Depremzede için mobil vize sistemi kurulacak

Depremzede için mobil vize sistemi
Türkiye’de deprem bölgesini ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser / Foto: @AuswaertigesAmt Twitter

Last Updated on 22 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Türkiye’de deprem bölgesini ziyaret etti. Baerbock, depremzedeler için vize sürecini kolaylaştırma taahhüdünü yineledi. Depremzede için mobil vize sistemi

Depremlerin ardından dayanışma ziyareti için Türkiye’ye giden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Berlin’in Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenen bölgeler için 50 milyon Euro’luk bir yardımda daha bulunacağını açıkladı.

DW Türkçe’nin haberine göre bu yardımın 33 milyon Euro’sunun Türkiye’ye ayrıldığı, kalan 17 milyon Euro’nun ise Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum örgütleri üzerinden Suriye’nin kuzeyindeki depremzedelere ulaştırılacağı belirtildi.

Baerbock, ülkesinin böylece deprem bölgesine toplam 108 milyon Euro yardım yapmış olacağını ifade etti.    Depremzede için mobil vize sistemi

BAERBOCK VİZE SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRMA TAAHHÜDÜNÜ YİNELEDİ

Depremlerin yarattığı yıkımın anlatılamaz bir boyutta olduğuna dikkati çeken Baerbock, afetin üzerinden iki hafta geçmişken insanların yaşadığı travmanın hâlâ taze olduğunu ifade etti.

Baerbock, depremzedelerin Almanya’daki yakınlarının yanına gelebilmesi için vize sürecini kolaylaştırma taahhüdünü de yineledi.

Bakan, bu amaçla ilk olarak deprem bölgelerine gidecek bir mobil vize sisteminin hayata geçirileceğini ifade ederek, pasaportunu depremde kaybetmiş olanlara da Türk makamları aracılığıyla yardımcı olunabileceğini belirtti.

OKUMA ÖNERİSİ: Depremzedelere verilecek “hızlı vize” çok da kolay olmayacak

İçişleri Bakanı Nancy Faeser de Türkiye’deki depremzedeler için Almanya’dan organize edilen yardımlardan övgüyle söz etti.

Bakan, bunun iki ülke arasındaki derin bağın bir göstergesi olduğunu belirtti.