Dünyaca ünlü fotografçının eserleri Taksim’de

Steve McCurry sergisi
Fotoğraf sanatçısı Steve McCurry’nin Afgan Kızı: Şarbat Gula eseri.

Last Updated on 20 Mayıs 2023 by Turizm Günlüğü

Steve McCurry ’nin hiç yayımlanmamış İstanbul karelerinin ve Ara Güler portresinin de bulunduğu sergisi 31 Temmuz tarihine kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde görülebilecek.

Afgan Kızı: Şarbat Gula’nın belleklerde yer eden karesiyle tanınan fotoğraf sanatçısı Steve McCurry’nin 51 çalışmasının bulunduğu sergi Beyoğlu’da bulunan Atlas Pasajı içerisinde yer alan İstanbul Sinema Müzesi’nde kapılarını açtı. Sanatçının son 30 yılda dünyanın farklı birçok bölgesinde çektiği ve 2011 yılında İstanbul seyahatinde fotoğrafladığı çalışmaların yanı sıra daha önce hiç yayınlanmamış ve içlerinde Ara Güler’in de bulunduğu 6 kare sanatseverlerle buluştu.

Steve McCurry sergisi
Fotoğraf sanatçısı Steve McCurry’nin Ara Güler eseri.

National Geographic Dergisi’nin 1985 Haziran sayısında “Afghan Girl” (Afgan Kızı: Şarbat Gula) başlığıyla yayınladığı fotoğrafla dünya çapında bir üne kavuşan Steve McCurry, sergisiyle zeki bir gözle ortaya koyduğu form ve renkler, şekil ve simetrilerle başka dünyaların içine açtığı pencereler sunuyor. Gücünü dünya üzerinde yaşayan her varlığa karşı duyduğu büyük meraktan alan sanatçının benzersiz bir kabiliyetle dilin ve kültürel sınırların ötesine geçerek insani deneyimlerin kısacık anlarına odaklandığı eserleri, sergi kapsamında gösteriliyor.

Steve McCurry sergisi
Fotoğraf sanatçısı Steve McCurry’nin İstanbul kareleri.

Steve McCurry: Fotoğraflarımın çoğunun temeli insan

Sergi kapsamında düzenlenen Orhan Cem Çetin moderatörlüğünde, Laleper Aytek ve Ercan Arslan’ın konukluğunda iş ve sanat dünyasını da buluşturan fotoğraf, sanat ve gazeteciliğin ele alındığı sempozyumda Steve McCurry, “Fotoğraflarımın çoğunun temeli insan. İnsanın çevresine kurduğu tüm duvarların yıkıldığı, gerçek benliğin belirdiği anın, insanın yüzüne kazınmış yaşanmışlığın peşindeyim. O insanın yerinde olmanın nasıl bir şey olduğunu aktarmaya çalışıyorum” dedi.

Birbirinden prestijli sayısız ödüle ve uluslararası platformda yayımlanmış 13 adet kitabın da sahibi Steve McCurry’nin sıra dışı eserlerinin görülebileceği sergi, İstanbul Sinema Müzesi’nde 31 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

BİLETLER
Biletleri ziyaretiniz esnasında gişeden veya Mobilet’ten satın alabilirsiniz.

ZİYARET SAATLERİ
Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

İLETİŞİM
Kuloğlu, İstiklal Cd. Atlas Pasajı No: 131, 34433 Beyoğlu / İstanbul