Spor turizmiyle turist başına iki kat gelir mümkün

Spor turizmiyle turist başına

Last Updated on 4 Kasım 2022 by Yaşar Çelik

Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir: Spor turizminde “misafir başına gelir” turist başına ortalama gelirin yaklaşık iki misli      Spor turizmiyle turist başına

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Sadi Özdemir “Ekonomide Sağduyu” başlıklı köşesinde bugünkü yazısında spor turizminin turizm geliri açısından önemini vurguladı.

Spor turizminde “misafir başına gelir” turist başına ortalama gelirin yaklaşık iki misli olduğuna ve dünyada genel turizm gelirleri tek haneli artarken spor turizminde çift haneli büyüme yaşandığına” dikkat çeken Sadi Özdemir; Türkiye’nin spor turizmiyle, turizm gelirlerini iki kat artırabileceğini öne sürdü.

İşte Sadi Özdemir’in konuya ilişkin kaleme aldığı satırlar:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da geçen hafta, 9 aylık turizm gelirlerini dikkate alarak 2022 için ‘50 milyon turist 44 milyar dolar gelir’ hedefini ilan etmişti.

Rakamlar böyle gerçekleşirse turist başına gelirimiz de yaklaşık 880 dolar olacak.

Bu durumda turizm gelirlerimiz, savaşın tetiklediği küresel enerji krizinin ithalatımıza yüklediği ağır faturanın önemli kısmını karşılayacak.

Tabii ki bu rakamlar 2020 ve 2021 turizm sezonlarında yaşadığımız kayıpların tamamının telafisi anlamına gelmiyor ama en azından Türkiye’nin turizmde doğru şeyler yaptığını ve bölgedeki tüm gerilimlere rağmen turizmde çift haneli büyümeyi başardığını da gösteriyor.

Turizmde başarılıyız deyince “iyi de turist başına gelir çok düşük, adamlar gelip memleketimizde bedava yaşıyor” diyenleri bilirsiniz.

Benzer şekilde “her şey dâhil” düşmanları da bir hayli fazla. İşin içine siyaset de girince birilerine göre neredeyse ülkeye turist gelmese daha iyi.

Oysa turizmciler bilir ki hep örnek gösterilen İspanya, Fransa ya da Yunanistan’da da turist başına gelir bizimkine yakındır ve 700-950 dolar arasında değişir. Çünkü dünya genelinde toplam turizm gelirlerinin ana kaynağı daima “kitle” turizmidir.

Ancak, her ülke tarih, kültür ve doğal kaynak özelliklerinden dolayı farklı turizm alanlarından ortalamanın çok üzerinde gelir elde edilebilir. Türkiye bu turizm türlerindeki gelirlerini artırmaya da gayret ediyor.      Spor turizmiyle turist başına

Tıpkı deniz kum güneş esaslı kitle turizminde olduğu gibi “altyapısı iyi olan turizm ülkelerinin tamamında” son yıllarda bizde de hızla gelişen bir turizm türü daha var ki o da “spor” turizmidir.

Türkiye’nin bu konuda da büyük avantaja sahip olduğunu görüyoruz. Çünkü hem genel olarak ‘spor altyapı yatırımları’ büyük ölçüde tamamlandı hem de turizmimizin gözbebeği otellerimizin önemli bir kısmı misafirleri için sporun önemini kavradı.

200 MİLYAR DOLARLIK SPOR TURİZMİNDE PAYIMIZ NE KADAR?

Dünya genelinde spor turizminin yıllık cirosu Covid-19 Salgınından önce 200 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu.

Türkiye’nin bu pastadan aldığı payın ise yaklaşık 2 milyar dolar olduğu hesaplanıyordu.

Golf, futbol, yelken, atletizm, tenis ve diğer spor dalları için farklı nedenlerle her yıl Türkiye’ye tatil, kamp ya da turnuva amaçlı gelen yabancıların sayısı da yaklaşık 1 milyonu aşmış durumda.

Bu aşamada ilginç bir rakama dikkat çekmek istiyorum.

Spor turizminde “misafir başına gelir” turist başına ortalama gelirin yaklaşık iki misli.

Dünyada genel turizm gelirleri tek haneli artarken spor turizminde çift haneli büyüme yaşanıyordu. Bu ivme aynı şekilde devam ediyor.