Deprem sonrası Rusların konut talebinde düşüş

Son 11 Yılda Yabancılar Kaç Konut Satın Aldı?

Last Updated on 1 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Deprem sonrası Rusların konut talebinde düşüş: Türkiye’de yaşanan depremler Rusların, ülkeden konut alımını yüzde 40 – 60 oranında azalttı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Ruslar, Türkiye’den konut alımını yüzde 40 – 60 oranında azalttı.

Kommersant Gazetesi, Rusyalı alıcıların istikameti Tayland, Karadağ (Montenegro), Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne çevirdiğini yazdı.

YÜZDE 60 DÜŞÜŞ KAYDETTİ

Prian.ru verilerine göre Şubat ayında Rusların Türkiye’den konut alma ya da kiralama talebi yüzde 60 düşüş kaydetti.    Deprem sonrası Rusların konut talebinde düşüş

Acente yetkilileri, Şubat ayında genelde düşüş gözlediklerini, ancak bu yıl talebin her zamankine kıyasla yüzde 25 – 30 oranında daha fazla düştüğünü belirtiyor.

BEKLEME POZİSYONUNA GEÇTİLER

Triano yetkilileri de Şubat ayında, Türkiye’den konut alma talebinde yüzde 41’lik bir düşüş gözlediklerini aktardı. New Real Estate’ten Yekaterina Nikitina da Rus alıcıların şu anda Türkiye konusunda bekleme pozisyonuna geçtiklerini söyledi.

TÜİK verilerine göre; Ruslar 2022 yılında Türkiye’den 16 bin 300 konut satın almıştı.

OKUMA ÖNERİSİ: 2022 yılında yabancılara kaç konut satıldı?

Turkrus.com’un haberine göre; NF Group yetkilileri varlıklı alıcıların en çok ilgi gösterdiği ülkenin yüzde 30 ile Türkiye olduğunu belirtiyor.

Prian.ru temsilcisi Filipp Beryozin, Türkiye’den konut alan Rusların ortalama bütçesinin 142 bin Euro olarak hesaplandığını, bu müşterilerin depremden sonra bütçelerine uygun başka alternatiflere yöneldiğini söyledi.