2024’te En Çok Ziyaret Edilen Ülke Hangisi Olacak?

2024'te En Çok Ziyaret Edilen Ülke Hangisi Olacak?

Last Updated on 22 Kasım 2023 by Turizm Günlüğü

WTM Raporu: Türkiye 2024’te Avrupa’nın en çok turist alan ikinci ülkesi olmaya aday… 2024’te En Çok Ziyaret Edilen Ülke Hangisi Olacak?

2023 yılında Avrupa’nın ziyaretçi sayıları pandemi öncesi seviyelere ulaştı.

World Travel Market (WTM); turizm ekonomisi ile birlikte kısa süre önce yayınladığı Küresel Seyahat Raporu’na göre, Türkiye ziyaretçi sayısında artış yaşadı.

Rapora göre, Türkiye’nin 2024 yılında Avrupa’da en çok ziyaret edilen ikinci ülke olarak Fransa’yı geçeceği tahmin ediliyor.

TURİST SAYISINDA YÜZDE 70’İN ÜZERİNDE ARTIŞ

Avrupa’ya yapılan toplam ziyaret sayısı 2019’da 440 milyondan 2023’te 428 milyona düşerek yüzde 3 azaldı. Ancak Türkiye’de bu rakamlar yükselişte.

WTM Raporu’na göre Türkiye, 2019 yılına kıyasla ziyaretçi sayısında yüzde 73’lük bir artış kaydetti.

OKUMA ÖNERİSİ: WTM Londra 2023 Fuarı Neyin İşaretini Veriyor?

Böylece Türkiye, 2019’a göre sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 31 artış gösteren Avrupa’nın en büyük iki pazarı Fransa ve İspanya’dan daha iyi performans gösterdi.

Bölgenin onuncu büyük pazarı olan Hırvatistan, 2023 yılında pandemi öncesi seviyelerin yüzde 51 üzerinde gerçekleşmesi beklenen bir diğer dikkat çekici performans sergileyen ülke oldu.

TÜRKİYE’NİN PERFORMANSININ ARDINDA YATAN SEBEPLER NELER?

2023 yılına Kahramanmaraş merkezli büyük ve yıkıcı deprem felaketiyle giren Türkiye, yaz ayları başında turizm açısından toparlanmakta zorlandı. Ancak ilerleyen aylarda ülkede turizm atağa geçti.

Euronews’un haberine göre İstanbul, hareketli semtleri ve muhteşem Osmanlı mimarisiyle ziyaretçileri kendine çekerken Ege kıyısındaki Efes, devasa anıtlardan oluşan antik bir harika olarak yine ziyaretçileri büyüledi.

Turistler, ülkenin kalbindeki Kapadokya’da peri bacalarının uhrevi manzarasını sıcak hava balonlarından gözledi ve mağara otellerinde deneyimledi.

Ülkenin bu kadar çok sayıda turist çekmesinin en başta gelen nedeni doğal güzelliği ve tarihi zenginliği olsa da ekonomik açıdan cazip bir seçenek sunmasının önemi de göz ardı edilemez.

Türk Lirası’nın değer kaybetmesi, Türkiye’de tatil yapmayı birçok gezgin için daha uygun hale getirdi.

Türkiye’nin berrak suları ve lüks tatil köyleriyle dolu sahil şeridi, İtalyan Rivierası ya da Fransa’nın Côte d’Azur’una göre daha bütçe dostu bir alternatif haline geldi.

Ayrıca Türkiye, Avrupa’da Rusya’dan uçuşların yasaklanmadığı tek ülke olarak bu ülkeden turistleri ağırlamaya devam etti.

2024’TE EN ÇOK ZİYARET EDİLEN ÜLKE HANGİSİ OLACAK?

WTM Raporu’na göre turizm açısından en popüler Avrupa ülkesi İspanya, ikinci ülke ise Fransa oldu.            2024’te En Çok Ziyaret Edilen Ülke Hangisi Olacak?

Ancak rapor, Türkiye’nin cazibesinin 2024 yılında da devam edeceğini ve Avrupa’da en çok ziyaret edilen ikinci ülke olarak Fransa’yı geçeceğini öngörüyor.

WTM, İspanya, Fransa ve Türkiye’de turizm açısından büyümenin devam edeceğini ve sırasıyla yüzde 74, 80 ve 72 oranında artacağı tahmininde bulunuyor.