Herkesi ilgilendiriyor! HES kodu takibinde önemli değişiklik

Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı bir güncellemeyle HES Kodu Uygulamasındaki değişikliği açıkladı.

‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon’ rehberinde yapılan güncellemeyle kişilerin HES kodlarının takibiyle ilgili önemli bir değişiklik yapıldı. İşte yapılan değişiklikler şöyle:

  • En az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişiler, pozitif biriyle temas ettiklerinde HES kodu riskli gözükmeyecek.
  • Bakanlık tarafından yapılan güncellemeye göre, HES kodu riskli gözükmese de Vaka Takip Modülü’ne temaslı olarak kaydedilecek.
  • Kişilere herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak ve bu kişiler, maske, sosyal mesafe ve hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamına devam edebilecek.
  • HES kodu riskli gözükmeyecek olan temaslı kişilerde ise, herhangi bir semptom gelişmemesi durumunda temasının gerçekleştiği 5. gününden itibaren PCR testi gerçekleştirmek zorunlu olacak.
  • PCR testi yaptırmadığı zaman ise 6. gün HES kodu riskli hale gelecek ve karantinaya alınacak. PCR testinin pozitif çıkması durumunda tedavi edilecek ve izolasyon koşullarında takip edilecek. Kişinin PCR testi negatif çıkması durumunda sistemdeki kaydı, temasının 6. gününde sonlandırılacak.
  • DSÖ tarafından ‘endişe verici varyant’ olarak tanımlanan Beta, Gama ve Delta varyantlarının tespit edilmesi durumundaysa kişi, 14 gün boyunca izole edilecek. Kişilerin izolasyonunun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak, 14. gündeyse test yapılmaksızın izolasyon sonlandırılacak.

Okuma önerileri: