İşte 2021’in ödüllü en iyi seyahat fotoğrafları

© Fotoğraf: F Dilek Uyar / Travel Photographer of the Year

18 yıldır düzenlenen Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafçısı Yarışması’nın (Travel Photographer of the Year) 2021 kazananları belli oldu.

151 ülkeden yüzlerce fotoğrafçının 20 binden fazla fotoğrafla katıldığı Yılın Seyahat Fotoğrafçısı Ödülü’nü Alaska gezisi sırasında çektiği karelerle İtalyan fotoğrafçı Fortunato Gatto kazandı.

Dünyanın dört bir yanından yüzleri, yerleri ve kültürleri sergileyen yarışmanın çeşitli kategorilerinde ödül kazanan göz alıcı 10 karesini sizin için bir araya getirdik. İşte 2021’in ödüllü en iyi seyahat fotoğrafları Turizm Günlüğü galerisinde:

© Fotoğraf: William Burrard-Lucas / Travel Photographer of the Year

1- İngiliz fotoğrafçı William Burrard-Lucas’ın Kenya’da çektiği bu fotoğrafla yarışmanın Canlı Dünya kategorisinin kazananı oldu.

© Fotoğraf: F Dilek Uyar / Travel Photographer of the Year

2- Yarışmanın İnsanlar ve Hikayeleri kategorisinde övgüye layık görülen Türk fotoğrafçı F Dilek Uyar’ın Muğla’nın Çomakdağ köyünde çektiği görüntü.

© Fotoğraf: Jai Shet / Travel Photographer of the Year

3- Genç Seyahat Fotoğrafçısı kategorisinin kazananı ABD’li fotoğrafçı Jai Shet’in Teksas’taki Magnolia Ridge Parkı’nda çekildiği bu kare oldu.

© Fotoğraf: Jie Fischer / Travel Photographer of the Year

4- Yarışmanın Manzaralar ve Maceralar kategorisinin birincisi ABD’li fotoğrafçı Jie Fischer’in çektiği Kenya’daki Magadi Gölü’nün manzarası.

© Fotoğraf: Alain Schroeder / Travel Photographer of the Year

5- Belçikalı fotoğrafçı Alain Schroeder’in Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da çektiği bu fotoğraf yarışmanın Seyahat İkonları kategorisinde birinci oldu.

© Fotoğraf: Fortunato Gatto / Travel Photographer of the Year

6-  İtalyan fotoğrafçı Fortunato Gatto, çektiği Alaska’daki Denali Milli Parkı manzarası fotoğrafı ile Yılın Seyahat Fotoğrafçısı seçildi.

© Fotoğraf: Viet Van Tran / Travel Photographer of the Year

7- Yarışmanın iTravelled kategorisinde birinci seçilen Vietnamlı fotoğrafçı Viet Van Tran’ın Saigon’da görüntülediği 90 yaşındaki kunduracı.

© Fotoğraf: Alain Schroeder / Travel Photographer of the Year

8-  Kırgızistan’da görüntülediği geleneksel gökbörü oyunu fotoğrafı Belçikalı fotoğrafçı Alain Schroeder’e yarışmanın En İyi Tek Görüntü kategorisinde birincilik getirdi. (Gökbörü oyununun özü at salıp koşarak oğlağı kapmaktır.)

© Fotoğraf: Johnny Haglund / Travel Photographer of the Year

9- Yarışmanın Yeşil Gezegen kategorisinin kazananı Norveçli fotoğrafçı Johnny Haglund’un Brezilya’nın Belem kentinde çektiği bu görüntü oldu.

© Fotoğraf: Mouneb Taim / Travel Photographer of the Year

10- Suriyeli fotoğrafçı Mouneb Taim, çatışmalar sonucu enkaza dönüşen İdlib kentinin semtinde Ramazan sofrasında toplanan Suriyelileri görüntülediği bu kare ile yarışmanın Çekim kategorisinde birincilik kazandı.