Grand İsias Otel’in sahipleri ve yöneticileri tutuklandı

Turist rehberi kafilesi göçük altında kaldı
Kahramanmaraş merkezli depremde Adıyaman'daki İsias Hotel de yıkıldı. İsias Otel'in sahipleri ve yöneticileri tutuklandı.

Last Updated on 18 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan Adıyaman’daki Grand İsias Otel’de uygulama eğitimine giden 30 rehber ve spor müsabakaları için KKTC’den gelen kafileden 35 kişi hayatını kaybetmişti. Son olarak otelin sahibi ve yöneticileri tutuklandı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde faciaya neden olan depremde can kaybı ve yaralı sayısı artmaya devam ederken yıkılan binalara ilişkin soruşturma devam ediyor.

Son olarak Cumhuriyet’in gündeme getirdiği, 30 rehber ve 35 KKTC’li öğrenciye mezar olan Adıyaman’daki Grand İsias Otel’in enkazına ilişkin inceleme raporu tamamlandı.

DEPREM DEĞİL İMALAT SORUNU!

Raporda, “Bina alanında bulunan molozlar yakından incelenmiş ve beton kalitesinin bariz bir şekilde düşük olduğu, dere çakılı ve kumu kullanıldığı tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı. Ayrıca raporda, dosyaya gizlilik kararı getirildiği ve “yapının göçmesinin nedeninin depremin büyüklüğü değil yanlış tasarım ve/veya imalatı” olduğu kaydedildi.

OTELİN SAHİPLERİ TUTUKLANDI

Son olarak otel sahipleri ve yöneticileri Ahmet, Mehmet Fatih ve Efe Bozkurt tutuklandı.

10 katlı otelin sahibi Bozkurt ailesi, Adıyaman’da AKP’ye yakınlıkları ile biliniyor.

Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre, otelin bağlı bulunduğu İsias Otelcilik Turizm ve Taşımacılık İnşaat Ticaret Sanayi Anonim şirketinde büyük ortak konumunda Mehmet Fatih Bozkurt bulunuyor.

Mehmet Fatih Bozkurt, 2014-2019 yılları arasında AKP’den Adıyaman Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yaptı.

Şirketin yönetim kurulu üyesi olan ve kentte “otelin sahibi” olarak bilinen Ahmet Bozkurt da AKP’ye açık destek veren bir isim.

Ahmet Bozkurt, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Fırat ve AKP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin’in yaptığı ziyaret sırasında “AK Parti davası, ülke davasıdır, biz bu davaya destek veriyoruz. Ailece AK Parti’nin yanındayız” demişti.