McDonald’s Türkiye 54.5 milyon dolara Katarlılara satıldı

Mc Donalds - Antalya

Last Updated on 2 Temmuz 2022 by Yaşar Çelik

McDonald’s Türkiye’nin 54.5 milyon dolara Katarlılara devri tamamlandı.

Türkiye’deki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran İşletmeleri’nin devri 30 Haziran’da Katarlı yatırımcı Kamal Saleh Al Mana’nın Avusturya’daki iştiraki Boheme Investment’a satılmasıyla gerçekleşti.

Konuyla ilgili açıklama paylaşan Anadolu Grubu 853 milyon 650 bin TL kâr ile kayıtlara geçti.

Açıklamada ise şu bilgiler yer aldı:

“11.05.2022 tarihinde yapılan KAP açıklamamızda şirketimizin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan ve Türkiye’deki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden payların Boheme Investment GmbH şirketine satılmasına yönelik taraflarca bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalandığı belirtilmişti.

Pay devir sözleşmesinde yer alan ön şartların gerçekleşmesi ile Anadolu Restoran sermayesinin yüzde 100’ünü temsil eden payların Boheme Investment GmbH’e devri tamamlanmıştır. Pay devir bedeli 54,529,010 USD olarak gerçekleşmiştir.

Boheme Investment GmbH, Viyana/Avusturya’da kurulu bir şirket olup Katarlı bir yatırımcı olan Kamal Saleh Al Mana’nın iştirakidir. Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette ortaklığı bulunmaktadır.”