Çavuşoğlu’ndan vize açıklaması

Bakan Çavuşoğlu'ndan Schengen vizesi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Last Updated on 28 Eylül 2022 by Yaşar Çelik

Çavuşoğlu’ndan vize açıklaması… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, vize sorununa ilişkin yaptığı değerlendirmelerde önümüzdeki ay Batılı büyükelçilerin Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek gerekli uyarıların yapılacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da diploması muhabirleriyle bir araya gelerek vize sorunu ve dış politikadaki güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hürriyet’ten Selçuk Böke’nin haberine göre Çavuşoğlu, önümüzdeki ay Batılı büyükelçilerin Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek gerekli “uyarıların” yapılacağını açıkladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, “Tatilde olan büyükelçiler vardı, onların dönmesini bekliyoruz. Bu ay içinde New York BM Genel Kurulu sonrasında olur. Bazı ülkeler vize sürecini hızlandırmaya başladılar. Bazı ülkelerde sorunlar devam ediyor. Vize mağduriyetlerine ilişkin ABD, Almanya dahil diğer birçok ülkeyle ilgili çeşitli örnekler var. İş insanlarımız var, doktorlarımız var” dedi.

“ABD HIZLANDIRDI AMA…”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (AB) vize işlemleri sürecini hızlandırdığını öne süren Çavuşoğlu, “Şimdi bir fuar var, oraya gidiyorsunuz davetlisiniz, başvuruyu yaparken de söylüyorsunuz bu fuara gideceğim diye, fuar tarihinin sonrasına randevu veriyorlar. Olacak iş değil. Bir önemli akademisyenimiz, bazen doktor olabiliyor, bazen tarihçi, herhangi biri de olabilir, bir sempozyuma, bir foruma, bir konferansa davet ediliyor, randevu tarihi o konferansın sonrasına veriliyor. Gitme sebebi de belli. Bu kadar açık, absürt örnekler var. Bunu bir düzene sokmamız lazım. Bu böyle gitmez. ABD yine hızlandırdı son zamanlarda gelen bilgilere göre, ama halen yetersiz ve bunun artık çözülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.        Çavuşoğlu’ndan vize açıklaması