Günübirlikçi Turistler İçin Girişler Ücretli Oldu

Günübirlikçi Turistler İçin Girişler Ücretli Oldu

Last Updated on 26 Nisan 2024 by Turizm Günlüğü

Günübirlikçi Turistler İçin Girişler Ücretli Oldu: Kanallarıyla ünlü tarihi İtalyan kenti Venedik, günübirlikçi turistlerin şehir merkezine girişinde 5 Euro (174 lira) ücret alınmasına yönelik uygulama başladı.

Turist sayısının kent sakinleri sayısını geçtiği Venedik’te, erişim ücreti şimdilik sadece 25 Nisan – 14 Temmuz arasındaki 29 yoğun seyahat gününde (çoğunlukla hafta sonları) uygulanacak.

Şehrin internet sitesi üzerinden online ödeme yapılabilecek.

Giriş ücreti Venedik’in tarihi merkezinde sabah 8:30 ile öğleden sonra 16:00 saatleri arasında ziyaretçiler için geçerli olup daha küçük dış adalar için geçerli değil.

Ayrıca 14 yaşından küçük çocukların şehre girişi ücretsiz.

Diken’in Time Dergisi’nden aktardığı habere göre giriş ücretine ilişkin ilk görüşmelerde turnike uygulaması gündeme gelmiş olsa da yeni sistem güvenlik personeli tarafından yapılacak rastgele kontrollerle uygulanacak.

Giriş ücretini ödeyenlere ibraz edebilecekleri bir QR kodu verilirken otellerde kalan turistler muafiyet QR kodu için başvurabilecek.

Giriş ücretinin ödenmemesi halinde uygulanacak para cezaları 50 – 300 Euro (1.748 – 10 bin 491 lira) arasında değişecek.

Giriş ücreti, Venedik yönetiminin aşırı turizmin yol açtığı etkileri azaltmak için son dönemde uygulamaya koyduğu bir dizi planın sonuncusu.

Şehir 2021 yılında büyük yolcu gemilerinin iç su yollarına girmesini yasaklamıştı. Bu yılın başlarında da tur gruplarına 25 kişilik sınırlama getirildi ve şehrin tarihi merkezinde hoparlör kullanımı yasaklandı.  Günübirlikçi Turistler İçin Girişler Ücretli Oldu