Mandarin Hotel Bodrum’a yeni ortak

Mandarin Hotel Bodrum'a yeni ortak
Mandarin Oriental Bodrum

Last Updated on 5 Aralık 2022 by Turizm Günlüğü

Mandarin Hotel Bodrum’a yeni ortak geliyor iddiası: “Azerbaycan merkezli Pasha Holding, Mandarin Hotel Bodrum’a ortak olmaya hazırlanıyor” iddiası…

Azerbaycan’ın en güçlü ailesi olarak bilinen Paşayev’e ait Pasha Holding, Türkiye’de önemli bir turizm yatırımına imza atmaya hazırlanıyor.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Kerim Ülker; “Türkiye’de bankacılık alanında faaliyet gösteren Paşa Holding’in, Astaş Grubu ile masaya oturduğunu” yazdı.

Buna göre, 2006 yılında kurulan Paşa Holding, Azerbaycan’da bankacılık dışında sigorta, inşaat, sanayi, turizm alanlarında faaliyet gösteriyor.

Bakü’deki ünlü Absheron Hotel’in sahibi olan Pasha Holding’in portföyünde Port Bakü Towers en dikkat çeken turizm yatırımlarından biri. Azerbaycan’ın yanı sıra Gürcistan’da faaliyet gösteren Pasha Bank, 2013 yılında Türkiye’ye geldi.

2021 Aralık ayı itibarıyla 15.5 milyar Manat yani 9.5 milyar dolar varlığı bulunan Pasha Holding, Azerbaycan bankacılık sektörünün yüzde 33’ünü tek başına yönetiyor.

2020 yılında 9 bin 500, 2021 yılında da 16 bin 500 çalışanı bulunan grup, Türkiye’de yatırım bankacılığı dışında bir de turizm alanında faaliyet gösteriyor.

Şu anda 928 milyon TL’lik dev bir sermayeye sahip olan şirketin adı da PD Turizm ve Gayrimenkul Anonim Şirketi olarak değişti. PD Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Pasha Holding Türkiye Yöneticisi Vugar Mustafayev ve Pasha Bank Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Cenk Eynehan.

İşte Paşayev ailesi, bu şirketle Türkiye’deki ikinci büyük operasyonuna imza atmaya hazırlanıyor. Bu ortaklığı ise Astaş Holding ile gerçekleştiriyor.

Eğer taraflar anlaşırsa Paşayev Ailesi, Vedat Aşçı’nın yönettiği Astaş Holding’e ait Asta Cennetköy Turizm şirketine ortak olacak.

OTEL 650 MİLYON EURO’YA KURULDU

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in edindiği bilgilere göre; Asta Cennetköy Turizm, Bodrum Ticaret Odası’na kayıtlı.

Oda kayıtlarına göre de şirketin merkezi Gölköy Mahallesi’nde bulunan ultra lüks sınıftaki turizm tesisi olan Mandarin Oriental Bodrum Hotel’in binası olarak ifade edilmiş. Yani edindiğim bilgilere göre Paşayev ailesi, bir anlamda Mandarin Oriental Hotel’e ortak olacak.

Uzakdoğu kökenli lüks otel zinciri Mandarin Oriental’ın Türkiye’deki ilk oteli Mandarin Oriental, 2014 yılında Bodrum’da açıldı.

650 milyon Euro yatırımla Astaş Holding tarafından hayata geçirilen proje, Bodrum, Göltürkbükü Cennet Koyu’nda 600 dönüm arazi üzerinde yer alıyor.