Dev şirket büyüme verilerini açıkladı

Hilton Hotels

Last Updated on 27 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

Otelcilik sektörünün dünya lideri şirketlerinden Hilton, sürekli değişimin yaşandığı 2021 yılında açılışını yaptığı yeni otellerle büyümesini sürdürerek gözde destinasyonlarda yeni markalarını faaliyete geçirdi.

Tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinden daha da güçlenerek çıkan Hilton, 2021 yılını rekor büyümeyle kapatarak büyük bir başarıya imza attı. Halihazırda dünyanın en büyük otel işletmecilerinden biri olan Hilton, toplamda 414 tesis açarak sistemine 67 bin 100’ü aşkın oda ekledi. Hilton böylece geniş portföyünü, dünya genelindeki varlığını ve küresel ölçekteki lider marka kimliğini daha da güçlendirdi.

Pandemi döneminde de dünya genelinde büyümesini sürdüren şirket, 2021 yılını altı kıtada 18 marka altında 6 bin 800’ü aşkın otel ve net yüzde 5,6 büyüme ile kapattı. Şirketin büyüme planı, yarısına yakını yapım aşamasında olan toplam 408 bin odası bulunan 2 bin 670 oteli içeriyor.

Dünyanın dört bir yanında başarılarla dolu bir yıl geride kaldı

• Las Vegas’ta Tarihi Büyüme: Hilton, üç lüks marka dahil olmak üzere, 13 marka altında 36 otel ve 12.000’den fazla otelle, Las Vegas’taki varlığını önemli ölçüde güçlendirdi. 2021 yılının Haziran ayında Hilton ve Genting Group, Hilton tarihinin en çok markalı tesisi olan Resorts World Las Vegas’ı faaliyete geçirerek dünyanın en büyük Conrad Hotels & Resort tesisi, ABD’deki ilk LXR Hotels & Resort konumlarından biri ve Hilton Hotels & Resorts otel olmak üzere üç premium markayı bir araya getirdi. Ayrıca, Virgin Hotels Las Vegas’ın faaliyete geçmesiyle birlikte Curio Collection by Hilton, Las Vegas’ta yeniden gün yüzüne çıktı.

• Her Şey Dahil Portföyü Genişledi: Hilton’un her şey dahil portföyü 2021’de Karayipler ve Latin Amerika’daki açılışlarla büyüdü: Hilton Cancun, Her Şey Dahil Resort; Hilton Vallarta Riviera Her Şey Dahil Resort; Mangrove Beach Corendon Curaçao Her Şey Dahil Resort, Curio Collection by Hilton ve Yucatan Playa del Carmen Her Şey Dahil Resort, Tapestry Collection by Hilton.

• Hilton’un yaşam tarzı markaları Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ve Brezilya’da ivme kazandı. Canopy by Hilton, Fransa, İngiltere ve İspanya’da faaliyetlerine başladı. Motto by Hilton, Avrupa’daki ilk otelini Motto Rotterdam Blaak ile 2022’de Hollanda’da açmayı planladığını duyurdu. Ayrıca Brezilya, Canopy by Hilton Sao Paulo Jardins ve Almenat Hotel, Tapestry Collection by Hilton’un ilk lansmanlarıyla iki Hilton markasını ağırladı.

• Asya Pasifik Bölgesinde Büyüme: Hilton Nagasaki, şirketin Asya Pasifik’teki 500’üncü oteli olurken Hilton Lanzhou City Center, Büyük Çin ve Moğolistan bölgesindeki 400’üncü oteli oldu.

• Washington, D.C. Bölgesinde Büyüme: Şirket, Hilton Washington DC Capitol Hill ile Washington D.C. bölgesindeki 25’inci otelini faaliyete geçirdi.

Pazara sunulan yeni markalarla ilklere imza atıldı

• Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Dana Point California’da açılan Waldorf Astoria Monarch Beach Resort & Club ile Batı Kıyısı bölgesindeki varlığını büyüttü ve markayı 2025 yılında Japonya, Osaka’ya genişletmek için Orix Real Estate Corporation ile dönüm noktası niteliği taşıyan önemli bir yönetim anlaşması imzaladı.

• California’daki ilk Conrad Hotels & Resorts tesisi olacak Conrad Los Angeles (2022 Baharında açılıyor) ve yine Tulum’daki ilk Conrad Hotels & Resorts tesisi olacak Conrad Tulum Riviera Maya için yönetim anlaşması imzalandı.

• LXR Hotels & Resorts, Afrika ve Hint Okyanusu bölgesine Mango House Seychelles ve Asya Pasifik bölgesine ROKU KYOTO, LXR Hotels & Resorts ile giriş yaptı.

• Signia by Hilton Orlando Bonnet Creek’in yenilenmesiyle yeniden markalanan Signia by Hilton faaliyetlerine başladı. Ayrıca, Georgia World Congress Center’da Signia by Hilton Atlanta’nın temeli atıldı.

• Sable at Navy Pier Chicago, Curio Collection by Hilton’un açılışıyla Curio Collection by Hilton bünyesindeki otel sayısı dünya genelinde 100’ü aştı.

• DoubleTree by Hilton, Almanya’daki ilk tesisi DoubleTree by Hilton Frankfurt Niederrad’ın açılışıyla markasının uluslararası erişimini 50’nci ticari pazara genişletti.

• Tapestry Collection by Hilton, Atocha Hotel Madrid, Tapestry Collection by Hilton ve Hollick Hotel Wen’an, Tapestry Collection by Hilton dahil olmak üzere, Avrupa ve Çin bölgesindeki yeni tesislerini faaliyete geçirdi.

• Motto by Hilton, Hollanda’da Motto Rotterdam Blaak ve Meksika’da Motto Tulum ile 2022’de Avrupa ve Latin Amerika bölgesindeki ilk otellerini açmayı planladığını açıkladı.

• Hilton Garden Inn, sırasıyla Hilton Garden Inn Albany, Hilton Garden Inn Seoul Gangnam, Hilton Garden Inn Phuket Bang Tao ve Hilton Garden Inn Jakarta Taman Palem ile Avustralya, Güney Kore, Tayland ve Endonezya’nın başkenti Jakarta’ya giriş yaptı. Marka ayrıca, Çin’de büyük ölçekli franchise modelini başlatarak yatırımcıları ve bağımsız sahipleri franchising fırsatlarını keşfetmeye davet etti.

• Faaliyette olan otel sayısı 2 bin 700’ü aşan Hampton by Hilton, Hampton by Hilton Grand Cayman ile İrlanda, Özbekistan ve Katar’ın yanı sıra Cayman Adaları’na genişleyerek önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Hampton ayrıca, ülke genelinde imzalanan 600 ek geliştirme anlaşması ile 200 otele ulaşarak Çin’deki en hızlı büyüyen uluslararası otel markası olmaya devam etti. Ayrıca, 2022 yılına güçlü bir başlangıç yapan marka, Entrepreneur’s Franchise 500® tarafından arka arkaya 13’üncü yılda 1 numaralı otel franchise’ı olarak belirlendi ve Oteller ve Moteller kategorisinde en fazla tesise sahip olan marka olma başarısını gösterdi.

• Pandemi döneminde bünyesine yaklaşık 100 otel ekleyerek 200’üncü otelini açan Tru by Hilton, Brezilya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Meksika ve Porto Riko’daki genişlemelerin yanı sıra Karayipler ve Latin Amerika’ya açıldığını açıkladı.

• Homewood Suites by Hilton, sahipleri ve geliştiriciler için katma değer ve çok yönlülük sunarken tesislerde evlerindeki konforu bekleyen konukların ihtiyaçlarını aşacak şekilde tasarlanan ve oyunun kurallarını değiştiren, tamamen yeni prototipi “Prototype 10.0” ile kapsamlı bir marka yenilenmesine gitti.

• Home2 Suites by Hilton, yalnızca 10 yıl içinde 500 tesise ulaşarak ve geliştirme aşamasında olan 437 tesisle ABD’deki en hızlı büyüyen otel markalarından biri haline geldi. Marka, bölgedeki 1.000 Home2 Suites by Hilton tesisinin ilkinin açılışıyla Çin’e de giriş yaptı.

Hilton tüm bu gelişmelere ek olarak “Bağlantılı Oda Dijital Onayı” ve “Hilton Honors Dijital Anahtar Paylaşımı” gibi sektör lideri programları ve ürünleri hayata geçirdi ve marka standartlarını dönüştürmenin yanı sıra evcil hayvan dostu çözümlerini de genişleterek müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yeniliklerine devam etti.