Alkol yasağı turizmde iptallere neden olur

Rusya’da Türkiye İçin Alkolsüz

Last Updated on 29 Nisan 2021 by Turizm Günlüğü

Kerim Ülker: Alkol yasağı algısı oluşuyor, turizmde iptallere neden olur

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Kerim Ülker bugünkü köşe yazısında, 17 günlük tam kapanma sürecinde uygulanacak alkol satışı yasağına yer verdi.

Ülker, Akdeniz ve Ege’de 5 yıldız otelleri de bulunan şirket sahibinden aldığı telefon görüşmesinin detaylarını paylaştı. Turizm şirketi sahibi, “Bizi pandemi değil, bu karar vuracak” diyerek; bu yasağı değerlendirdi.

İşte Kerim Ülker’in bugünkü köşe yazısının alkol satış yasağına ilişkin bölümleri:

“Türkiye’de de tartışma konusu olan alkol satışlarındaki yasağın ilk etkisi turizmden geldi. Dün Türkiye’nin önde gelen bir turizm şirketinin sahibinden telefon aldım.

Akdeniz ve Ege’de 5 yıldız otelleri de bulunan şirket sahibi, “Bizi pandemi değil, bu karar vuracak” diye başladı konuşmaya.

“MISIR’DA, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NDE BİLE BU YASAK YOK”

Avrupa ve Eski Demir Perde Ülkeleri’nde çalışan acente ve tur operatörlerinin kendilerini aradığını dile getiren şirket sahibi, “Türkiye’de alkol tüketimi yasaklandı mı? Birçok müşteri bu konuyu sormaya başladı. İptaller gelmeye başladı. Mısır’da, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bile bu yasak yok. Kaş yapalım derken göz çıkaracak bir karar alındı. Acilen bu yasak kalkmalı. Zaten zor durumdayız” diye devam etti sözüne.

17 GÜNÜN VERGİ KAYBI 1 MİLYAR LİRA

Türkiye’nin turizmde bu yılı da kaybedeceğini anlatan iş insanı, rakip ülkelerin bu konuda iyi çalışmalar yürüttüğünü dile getiriyor. İtalya, İspanya ve Yunanistan’da sert kapanmaların aylar önce yapıldığını ve hala da kısmi olarak süreci yürüttüklerini anlatan turizm şirketi sahibi, “Fransa 4 hafta bazı şehirler tam kapandı. İspanya 9 Mayıs’a kadar OHAL ilan etti. Portekiz, 2 haftalık tam kapanma sürecini tamamladı. Hiçbirinde alkole veya hayat tarzına yönelik karar alınmadı. Biz ise alkol satışlarına yasak koyduk” diye sona erdirdi sözlerini.

Türkiye’nin en önemli turizm müşterisi Rusya, haziran ayına kadar Türkiye’ye uçuşları durdurdu. Hemen ardından Mısır ile uçuşlara tekrar başlama kararı aldı. Bir diğer ülke olan Ukrayna’da savaş beklentisinden dolayı bir belirsizlik var. Avrupa ülkeleri ise açıklanan vaka sayısını da inandırıcı bulmuyor. Ve uçuşlara şüphe ile bakıyor. Bir de buna Türkiye’de “alkol yasak” algısı oluşunca bu yılın geçen yılı aratacağı aşikar. Öte yandan sahte içki üretimini de tetikleyecek bu karar, vergiyi de etkileyecek. Zira geçen yıl alkolden alınan vergi 21 milyar liraydı. Yani 17 günlük yasağın vergideki faturası 1 milyar liraya denk geliyor. Öte yandan Türkiye’de 150 bin civarında market ve büfe var. Onların zararlarını yazmıyorum bile.”

—O—

Kerim Ülker’in köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız.