İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti Belirlendi

Yeni İstanbul Planlama Ajansı (IPA) raporu yayınlandı ve İstanbul'da yaşamanın maliyetini yeniden belirledi.
Yeni İstanbul Planlama Ajansı (IPA) raporu yayınlandı ve İstanbul'da yaşamanın maliyetini yeniden belirledi.

Last Updated on 4 Ağustos 2023 by Turizm Günlüğü

Yeni İstanbul Planlama Ajansı (IPA) raporu yayınlandı ve İstanbul’da yaşamanın maliyetini yeniden belirledi.

  • Rapor, dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyetinin, geçen yılın aynı dönemine göre %73,74’lük bir artışla 38,828 TL olduğunu gösteriyor.
  • Böylesine büyük bir artış, ailelerin bütçeleri üzerinde ciddi bir etki yaratıyor. Bu durum, İstanbul’da yaşamanın giderek daha zor bir hale geldiğini gözler önüne seriyor.

İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA), ‘İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması’ yayınlandı. Araştırmaya göre; İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 73,74 artarak, 38 bin 828 lira oldu.

İşte İstanbul’da yaşamanın maliyeti

İPA’nın İstanbul’da Yaşam Maliyeti Araştırması’ yayımlandı. Araştırmaya göre; İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 73,24 arttı. İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 38.828 lira olarak hesaplandı.

YÜZDE 73,24’LÜK ARTIŞ

İstanbul’da yaşamanın maliyeti bir önceki aya göre yüzde 9,75, bir önceki yılın aralık ayına göre ise yüzde 40,69 oranında arttı. Bir önceki yılın temmuz ayına göre ise İstanbul’da yaşam maliyetinin yıllık (son 12 ay) artış oranı yüzde 73,24 olarak gerçekleşti.

3 BİN 448 LİRA ARTTI

Temmuz ayında İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 38 bin 828 lira olarak hesaplandı. İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti, haziran ayında 35 bin 380 liraydı. Temmuz ayında bu maliyet geçtiğimiz aya göre 3 bin 448 lira arttı.

ZEYTİNYAĞI YÜZDE 94,31 ARTTI

Hanelerin sık kullandığı bazı ürünlerin bir önceki yılın temmuz ayına göre fiyat artışlarına bakıldığında en yüksek fiyat artışlarından birinin yüzde 94,31 artış oranı ile zeytinyağı fiyatlarında yaşandığı görüldü.