Bağlıkaya uyardı: Sosyal medyadan yapılan satışlar yasal değil

İşte Z Kuşağı'nın tatil tercihlerini ortaya koyan araştırma
Görsel: Depositphotos

Last Updated on 14 Nisan 2023 by Turizm Günlüğü

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, havaların ısınmasıyla birlikte hareketlenmeye başlayan turizm sezonunda sosyal medyada yapılan sahte acente ve satışları için uyardı.

SATIŞ WEB SİTESİ ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞMELİ

Yurttaşların dijital doğrulama sistemi olan acentelerden alışveriş yapmalarını tavsiye eden Bağlıkaya, “İnternet sitelerinden alışveriş yaparken DDS dediğimiz Seyahat Acenteleri Birliği’nin doğrulama sistemi var. Oraya tıklayınca eğer bizim sitemize gelip acentenin yasal sicilini görüyorsa o acente yasal bir acentedir. Sosyal medya üzerinden yapılan satışlar yasal değil. Sosyal medya üzerinden tanıtım yapılabilir fakat satışın web sitesi üzerinden gerçekleşmesi lazım. Sosyal medya üzerinden satış gerçekleşiyorsa oranın yasal bir acente olma ihtimali iyice azalıyor” dedi.

Okuma önerisi: Bungalov dolandırıcılarına dikkat!

“BU YIL TURİST SAYISININ 50 MİLYONU AŞMASINI BEKLİYORUZ”

Bu yıl yabancı ziyaretçi sayısının 50 milyonu aşmasını beklediklerini de ifade eden Bağlıkaya, “Döviz girdisi olarak 44 milyar dolar civarı bir beklentimiz var. Bunlar sadece yabancı ziyaretçi kaynaklı getiriler. Gurbetçi yurttaşlarımız kaynaklı getirileri ayrı tutuyorum. En çok yabancı ziyaretçiyi Almanya’dan bekliyoruz. Rusya ve İngiltere de Almanya’yı takip edecektir. Rusya’da çatışmalı durum halen sürüyor. Çok uzun seneler sonra Almanya birinci sıraya tekrar yerleşti. Ben Rusya’nın, Almanya’dan birinciliği uzun süre tekrar alabileceğini düşünmüyorum. Biz henüz Almanya’dan 6 milyon yabancı ziyaretçiyi getirmişiz. Daha yapacak çok işimiz var” açıklamasında bulundu.