Kayak Turizmi Hayal mi Olacak?

Küresel ısınma nedeniyle kışın Avrupa’daki birçok kayak merkezi kapısına kilit vurmuştu! / Foto: Milliyet

Last Updated on 1 Eylül 2023 by Turizm Günlüğü

Küresel ısınma nedeniyle kışın Avrupa’daki birçok kayak merkezi kapısına kilit vurmuştu! Yeni araştırmaya göre ise artık ancak iki yılda bir, o da çok az kar yağacağı için kayak maziye karışabilir!  Kayak Turizmi Hayal mi Olacak?

Kayak merkezlerinin küresel ısınmadan nasıl etkileneceğine dair yapılan kapsamlı araştırmanın sonuçları, “Nature Climate Change” dergisinde yayımlandı.

Raporda, küresel ısınmanın 2 derece olması nedeniyle Avrupa’daki kayak merkezlerinin dörtte birinde artık iki yılda bir, az miktarda kar yağacağı belirtildi.

Dünyanın 2.7 derecelik küresel ısınmaya doğru ilerlemesinin kış tatili merkezlerinin sonunu getireceği belirtildi.

Milliyet Gazetesi’nin aktardığı habere göre; çalışmada yapay kar yapımı da hesaba katıldı. Buna göre, en aşırı tahmin olan 4 derecelik küresel ısınmada, kış tatili yerlerinin neredeyse 4’te 3’ünde doğal kar yağışını destekleyen yapay kar yapımı da gerçekleştirilse iki yılda birçok az kar yağacağı sonucuna ulaşıldı.

TÜRKİYE DE İNCELENDİ

  • Söz konusu araştırmada, Alpler’deki, İskandinav ülkelerindeki ve Türkiye’deki bazı kış turizm merkezlerinde yapay kar yapımının, hava ısındıkça kar eksikliğini telafi edebileceği de görüldü.
  • Ancak havanın genellikle ilk etapta kar oluşturmak için çok sıcak olacağı veya yapılan karın çok çabuk eriyeceği, İngiltere ve Güney Avrupa’daki tatil yerlerinde kar yapımının sektöre yardımcı olmasının pek mümkün olmadığı belirtildi.
  • Araştırmacılar, artan yapay kar yapımının, tatil yerlerindeki su talebini ortalama yüzde 20 artıracağını ve bunun bazı yerlerde zorlayıcı koşullar yaratacağını da öngördü.

30 MİLYAR DOLARLIK BİR SEKTÖR

  • Ekonomik hacmi 30 milyar dolar olan Avrupa kayak endüstrisi, yılda bir milyondan fazla günlük ziyaretle dünyadaki kış tatil yerlerinin yüzde 80’ine ev sahipliği yapıyor.
  • Avrupa’da bu kış kayak sezonu, rekor kıran hava sıcaklığı nedeniyle Fransa’daki Chamonix’ten Avusturya’daki Innsbruck’a kadar kayak pistlerinin kapanmasına neden olmuştu. Turizmciler sezonun çok kötü geçtiğini söylemişti.
  • Şubat ayında 200’den fazla profesyonel kayakçı, yetkilileri küresel ısınmaya karşı önlem almaya çağırmıştı.        Kayak Turizmi Hayal mi Olacak?