Suriyeli İş İnsanı İstanbul’da Otel Açacak

Suriyeli İş İnsanı İstanbul'da Otel Açacak
Suriyeli İş İnsanı Mustafa Sabbagh

Last Updated on 27 Kasım 2023 by Turizm Günlüğü

Suriye’nin önde gelen isimlerinden Mustafa Sabbagh, Sirkeci’de “5. Vakıf Han’ı” otel yapmak üzere 35 yıllığına kiraladı.  Suriyeli İş İnsanı İstanbul’da Otel Açacak

Suriyeli muhalif iş insanı Mustafa Sabbagh’ın, Ekim 2020’de satın aldığı şirket GFKA Turizm şirketi, anıt eser niteliğindeki “5. Vakıf Han’ı” 35 yıllığına kiraladığı ortaya çıktı.

Sirkeci Garı’na yaklaşık 60 metre mesafede, Mimar Kemalettin Caddesi üzerinde bulunan tarihi Han, restore edilerek otel olarak işletilecek.

Oda TV’den Zeynep Çakır’ın haberine göre; GFKA firması, tarihi Han’ı 5 Mart 2020 tarihinde İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’nden 35 yıllığına kiraladı.

Restorasyonunu yaptıktan sonra tarihi hanı otel olarak işletecek olan GFKA firması, kiralama sözleşmesinden 7 ay sonra Suriyeli Mustafa Sabbagh’a devredildi.

Sabbagh’a geçen firmanın hazırlattığı restorasyon projesi 20 Nisan 2022 tarihinde Koruma Kurulu tarafından kabul edildi. 14 Ekim 2022 tarihinde Fatih Belediyesi’nden yapı ruhsatı alan GFKA firması, proje tanıtım dosyasını İstanbul Valiliği’ne sundu.

Dosyayı inceleyen Valilik, 23 Kasım 2023 tarihinde, 57 odalı “5. Vakıf Han Otel Projesi” ile ilgili ÇED sürecinin başladığını duyurdu.  Suriyeli İş İnsanı İstanbul’da Otel Açacak

MUSTAFA SABBAGH KİMDİR?

Mustafa Sabbagh Suriye’nin Lazkiye kentinde doğdu. İnşaat Mühendisliği eğitimi aldı. Hakkında açılan siyasi soruşturmalar sebebiyle ülkeyi terk ederek Katar’ın Doha kentine yerleşti. Sabbagh’ın Avrupa’da, Türkiye’de ve Körfez’de projeleri bulunmaktadır. Suriyeli iş adamları için Suriye Ulusal Konseyi’nin kurucu üyesidir.

2012 yılının Haziran ayından beri Doha’da Suriye İş Forumu’nun kurucu ortağı ve başkanıdır. 2013 yılının Temmuz ayında, Türkiye’de yasal olarak kayıtlı, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan ve Katar, Avusturya, ABD ve Suriye’de ofisleri olan Suriye Forumu’nun başkanıdır. Ayrıca Şam Üniversitesi mezunu, Tedarik Bakanlığında basın müşaviri olarak görev yapmış olan ve Baas rejiminin baskısından dolayı Katar’a göç eden Hânî Tâyi’nin İslam dini ve İslam düşüncesi konularındaki kitaplardan oluşan kütüphanesi de Mustafa Sabbagh koleksiyonu ile beraber bağışlanmıştır.