Mean Time (GMT): Uluslar arası standart saati, Greenwich ortalama zamanı (UTC – Coordinated Universal Time olarak da biliniyor.)

Güzergâh: Yol kenarı, yol üstü uğranılacak, geçilecek yer.

H

Havaalanı Kodu: Üç harfli ve her havaalanı için özel olan kod. Örneğin Atatürk Hava Limanı IST, Heathrow LHR

Hidden city ticketing: Bağlantılı bir uçak bileti satın alarak, bağlantı noktasını varış noktası olarak kullanıp daha düşük fiyata getirmek için kullanılan bir taktik ve bu durum genelde tek yönlü biletlerde oluyor. Bu durum hava yolları tarafından illegal bulunuyor.

High Season: Yüksek sezon.

House Keeper: Kat hizmetleri Şefi (H/K)

House Keeping: Kat Hizmetleri (H/Kpg.)

Hub: Hava yolunun daha küçük destinasyonlara pek çok uçuş gerçekleştirdiği ana hava alanı.

#TGilekeşfet önerisi: Havalimanı kontrol noktalarından hızlı bir şekilde nasıl geçilir?

IATA Genel Kurulu yapıldı

I

IATA: International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği. #TGilekeşfet önerileri: Havalimanlarının IATA kodları & Havalimanlarının ICAO kodları

Incentive Tour: Teşvik, özendirme gezisi.

Illegal Connection: İniş ve bir sonraki uçak kalkış zamanı, minimum yasal gerekliliğe uymayacak şekilde yapılan uçuş rezervasyonları.

Indirect Flights: Yolcuların gidecekleri varış noktasına varana kadar olan süreçte, bir noktada uçak değiştirmesini gerektiren uçuşlar.

Interline / Interlining: Gidilecek yere varabilmek için birden fazla hava yolu kullanmaya deniyor. Hava yolları arasında anlaşma varsa bagaj ve biletleme süreci kolay oluyor ancak bu birbirinden bağımsız hava yolları ile gerçekleşiyorsa bagaj transferi ile yolcuların ilgilenmesi gerekiyor.

J

Joint Fare: Gidilecek yer için farklı hava yolları kullanılacak ise, bazı hava yolları aralarında yasal bir anlaşma yaparak yolcuların bu anlaşmalı hava yollarını tercih etmesi durumunda, tek hava yolu şirketi kullanarak ödeyecekleri ücrete yakın bilet ücretini sunmasına olanak sağlıyor.

Junior Suite: İçindeki yatma alanının oturma alanından bir bölme(paravana vb.) ile ayrıldığı geniş bir otel odası.

#TGilekeşfet önerisi: Jet Lag nedir, neden olur, nasıl kurtulurum?

K

Kapalı Grup: Katılımcı sayısı ve program talepleri önceden belli olan gruplara seyahat acentesince hazırlanan paket tura katılan kişiler.

Kapora: Müşteriden alınan ön ödeme.

Kat Görevlisi: Otellerde odaları temizleyen ve düzenleyen bayan veya erkek eleman.

King Size Bed: Minimum 183×200 cm. ölçülerindeki yatak ülke standartlarına göre değişmekle beraber, genel olarak minimum ölçüler baz alınmıştır.

Kruvaziyer: Belirli bir süre içinde yolcuların gezme, eğlenme, dinlenme ihtiyaçlarını birlikte sağlayan ve kapsamlı bir organizasyonu gerektiren gemi turu.

Kuver: Yemek düzenine göre masanın üzerine konulan servis malzemelerine verilen ad.

#TGilekeşfet önerisi: Kabin memuru nasıl olunur, gerekli şartlar nelerdir?

L

Lobi: Müşteri veya konuk kabul salonu.

Low Season: Sezon dışı, ölü sezon.

Long Haul Flight: Uzun menzilli uçuş, jet-lag durumunun yaşanabileceği uzaklıkta yol ve zaman süresince yolculuk yapılacak uçuşlar için kullanılan ifade.

Lowest Fare Routing (LFR): Seçilen destinasyon için mevcut en ucuz fiyat.

Luggage Room: Bagaj ve emanet odası.

M

Minimum Connecting Time: Uçak değiştirmek için hava alanında harcanacak minimum zaman limiti, bu limitin dışında ki durumlarda Illegal connection ifadesi kullanılıyor.

Multi-hop or Multi-leg: Sadece iki hava alanı arasında gerçekleşmeyen, yolculuk süresince birden fazla hava alanında durarak, uçak değiştirerek yapılan yolculuklardır, aynı hava yolu şirketi kullanmadan da yapılmasına rağmen, sorun yaşamamak için aynı hava yolundan bilet alınması tavsiye edilir.

N

Net fare or Net rate: Biletin, üçüncü parti komisyonu ve vergiler eklenmemiş ücreti.

Non-stop flight: İki nokta arasında hiç duraklama yapmayan uçuşlar.

Non-transferable: Sadece tek bir yolcu için kullanılabilen, başka yolcuya devredilemeyen bilet.

No-shows : Geç kalan veya hiç gelmeyen yolcular için kullanılan ifade.

No Show Ücreti: Rezervasyonu yapılan hizmetin kullanılmaması durumunda ödenen ücret.

O – Ö

Oda Kahvaltı Konaklama: Konaklama yapılan tesiste konakladığınız oda ve otel bünyesinde verilen kahvaltı hizmetinden yararlanma demektir. Geriye kalan otel içindeki tüm hizmetler ücretlidir.

Offline Connection: Birden fazla hava yolu ve uçak kullanarak yapılan yolculuk.

Onlıne Reservation System: Online rezervasyon sistemi, müşterinin çevrimiçi rezervasyon yapmasına ve anında onay almasına olanak tanıyan bir sistem.

Online Seyahat Acentası (OTA): Bir seyahat acentesi, seyahatleri için ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir yerden rezerve etmek için bir gezgin tarafından kullanılabilir. Bu, otel rezervasyonları, uçuş rezervasyonları ve turlar, turistik yerler, etkinlikler gibi varış noktası içi rezervasyonları içerebilir.

Open-jaw: Bir şehirden diğerine yolculuk yapıp, kalkış noktasına geri dönüşü farklı bir şehirden yapmanızı sağlayan bilet. Örneğin gidiş uçuşu Londra İstanbul, dönüş ise İzmir Londra şeklinde.

Over Booking: Günlük rezervasyon toplamının, oteldeki toplam oda sayısını aşması.

Overnight: Geceleme

Ön Rezervasyon: Müşterinin yüz yüze veya telefon ve internet aracılığıyla kendisine otel odası, ulaşım yolu bileti veya diğer acentecilik hizmetlerini ayırtması, rezerve etmesi işlemi.

Ören Yeri: Doğal olayların ya da savaş, yangın etkisiyle yıkılan, terk edilen eski, antik yerleşme yeri kalıntısı, şehir veya kale yıkıntısı, harabe.

Q

QR Kod: QR kodu, bir tür matris barkodunun ticari markasıdır. Barkod, bağlı olduğu öğe hakkında bilgi içeren, makine tarafından okunabilir bir optik etikettir.

P

Package: Uçuş, otel ve diğer servislerin bir araya getirilip belirli bir fiyata satılması.

Paket Tur: Ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerin en az ikisinin birlikte yer aldığı, her şeyin dahil olduğu fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti yirmi dört saatten uzun bir süreyi kapsayan veya gecelik konaklamayı içeren turlar.

Panoramik Şehir Turu: Genel şehir turu demektir. Bir araç eşliğinde ya da yürüyerek şehrin uzman bir rehber tarafından tanıtılmasıdır.

Passenger Coupon: Biletin yolcuların kendi kayıtları için kullanabileceği, fatura sayılan kısmı.

Penalty Fare: Bilet değişikliği ve iptali yapabilmek için ödenen ücret.

Price List: Fiyat tarifesi.

PDT: Pacific Daylight Time (GMT -8hrs) Pasifik Yaz Saati.

#TGilekeşfet önerisi: Pasaport ile ilgili merak edilen her şey

R

Rehber: Profesyonel Turist Rehberi.

Rehberlik Kimlik Kartı (RKK): Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Turist rehberliği kimlik kartı.

Reservation: Rezervasyon

Rezervasyon Ücreti: Çevrimiçi bir satın alma işlemine ek olarak ortaya çıkan ayrı bir ek ücrettir. Genel olarak bu ücret, kart işlem ücretlerini, yönetici ücretlerini, müşteri hizmetleri ücretlerini ve daha fazlasını kapsar.

Restricted to Airport Check-in: Koltuk ve uçuş kartı işlemleri yalnızca hava alanında yapılabiliyor.

S

Sağlık Turizmi: Birtakım hastalıkların iyileştirilmesi için içmeler, kaplıcalar, ılıcalar, deniz, dağlar, mağaralar, sanatoryumlar, prevantoryumlar ve benzerlerinden yararlanmak üzere yapılan seyahatler.

Segment: Yolculuğun belirlenebilen kısmı, genellikle kalkış yeri ve varış yeri olarak tanımlanıyor.

Seyahat Sağlık Sigortası: Hastalık, kaza, valiz kaybı gibi karşılaşılabilecek riskleri güvence altına alan bir çeşit sigorta türüdür.

Servis Ücreti: Otel ve restoranlarda hesaba eklenen personel hizmetinin karşılığı.

Shift: Çalışma saati (08.00/16.00 gibi).

Short-haul Flight: Uzaklık ve zaman bazında havada geçirilen sürenin kısa olması durumunda kullanılan ifade.

Sight Seeing Tour: Gezip görme turu.

Single Farkı: Tek kişilik oda farkı. Çift kişilik odalarda tek kişi konaklandığında alınan ekstra ücrettir.

Single Bed: Tek kişilik bir yatak.

Single Room: SGL. Tek kişilik, tek kişinin kaldığı bir oda.

Situated In, Ticketed In (SITI): Yolculuk için ayrılacağınız ülkeden bilet alınması.

Situated Out, Ticketed Out (SOTO): Biletin gidilecek ülkeden alınması.

Split ticketing: Daha düşük fiyata bilet alabilmek için, gidiş dönüş yolculuğu yerine ayrı ayrı yolculuk bileti alınması.

Standby: Koltuk garantisi olmayan biletler için kullanılan ifade, yolcular bu durumda koltukların müsait olmasını bekliyor.

Stop-Sale: Satışların durdurulması.

Stopover: Gidilecek yere varana kadar, bir gecelik veya daha uzun süreli durakların olması. Bu çok uzun süreli uçuşları bölmek için yapılıyor.

Surface sector – Open-jaw: Biletlerin farklı olan kalkış noktaları arasındaki mesafe, iki nokta arasındaki seyahatin organizasyonundan müşteri sorumlu oluyor.

Suite: Bir salonla buna bağlanan bir veya daha fazla sayıda yatak odası bulunan konaklama ünitesi.

#TGilekeşfet önerisi: Mutlaka yaptırmanız gereken seyahat aşıları

T

Ticket Issuance: Rezervasyon yapılan biletin satın alınması.

TP: Tam pansiyon. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği dahil konaklama konseptidir.

Transit: Yolcunun, bir ülke veya şehirden, beklemeksizin ya da kısa bir süre içinde, uçak, vapur, tren veya otokar değiştirmek suretiyle geçişi.

Trf: Transfer demektir. Bir şeyi bir yerden başka bir yere geçirme, taşıma ya da götürmedir. Genellikle tur süresince, yolcuların bir havalimanından otele, otelden havalimanına götürülmesine denmektedir.

Triple (TPL): Üçlü

Triple Room: TRP. Üç kişilik oda . Genelde iki kişilik(duble) odaya ilave yatak eklenerek oluşturulur.

Tur Operatörü: Bir seyahat programını taşıt, konaklama, yeme-içme, eğlence, rehberlik, şehir turları dahil olmak üzere tek fiyat üzerinden hazırlayan ve perakendeci seyahat acentaları ya da tarifeli hava yolu şirketleri kanalı ile pazarlayan kişi veya kuruluş.

Turizm: Asıl ikametgah dışındaki başka bir yere eğlence, tatil, kültür, arkadaş ve akraba ziyareti, aktif spor, toplantı, görev, iş, öğrenim, sağlık, transit vb. amaçlarla seyahat etmenin doğurduğu olayların bütünü.

TÜRSAB: Türkiye Seyahat Acentaları Birliği.

Twin Bed: İki ayrı yatak.

Twin Double Room: İki, üç veya dört kişinin kalabileceği, iki kişilik iki büyük yatağı olan oda.(Family Room, Double-Double Room)

Twin Room: İçinde tek kişilik iki yatak bulunan iki kişilik oda(Yataklar, ortak bir başucu panosu ile birbirine bağlanmış da olabilir.)

U

Upgrade: Müşterinin daha iyi bir konaklama ünitesine aktarılması, misafirlere rezervasyonundan daha pahalı bir ürünün ekstra ücret alınmadan sunulmasıdır.

V

VIP (Very Important Person): Çok önemli kişi.

Vize: Yurtdışı seyahatlerde gidilecek ülkeye giriş izni.

Voucher: Kupon, Tur operatörü ya da seyahat acentesi tarafından hazırlanıp, yemek, konaklama, transfer v.b. hizmetlerin sağlanması karşılığında bunları sağlayanlara para yerine verilen ve operatörün söz konusu hizmet bedelini ödeme taahhüdünü taşıyan belgeler.

#TGilekeşfet önerisi: Vize ile ilgili tüm merak edilenler

Y

Yarım Pansiyon: Yatak, kahvaltı ile öğle veya akşam yemeklerinden birini içeren konaklama tarifesi. Kısaltılmış sembolü “hb” dir.

Yeşil Pasaport: Bordo (Umumi) pasaporttan farklı olarak en fazla 5 yıl geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür.

Yurt Dışına Çıkış Vergisi: Seyahat, ağır şekilde vergilendirilen bir hizmettir. Yolcuların çoğu da bilet ücretinin ne kadarının hükümetçe alındığının farkında değildir. İki ana vergi çeşidi vardır. Biletin satın alınması esnasında alınan bilet vergisi ve tahmin edileceği üzere, yurt dışına çıkış esnasında alında yurt dışına çıkış vergisi.

#TGilekeşfet önerisi: Yolcu türleri ve hakları

W

Window of Convenience: Yolcuların ideal kalkış ve varış zamanı, artı eksi iki saat.

Z

Zorunlu Seyahat Sigortası: Paket tur kapsamında müşteriye taahhüt edilen hizmetlerin, acentanın iflası da dahil olmak üzere herhangi bir nedenle verilmemesi veya taahhüt edilen şekilde verilmemesinden kaynaklanabilecek sorumluluklarını kapsayan sigorta.