“Türkiye’ye verilmeyen uçuş izni alternatif ülkelere verildi”

Kısa mesafe yurt içi uçuşları yasakladı

Last Updated on 21 Mayıs 2021 by Turizm Günlüğü

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Jale Özgentürk: Rusya’dan Türkiye’ye verilmeyen uçuş izni, Güney Kıbrıs’tan BAE’ye alternatif ülkelere verildi

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarlarından Jale Özgentürk, “Yakın Plan” başlıklı köşesinde bugün Rusya’nın Türkiye uçuşlarını askıya almaya yönelik kararını ele aldı.

TURİZMCİ ENTÜBE, YOĞUN BAKIMDAN ÇIKAR MI BİLİNMİYOR!

Turizm sektörüne yönelik yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Jale Özgentürk, “Aşıda da şimdiye kadar başarılı olunamadığı için 30 milyar dolar olarak telafuz edilen turizm gelirlerine ulaşmak hayal. Turizmci entübe, yoğun bakımdan çıkar mı bilinmiyor!” ifadelerine yer verdi.

Jale Özgentürk’ün konuya ilişkin kaleme aldığı satırlar şu şekilde:

AKP iktidarının dış politikada sıkışması, kötü yönetim ve salgınla daralan ekonomiyi iyice vurdu. Rusya’nın turist yasağının nedeninin ise salgın değil politik olduğu anlaşıldı…

… Rusya ile S-400, Ukrayna, Suriye, İsrail anlaşmazlıkları var. Çin’le üstü kapalı bir Uygur Türkleri krizi yaşanıyor…

… Enflasyonla, işsizlikle, döviz kurlarında istikrarsızlıkla cendereye giren ekonomi yüzünden Türkiye net bir politika çizemiyor. Dış politikadaki yalpalamanın nefesi ekonominin üzerinde yani…

30 MİLYAR DOLARLIK TURİZM GELİRLERİNE ULAŞMAK HAYAL

… Pandemiden etkilenmeyen hiçbir kesim, hiçbir sektör kalmadı ama turizm bu sektörlerin başında yer alıyor. Aşıda da şimdiye kadar başarılı olunamadığı için 30 milyar dolar olarak telafuz edilen turizm gelirlerine ulaşmak hayal.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunu kabullenmiş olmalı ki önceki gün “Turist gelmiyor gelenden de üç beş dolar kazanalım” dedi…

“RUSYA’DAN TEMMUZDAN ÖNCE BİR HAREKET İMKÂNSIZ GÖRÜNÜYOR”

Batı’da Almanya ve İngiltere’den kısa vadede turizm hareketi zor. Kırmızı listede yer alan Türkiye, seyahat sigortalarının kapsamı dışında. En önemli pazar Rusya’dan ise temmuzdan önce bir hareket imkânsız görünüyor.

Rusya’da yaşayan iş insanlarına, oradan durum nasıl görünüyor diye sordum. Ne yazık ki gidişat sıkıntılı.

Sorunun COVID’den çok siyasi olduğunu söylüyorlar. Türkiye’ye yasak kararının Ukrayna’ya İHA satıldığı haberlerinden sonra geldiğini söyleyen bir iş insanı, Rus turistin talepleri artsa da hükümet tarafından “plan yapmayın” uyarısıyla karşılaştığını anlatıyor.

Yorumu şöyle:

“Yasak salgınla ilgili olmaktan çok biraz cezalandırma olarak görünüyor. Buradaki yorumlar bu yönde.”

Türkiye’ye uçuşları durduran Rusya, dün alternatif pazarlara 500’e yakın charter uçuşu başlattı. Bu destinasyonlar arasında en çok uçuş izni alan ülkeler Bulgaristan, Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Verilen izinle, yaz tatili için Rusya’nın yaklaşık 20 bölgesinden yurtdışına uçuşlar olacak…

—O—

Jale Özgentürk’ün “Gizli Cezalandırma: Ukrayna’ya İHA satışı, Rusya’dan uçuş yasağı getirdi” başlıklı yazısının tamamı okumak için tıklayınız.