Turizmde 20 milyar dolar gelir hedefi tehlikede

Last Updated on 5 Ağustos 2021 by Turizm Günlüğü

Yangınlar ve İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listede tutma kararıyla turizmciyi zor günler bekliyor…

Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinden birini oluşturan ancak pandemi nedeniyle hâlâ 2019 rakamlarının çok altında seyreden turizm sektörünü, Muğla ve Antalya gibi önemli destinasyonlarda devam eden yangınlar ve İngiltere’nin Türkiye’yi karantina listesinde tutmaya devam etme kararıyla daha da zor günler bekliyor.

Özellikle Güney Ege bölgesinde 8 gündür devam eden yangınlar nedeniyle ileriye dönük rezervasyonların iptal olduğu, mevcut turistlerin de erken çıkış yapması nedeniyle otellerin büyük oranda boşaldığı belirtiliyor.

İNGİLTERE’DEN KIRMIZI LİSTE KARARI

İngiltere’nin Türkiye’ye seyahat sonrası 10 günlük zorunlu karantina uyguladığı ülkeler listesinde tutmaya devam etme kararı ise, en büyük pazarı İngiltere olan Güney Ege otelleri için yüksek sezonu tamamen kaybetmeleri anlamına gelen ikinci bir darbe oldu.

Sektör temsilcilerine göre, pandemi, yangınlar ve İngiltere’nin son kararıyla birlikte Türkiye’nin bu sene için koyduğu 20 milyar dolarlık turizm geliri hedefi de tehlikede.

BÜLENT BÜLBÜLOĞLU: REZERVASYONLAR İPTAL OLDU

Sözcü Gazetesi’nin Reuters’ten aktardığı bilgilere göre; oteller için sıkıntılı bir sürecin başladığını belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Yangınla birlikte ileriye dönük rezervasyonlarımız tamamen iptal oldu diyebilirim. Yeni gelen rezervasyon da hiç yok. Erken çıkışlarla beraber otellerimiz büyük oranda boşaldı. İngiltere pazarı açılır diye beklentimiz vardı. O da olmayınca sıkıntılı bir süreç başladı” dedi ve ekledi:

“İngiltere Güney Ege otellerini domine eden en büyük pazarımızdı. Bu karardan sonra bu seneyi kaybetmiş olarak görüyoruz. Eylül’de listede bir daha güncelleme olacak ama Eylül’e kadar otelcinin ayakta kalacağını zannetmiyorum.”

“2, 3 VE 4. BANTTAKİ OTELLER EN BÜYÜK DARBEYİ YİYECEK” 

İngiliz turistlerin 2., 3. ve 4. bant olarak ifade edilen denizden uzak otelleri tercih ettiğini, diğer turistlerin ise bu otelleri tercih etmediğini belirten Bülbüloğlu, bu nedenle özellikle bu otellerin en büyük darbeyi yiyeceğini belirtti.

“BUGÜN YARIN KAPATIRLAR”

Bülbüloğlu, “3 ve 4. banttaki oteller muhtemelen bugün yarın kapatırlar. 1. bant dolmadan 2. banttaki oteller dolmuyor. Dolayısıyla bunların da işi zor” dedi.

BAHATTİN YÜCEL: 20 MİLYAR DOLARLIK TURİZM GELİRİ HEDEFİ ZORA GİRDİ

Öte yandan, bu yıl için hedeflenen 20 milyar dolarlık turizm geliri de tehlikeye girmiş görünüyor.

“GÜNEY EGE’NİN TOPARLANMASI 5 YILLIK BİR SÜRECE YAYILIR”

Bu hedefe ulaşmanın mümkün görünmediğini belirten turizm eski bakanı Bahattin Yücel, “Turizm Bakanlığı ve hükümet yetkililerinin beklentileri ile hayatın gerçekleri arasında taban tabana zıt bir gelişme var… 20 milyar dolar turizm geliri demek 25 milyon kişi gelecek demek. Nerede bu insanlar? Bütün varsayımlar hayal” dedi ve ekledi:

“Pandemiden sonra şimdi de ormanlar yandı. Bu yangınlar turistleri rahatsız eder, gitmezler. Yangın tehlikesi nedeniyle insanlar otellerden çıkarılıyorlar, tahliyelerin turistlerde yarattığı stres var… Marmaris’e doğadan, yeşillikten hoşlananlar geliyordu. Şimdi ormanlarımızı kaybettik. Bu kayıptan sonra Güney Ege’nin toparlanması 5 yıllık bir sürece yayılır. O bölgedeki en önemli etkinliğimiz mavi yolculuktu, kıyı turizmi yapıyorduk. O da bitti.”