Schengen Krizinde Yeni Perde: Seyahat Dönüşü Pasaport Kontrolü

Schengen Krizinde Yeni Perde

Last Updated on 31 Mayıs 2024 by Turizm Günlüğü

Schengen krizinde yeni perde: Elçilik, vize verdiği kişilerden Türkiye’ye dönüşte de elçiliğe gelmelerini istedi

Macaristan Büyükelçiliği, Macaristan’a gitmek için 8 günlük Schengen vizesi alan bir Türk vatandaşının pasaportunun arasına “uyarı notu” koydu.

Notta, vizenin amaca uygun kullanılıp kullanılmadığının denetlenmesi için, Macaristan dönüşünde Macaristan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü’ne pasaportla gelinmesi istendi.

Avrupa ülkeleriyle yaşanan Schengen vizesi krizi sürerken, krizi boyutlandıracak bir uygulama daha başlatıldı.

Macaristan Büyükelçiliği, Macaristan’a gitmek için Schengen vizesine başvuran Türk vatandaşının vize başvurusunu kabul etti ancak sadece 8 günlük vize verdi.

Büyükelçilik, pasaportun arasına bir uyarı notu da koydu. Notta, Türkiye’ye döndüğünde bir hafta içinde Macaristan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü’ne gelinmesi talep edildi.

T24’te yer alan Asya Tekyaşar imzalı habere göre; uyarı notunda, “Macaristan Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü verilen vizenin usulüne uygun kullanıldığının incelenmesi için, Schengen Bölgesi’nden Türkiye’ye döndükten sonra bir hafta içinde pasaportunuzu konsolosluğumuza getirmenizi talep eder” ifadeleri yer aldı.

Schengen Krizinde Yeni Perde
Macaristan Büyükelçiliğinden Schengen Notu / Foto: T24

MACARİSTAN BÜYÜKELÇİSİ: VİZE BAŞVURUNUZU GİTMEK İSTEDİĞİNİZ ÜLKEDEN YAPIN

Macaristan Büyükelçisi, “Türkiye’ye dönüşte pasaport kontrolü” hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.          Schengen krizinde yeni perde

Büyükelçi, “uyarı notu”nun amacının Macaristan’a vize alıp başka ülkelere giden yolcuları tespit etmek olduğunu belirterek “Sizden ricamız bu: gerçekten Macaristan’a gitmek isterseniz eğer, sadece o halde bizde vize için başvurunuz” ifadelerine yer verdi.

Notun Schengen vizesi alan her 45 yolcudan birine verildiğini belirten Büyükelçi, “Yani vizesini verdik, emin olamadığımızdan dolayı reddetmek istemedik. Bu kağıdı alanların bu arada sadece üçte birinin bize yalan söylemediğini teyit edebildik” ifadelerini kaydetti.