Deprem sonrası turistlerin Türkiye’ye ilgisi devam ediyor

Last Updated on 1 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Ülkeyi sarsan depremler sonrası yabancı turistler Türkiye’nin seyahat için güvenli olup olmadığını merak etmeye başladı. Deprem sonrası turistlerin Türkiye’ye ilgisi devam ediyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Türkiye, tarihi ve kültürel mirası ile dünyanın dört bir yanından turistleri çekiyor. 

Güneydoğusunu vuran yıkıcı deprem nedeniyle zor zamanlardan geçen ülke, bu dönemde hayati önem taşıyan turizmi her zamanki gibi canlı tutmaya çalışıyor.

Turizm sektörü ülkenin ekonomisi üzerinde önemli bir ağırlığa sahip. Her geçen yıl giderek artan bir ağırlık.

Türkiye 2022 yılında 51 milyondan fazla turist ağırladı

Hükümet tarafından yayımlanan son verilere göre Türkiye 2022 yılında yüzde 71’lik keskin bir artışla 51 milyondan fazla turist ağırladı.

Bu durum doğrudan gelirlere de yansıdı. 2022’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 53’lük bir artışla 46 milyar dolar turizm geliri elde edildi. Bu, 38.9 milyar dolarla son rekor olan 2019 yılının rekorunu kıran bir rakam.

Türkiye ekonomisini destekleyen tek sektör

Yaz sezonunda otel ücretlerine ne kadar zam bekleniyor?
Turizm Günlüğü’nün görsel partneri: Depositphotos / Deprem sonrası turistlerin Türkiye’ye ilgisi devam ediyor

Turizm Türk ekonomisini destekleyen tek sektör olmasa da kesinlikle önemli bir role sahip.

Ülkeyi sarsan depremler sonrası yabancı turistler Türkiye’nin seyahat için güvenli olup olmadığını merak etmeye başladı.

Türkiye yaklaşık 800 bin kilometrekarelik (Tam olarak 783 bin 562 kilometrekare) büyük bir ülke. İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Kapadokya ve Konya gibi ülkenin önde gelen turizm merkezleri deprem bölgesinin dışında yer alıyor.

Depremin merkez üssünden bin kilometre uzaklıkta yer alan İstanbul’da, depremde hayatını kaybedenler için tutulan yasla birlikte hayat devam ediyor.

İstanbul 2022’de 16 milyon turist ağırladı

İstanbul'da alışveriş yapılacak yerler
Taksim/Beyoğlu. Görsel: Depositphotos / Deprem sonrası turistlerin Türkiye’ye ilgisi devam ediyor

Geçtiğimiz yıl tek başına 16 milyon yabancı turist ağırlayan metropol, bu yıl da ziyaretçilerini karşılamaya hazır.

Yabancı turistler rezervasyonlarını tutmaya karar verdi

Deprem öncesi yerlerini ayırtan turistler, İstanbul’daki rezervasyonları iptal etmedi.

İstanbul’da karşılaştığımız İspanyol turist Marian Catalan rezervasyonuna sadık kalanlardan biri.

Catalan, “Evet, biraz kararsız kalmıştım. Ama her şeyi önceden ayarlamıştık ve deprem bölgesine bin kilometre uzaklıkta olması bizi rahatlattı. Burası güvenli bir ülke ve kesinlikle yeniden gelmek istiyoruz. Çok sevdik.” diyor.

İngiliz turist Debbie Still de her şeye rağmen seyahatini iptal etmeyenlerden.

Still, bu zor dönemde Türkiye’yi seyahat etmenin önemli olduğunu vurguluyor: “Buraya geleli daha 24 saat bile olmadı ama şimdiden çok sevdik. Harika bir yer. Türk insanıysa çok kibar, çok candan. Bugün isteyeceğimiz son şey insanların Türkiye’ye gelmemesi olur. Her zamankinden daha çok gelmelisiniz!”

Türkiye’ye seyahat etmek, korkunç depremden etkilenen bölgeler dışında güvenli. Ülkenin önde gelen hava yolu şirketleri ve uluslararası havalimanları normal şekilde çalışmaya devam ediyor.

Havas Voyages and Selectour Başkanı Laurent Abitbol gibi uzmanlar da bunun üzerinde duruyor:

“Herhangi bir iptal olmadı, insanlar gidebiliyor. Depremin Türkiye’nin turizm noktalarına bin kilometre uzaklıkta meydana geldiğini bilmek gerekiyor. Rezervasyonlarda herhangi bir düşüş olmadı. Her gün Türkiye’ye gitmek için kayıt yaptıran yüzlerce müşterimiz oluyor. Türkiye’ye seyahatlere devam etmek çok önemli.”

Turizm 2023 yılında pandemi öncesi seviyelere dönme yolunda ilerliyor ve ülke de bu doğrultuda gitmeye devam etmek istiyor.

2022 Türkiye turizm verileri

  • Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 71 artarak 51 milyon 387 bin 513’e ulaştı.
  • Türkiye’nin turizm geliri bir önceki yıla göre yüzde 53,4 artarak 46 milyar 284 milyon 907 bin dolara yükseldi ve pandemi öncesi 2019 yılında elde ettiği 38,9 milyar dolarlık rekor seviyeyi aştı.
  • Yaklaşık 46,3 milyar dolarlık rekor turizm geliriyle ülke, 2019’un pandemi öncesi seviyelerine kıyasla yüzde 19’luk önemli bir artış gözlemledi.

Kaynak: euronews