MIR kartlarına yaptırımlar turizmi nasıl etkileyecek?

İş Bankası, Rus turistler arasında popüler olan Mir ödeme sistemini askıya aldı.
Rus turistler arasında popüler olan Mir kart

MIR kartlarına yaptırımlar turizmi nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

Uluslararası ödeme sistemleri VISA ve Mastercard’ın Rusya’daki faaliyetlerine son vermesiyle özellikle yurt dışına giden Rusların tek umudu yerli ödeme sistemi MIR logolu kredi kartları olurken, öte yandan ABD’nin baskıları nedeniyle Türkiye’deki bazı bankaların MIR ile çalışmayı bırakması tedirginlik yaratıyor.

MIR kartlarına yaptırımlar turizmi nasıl etkileyecek?

İş Bankası ve Deniz Bank’ın MIR kartlarını kabul etmeyeceğine dair açıklamaları, Rus kamuoyunda büyük tepki toplarken, ABD yaptırımlarını delmeyeceğini açıklayan Ermenistan ve Vietnam’ın da MIR kartlarını reddettiği kaydediliyor.

“TURİZM ÜZERİNDE ÖNEMLİ BİR ETKİSİ OLMAYACAK”

MIR kartlarının uluslararası kapsama alanının yaptırımlarla birlikte giderek daralmaya başladığı son dönemde bu gelişmelerin yurt dışına giden Rus turistler için endişe verici bir sinyal olduğunu vurgulayan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, ancak bunun turizm üzerinde önemli bir etkisi olmayacağı görüşünde.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye açıklamalarda bulunan Muradyan, MIR’in dünyanın sadece birkaç ülkesinde kullanıldığı göz önüne alındığında, durumun kritik olmadığını aktarırken, “Ancak Türkiye’de MIR kartının kullanımı yüksekti. Aynı zamanda Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde de Rus ulusal ödeme sistemi yoğun olarak kullanılıyor. Bu durum endişe verici” diye konuştu.

MIR kartlarını kabul etmeyeceğini duyuran Vietnam’ın aldığı kararın Ruslar için kritik olmadığına işaret eden Muradyan, doğrudan uçuşun olmadığı Vietnam gibi ülkelerde zaten MIR kartı kullanımının neredeyse olmadığını aktardı.

“TURİST SAYISINA OLUMSUZ YANSIYACAK”

Gazetemru.com’un haberine göre; ATOR Başkan Yardımcısı, öte yanda BDT ortaklarının da bu kartların kullanımını kısıtlamaya karar vermiş olmasının Rus bankalarını küresel izolasyona itebileceği için negatif bir durum olduğunu itiraf ederken, Türkiye ve komşu ülkelerde paket tur, konaklama ve benzeri turistik harcamalarda ödeme risklerinin turist sayısına olumsuz yansıyacağını sözlerine ekledi.

Çarşamba günü Vietnam kamu bankası BIDV, ABD’nin ikincil yaptırım riski nedeniyle 2018 yılından bu yana hizmet verdiği MIR kartlarını kabul etmeyeceğini duyurmuştu.

Daha önce İş Bankası ve DenizBank’ın Rus MIR kartlarına hizmet vermeyi durdurdukları açıklanmıştı. Kararın ABD ve İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları ile bağlantılı olarak alındığı ifade edilirken, daha sonra, Kazakistan’ın en büyük bankası olan Halk Bank Kazakistan, ATM’lerinde MIR kartlarının hizmetini askıya aldı.