Dünyanın En Pahalı Kentleri Açıklandı

Dünyanın En Pahalı Kentleri
Danimarka'nın başkenti Kopenhag, En Pahalı Kentler Listesi'nde ilk 10 şehir arasında yer aldı

Last Updated on 30 Kasım 2023 by Turizm Günlüğü

Dünyanın en pahalı kentleri Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından açıklandı.

Economist Intelligence Unit’in (EIU) araştırmasına göre, Singapur, Zürih, Cenevre ve New York dünyanın en pahalı kentleri.

Küresel hayat pahalılığı krizinin henüz sona ermediğinin uyarısının yapıldığı rapora göre, Singapur ve Zürih’in bu yıl dünyanın en pahalı şehri olma konusunda başa baş giderken onları Cenevre ve New York izliyor.

Raporda, yaygın olarak kullanılan 200’den fazla mal ve hizmet için fiyatların yerel para birimi cinsinden yıllık ortalama yüzde 7.4 oranında arttığı, bunun geçen yılki yüzde 8.1’lik rekor artışa kıyasla bir düşüş olduğu ancak yine de “2017-2021 dönemindeki trendden önemli ölçüde yüksek” olduğu belirtildi.

Singapur, çeşitli kategorilerdeki yüksek fiyat seviyeleri nedeniyle son 11 yılda dokuzuncu kez sıralamanın zirvesine yerleşti. Zürih’teki artışın İsviçre Frangı’nın gücünü ve bakkaliye, ev eşyası ve eğlence fiyatlarındaki yüksekliği yansıttığı belirtildi.

Cenevre ve New York üçüncü sırayı paylaşırken, Hong Kong beşinci ve Los Angeles altıncı oldu.

İlk 10’da yer alan diğer kentler Paris, Kopenhag, Tel Aviv ve San Francisco olarak sıralandı.

Asya’nın diğer bölgelere kıyasla ortalama olarak nispeten daha düşük fiyat artışları görmeye devam ettiği belirtildi.

En pahalı kentler listesinin alt sıralarında ise Şam, Tapran, Trablus ve Karachi yer aldı.

Çin şehirleri sıralamada düşerken dört şehir (Nanjing, Wuxi, Dalian ve Pekin) Japonya’daki Osaka ve Tokyo ile birlikte bu yıl sıralamada en çok gerileyenler arasında yer aldı.

Sıralamada en çok yükselen kentlerde ilk beşte Meksika’dan Santiago de Queretaro, Aguascalientes, San Jose, Berlin ve Lüksemburg yer aldı.

Kaynak: Ekonomim Gazetesi