Mehmet İşler, kimlik bildiriminde bulunmaları zorunlu otelcileri uyardı!

Etik Başkanı Mehmet İşler, uyardı!
Etik Başkanı Mehmet İşler

Last Updated on 16 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

Mehmet İşler, kimlik bildiriminde bulunmaları zorunlu konaklama tesislerinin sorumlu işleticilerini uyardı. İşler, tesislerin genel bilgi, belge ve kayıtları bildirmek üzere genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmak için gerekli işlemleri 21 Ocak 2017 gününe kadar tamamlamaları gerektiğini hatırlattı.

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nda değişiklikler öngören 678 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Günübirlik kiralanan evlere ilişkin tanımlama ve düzenleme getirilen kararnamenin “Güvenlik ile İlgili Düzenlemeler” başlıklı birinci bölümününde kimlik bildirme zorunluluğu bulunan konaklama mekanlarına ilişkin hükümler yer aldı.

Kararname uyarınca, kanunun ikinci maddesinde sayılan konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutacak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirecek. Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu işlemlerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, konunun otel, motel, han, pansiyon, bekar odaları, günübirlik kiralanan evler, kamp, kamping, tatil köyü ve benzeri her türlü, özel veya resmi konaklama yerleri ile özel sağlık müesseseleri, dinlenme ve huzur evleri, dini ve hayır kurumlarının sosyal tesislerini ilgilendirdiğini belirtti. Konaklama tesislerinin sorumlu işleticilerini sürenin azaldığı konusunda uyaran İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özel veya resmi her türlü konaklama tesislerinin genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmak için gerekli işlemleri iki ay içinde tamamlamaları öngörülüyor. Bakanlar Kurulu kararı 22 Kasım 2016 Salı tarihli ve 29896 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu nedenle konaklama tesislerinin gerekli işlemleri 21 Ocak 2017 gününe kadar tamamlamaları gerekiyor. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen tesisler idari para cezaları ödemek zorunda kalacak.”

Yoruma kapalı.