ATOR’dan “Türkiye yeniden kapanabilir” haberleri için açıklama

ATOR Başkanı Maya Lomidze

Rus basınında ve sosyal medyada son yangın haberleri ve vaka sayılarındaki artış ile birlikte alevlenen “Türkiye yeniden kapanabilir” haberleri üzerine açıklama geldi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’un İcra Direktörü Maya Lomidze, Türkiye’nin Rus turistlere kapatılması için şu anda herhangi bir neden görmediğini belirterek, bu konudaki açıklamaları “sorumsuzca yapılan spekülasyonlar” olarak niteledi.

“TEK KELİMEYLE SORUMSUZLUK”

Turkrus.com’un haberine göre Lomidze, “Medyada şu an en popüler haber Türkiye’ye uçuşların yeniden durdurulacağına dair bir iddialar ortaya atmak. Bunları milyonlarca görüntü, infial yaratmak isteyen yorumlar izliyor. Bizim görüşümüze göre, güvenilir ve pek anlaşılır olmayan kaynaklara dayanarak bu tür haberler yaymak tek kelimeyle sorumsuzluktur” dedi.

“ŞU ANDA BİR KAPANMA İÇİN NEDEN GÖRMÜYORUZ”

Rus yetkili, “Şu anda bir kapanma için neden görmüyoruz. Eğer bu olursa, yetkililer bunu açık ve net bir şekilde ilan edecektir. Turistlerimiz bu tür iddialar inanmasın” diye konuştu.

Lomidze’ye göre 22 Haziran’da charter uçuşlar ve tur satışları sahil turizm etkinlikleri tamamen normale dönmesine rağmen Türkiye’ye Rusların talebi henüz 2019 seviyesine ulaşmış değil.

2019’A GÖRE YÜZDE 25 – 30 DAHA DÜŞÜK

Lomidze, “Şu anki talep, salgın öncesi son sezon olan 2019’a göre yüzde 25 – 30 daha düşük. Sektörde tam bir canlanmadan bahsetmek için henüz çok erken. Eğer Türkiye Nisan ortasından Haziran sonuna kadar kapalı olmasaydı durum farklı olurdu ve 2019 rakamlarına ulaşılabilirdi” diye ekledi.