Otel müşterilerinden artakalan temizlik ürünlerine ne oluyor?

Otel müşterilerinden artakalan temizlik ürünlerine ne oluyor?

Otellerde, müşterilerin birazını kullanıp bıraktığı kişisel temizlik malzemeleri, başka ülkelerde hijyen ürünü ihtiyacı olanlara umut olabilir mi?

İngiltere’de Clean Conscience adlı yardım kuruluşu, otellerden bu ürünleri toplayarak geri dönüştürüyor ve dünyanın dört bir yanındaki mültecilere, kadın derneklerine gönderiyor.

İHTİYACI OLANLARA VERİLİYOR

Önce otellere boş kasalar vererek içine müşterilerden artakalan sabun ve şampuan gibi temizlik malzemelerini doldurmalarını istediklerini anlatan Clean Conscience’den Gwen Powell, aldıkları ürünleri önce strelize ettiklerini söylüyor. Ve ondan sonra gönüllüler ürünleri türlerine göre ayırıyor. Bidonlara toplanan şampuanlar, İngiltere ve diğer ülkelerde ihtiyacı olanlara gönderiliyor. Eğer iyi bir ürün çok az kullanılmışsa şişeyi tamamen dolduruyorlar ve bu ‘yeni’ ürün satılması ya da ihtiyacı olanlara verilmesi için başka yardım kuruluşlarına gönderiliyor.

Toplanan katı sabunlar da küçük parçalara bölünerek bir kısmı yeniden sabun kalıbı yapılıyor, bir kısmı da toz olarak bırakılıyor. Toz halinde bırakılan bu sabunların bir kısmını Sierra Leone’de bir kadın derneğine gönderiyorlar. Oradaki kadınlar bunlarla çamaşırlarını yıkıyorlar.