Turizm gelirlerinde revizyon ne anlama geliyor?

TÜİK Turizm Uydu Hesabı İstatistikleri 2022

Last Updated on 1 Kasım 2022 by Turizm Günlüğü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Turizm Bakanlığı ve Merkez Bankası (TCMB) ile birlikte çalışarak turizm verilerinde revizyona gitti. Peki bu revizyon ne anlama geliyor ve neden önemli?            Turizm gelirlerinde revizyon

Turizm gelirlerinde yapılan revizyona gerekçe olarak, “son yıllarda eğitim ve sağlık turizmi alanında yaşanan gelişmeler ve özellikle COVID-19 pandemisiyle birlikte mevcut anketin cevaplanması konusunda yaşanan zorluklar” gösterildi.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından H. Bader Arslan’a göre bu, yerinde ve gerekli bir değişiklikti ve sonuçları da birçok açıdan önemli.    Turizm gelirlerinde revizyon

H. Bader Arslan bu revizyonun sonuçlarının neden önemli olduğunu değerlendirdi. Arslan’ın konuya ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

Önceki uygulamada, Türkiye’den çıkış yapan bazı yabancılara havalimanlarında anket yoluyla veriler derlenmeye çalışıyor; küçük bir örneklemden alınan cevaplar bütün herkes aynı kalıpta harcama yapıyormuş gibi turist sayısı ile çarpılıyordu.

Oysa her gelen aynı harcamayı yapmıyor, her gelen tatil için gelmiyor ve her gelen ülkemizde aynı süreyi geçirmiyor.

SAĞLIK VE ESTETİK HARCAMALARI KALEMİ

Biliyorsunuz, her geçen yıl daha fazla insan sağlık ve estetik gerekçeleri ile Türkiye’ye geliyor. Sağlık nedeniyle gelenlerin sayısı 2021’de 642 bine ulaşmış durumda. Sadece aç ekimi için gelenlerin sayısı ise 1 milyona yakın. Bu ziyaretçilerin Türkiye içindeki harcamaları, sadece tatil için gelenlerin harcamalarından kat kat fazla. Sadece bu iki kalemde Türkiye’de yapılan harcamaların yıllık 3 milyar dolara yakın olduğu tahmin ediliyor.

EĞİTİM KAPSAMINDA YAPILAN HARCAMALAR

Diğer yandan eğitim için Türkiye’de bulunan yabancı öğrenciler var. Geçen yıl bunların sayısı 224 bin civarında idi. Bu öğrencilerin hepsi aynı harcamayı yapmıyor. Bazıları sık giriş-çıkış yaparken bazıları uzun süre ülkeyi terk etmiyor, yıl da bir kez memleketine gidip dönüyor.

İşte yapılan revizyon ile bu veriler daha sağlıklı olarak sisteme işlenmeye başladı.

Bir yanlış anlamayı önlemek için şunu hatırlatmakta fayda var.

Verilerde yapılan revizyon ziyaretçi sayılarına yönelik değil, harcama tutarlarına yönelik.

Dolayısıyla Türkiye’ye gelen turist sayısında değişiklik yok, turizm gelirlerinde artış var. Yeni verilere göre bu yılın ilk çeyreğindeki gelirler 1,1 milyar dolar, ikinci çeyreğindeki gelirler 1,8 milyar dolar yükselmiş durumda.

2021 gelirlerindeki revizyon ise 5,7 milyar dolar civarında.

Konuya son vermeden önce önemli bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Yapılan revizyon sonrasında güncellenen veriler özellikle 2019-2022 yıllarındaki gelirleri yukarı çekiyor.

2012-2018 dönemindeki revizyonlar her yıl için 1 milyar doların üzerindeyken, 2019 sonrasında yıllık 4-5 milyar dolara yükseliyor.

Çünkü eğitim ve sağlık ile ilgili veriler büyük oranda 2018 ve sonrası için sisteme dahil edilmiş durumda. Yani, bu çalışma önceki yılları kapsayacak şekilde geriye çekildikçe, verilerde yine yukarı yönlü bir revizyon gelecektir.

YAPILAN REVİZYON NEDEN ÖNEMLİ?

Çünkü artık turizm gelirlerimizi gerçeğe daha yakın ölçebiliyoruz ve bu gelirlerin ne kadarının sağlıktan, ne kadarının eğitimden, ne kadarının eğlenceden kaynaklandığını daha iyi görebiliyoruz.

İşin daha önemli bir boyutu da ödemeler dengesindeki net hata ve noksan kaleminde iki hafta sonra göreceğimiz değişiklik.

Geçen hafta yapılan revizyon turizm gelirlerini geçmişe dönük olarak 22,5 milyar dolar yukarı çekecek. Bu net hata noksan kaleminde de aynı miktarda azalma olacak de