TURYİD’in yeni yönetim kurulu belli oldu

Last Updated on 5 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

TURYİD’in yeni yönetim kurulu belli oldu. Kaya Demirer yeniden TURYİD Başkanı seçildi.

TURYİD’in 13. olağan genel kurulu Sunset Restaurant’ta yapıldı. Kaya Demirer’in 6. Dönem TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildiği genel kurulda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine ise Barış Tansever, Gamze Cizreli, Ayhan Çarıkçılar, Onur Tahincioğlu ve Tayyar Zaimoğlu getirildi.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD), sektörün önde gelen isimlerini Sunset Restaurant’ta düzenlenen 13. Olağan Genel Kurulu’nda bir araya getirdi. Kaya Demirer’in 6. dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildiği TURYİD 13. Olağan Genel Kurul toplantısında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine ise Barış Tansever (Sunset), Gamze Cizreli (Big Chefs), Ayhan Çarıkçılar (Midpoint), Onur Tanincioğlu (Grill Prime) ve Tayyar Zaimoğlu (Onbaşılar Kebap) getirildi.

13. Dönem TURYİD Yönetim Kurulu’nda ise Umut Özkanca (Doğuş Hospitality), Ebru Koralı (Yalı 77), Yaprak Baltacı (Morini), Doğa Erzi (Coca Cola), Yücel Özalp (Topaz), Ali Rıza Yılmaz (Parkfora), Ali Kemal Bak (Divan), Lütfü Sapmaz (Portaxe), Sadettin Cesur (BTA), Volkan Mumcu (Tavuk Dünyası), Uğur Talayhan (Swissôtel), Gökmen Sözen (Sözen Organizasyon ve Yayıncılık), Nuri Develier (Develi), Özlem Özkan (Bistro33), Osman Sezener (Od Urla), Bülent Polat (Bay Döner), Ahmet Uras (The Galliard), Faruk Ügümü (Hünkar), Çetin Kolukısaoğlu (d.ream), Görkem Girav (Ma’na), Razık Büyükgazel (Konak Antakya), Murat Kolbaşı (Arzum), Arda Galin (Bisquitte) görev aldı.

Turizmin önde gelen yeme-içme-eğlence sektörünün yatırımcıları, gastronomi tesisi işletmecileri ve tedarikçilerinden oluşan TURYİD üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, görev süreleri sona eren Yönetim Kurulu Üyeleri ve diğer kurulların üyeleri oy birliği ile ibra edildi. Yeni dönem için dernek organlarının seçimi gerçekleştirildi.

Kaya Demirer yeniden TURYİD Başkanı seçildi.

TURYID Yönetim Kurulu Başkanı olarak 6. dönemine başlayacak olan Kaya Demirer seçimin ardından yaptığı konuşmada; pandemi döneminde sektörün oldukça zor şartlarda mücadele ettiğini dile getirdi. Yeni dönemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaya Demirer, öncelikli olarak bahşişin kredi kartı ile ödenmesinin önünün açılması gerektiğini dile getirdi. Konuyla ilgili olarak gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Daha sonra TURYİD’in yakın dönemde gerçekleştireceği diğer yeniliklerden bahseden Kaya Demirer, Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nin 3.cüsünü 24 Mart 2022 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştireceklerini söyledi. Turizmin önemli gelir kaynakları arasında bulunan gastronomi turizminin en önemli işletmelerinin yer aldığı TURYİD’in, Turizm Geliştirme Ajansı (TGA)’nın yönetim kurulundan temsil edilebilmesini sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Demirer, çok yakında TURYİD’in, online menü görüntüleme, sipariş, ödeme ve rezervasyon yapılmasına imkân veren bir uygulamayı da hayata geçireceklerini müjdeledi.

Sektörün kaliteli ve sürdürülebilir bir insan kaynağı sağlamak amacı ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile çalışmalar da yaptıklarını belirten Kaya Demirer, pandemi döneminden önce Özyeğin Üniversitesi ile imzalanan protokol çerçevesinde, seçmeli ders olarak Gastronomi bölümü öğrencilerinin son senelerinde TURYİD’e üye işletmelerde staj ve “Management Trainee” (İşletme Stajı) programının hayata geçmesini sağlamak gibi sektörün geleceğine yön veren çalışmalara hız verdiklerini sözlerine ekledi.

TURYİD HAKKINDA

TURYİD, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği, 2003 yılında dünyada hızla gelişen gastronomi dünyasına paralel olarak sektörü ilk kez bir araya getirmek ve yeme, içme ve eğlence endüstrilerinin sorunlarına çözümler üretmek temel fikirleri ile kurulmuş öncü bir sivil toplum yapısıdır. Gastronominin tarımdan başlayarak ihracat, turizm, ülke markası, diplomasi ve kültüre olan katkısını GastroEkonomi başlığı ile ilk kez gündeme taşıyan ve gastronominin sosyal boyutlarını görünür kılan bir misyonla ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Sektöre öncülük yapan ve yenilikçi, akılcı çözümler üreten TURYİD, güçlü üye markaları ile yıllık 3 Milyar doları aşan cirosu ile Türkiye’deki Yiyecek ve İçecek sektörünün %25’ini temsil etmektedir.

TURYİD üye kuruluşları, Avrupa Birliği standartlarının ötesinde bir hizmet anlayışı ile geleneksel ağırlama karakteristiğimizi korumakta ve güncellemektedir.
Turizm ve ağırlama sektörünün önemli bir parçası olarak direkt, endirekt ve ek istihdam sağlayarak, değer zincirinin her halkasında istihdam, ekonomi ve kalkınmaya güçlü bir katkı sağlamaktadır.

TURYİD Anadolu’nun kadim mutfak kültürünü ağırladığı tüm misafirlerine kusursuz bir deneyim olarak yansıtmakta ve Türkiye’ye gelen konuk sayısını arttırmak için çalışmaktadır.
Kültürümüzü ve değerlerimizi yansıtan bu yeme içme deneyimi bugün Londra, Paris, Dubai, Moskova, New York gibi metropollerde ülkenin modern yüzünü yansıtan, bu toprakların ürünlerini tanıtan, ihracat potansiyelini arttıran ve belki en önemlisi ülke markasına değer katan bir stratejinin parçasıdır.