Mine Sanat Galerisi, İspanyol sanatçıların çalışmalarını sergiliyor

Last Updated on 1 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

Mine Sanat Galerisi, Yalıkavak Bodrum’daki ikinci mekanında İspanyol sanatçılardan oluşan grubun çalışmalarını “Euskadi – Bodrum” başlığı altında sergiliyor.

Uzun yıllardır İspanya’da yaşamakta olan sanatçı Şükrü Karakuş’un organizatörlüğünde gerçekleşen “Euskadi Bodrum” başlıklı sergi 2 Mayıs – 3 Haziran 2017 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Özkan Sokak’taki mekanında izlenebilir.

Serginin açılış kokteyli 2 Mayıs 2017, Salı Günü, Saat: 17:00’da, Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum mekanında Sanatçı Şükrü Karakuş’un “Yapı / Mesken / Beden” sergisi açılışına eş zamanlı olarak gerçekleşecektir.

Tüm sanatseverler davetlidir.

“İspanyolca’da ‘’inquietud’’ diye bir kelime vardır. Tam Türkçe karşılığını bulamadığımdan olsa gerek, üzerinde en çok düşündüğüm kelimelerden biridir. Sözlük karşılığı tasa, kaygı, endişe, tedirginlik, huzursuzluk olarak geçiyor. Bana göre anlam olarak hiç biri tek başına karşılamıyor… Sanırım yeni çalışmalar, projeler hep bu ‘’inquietud’’ halinden sonra ortaya çıkıyor. Sanatçılar ‘’olumlu huzursuzluk’’ diyebileceğim bu ruhsal dönemleri çok sık yaşarlar. Uzun zamandır gerçekleştirmeyi düşündüğüm bu sergi böyle bir durumun meyvesidir. Daha önce İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bu sergiyi bazı yeniliklerle ‘’Euskadi-Bodrum‘’ başlığıyla Mine Sanat Galerisi’nin Yalıkavak’taki ikinci mekanında gerçekleştireceğiz.

İçinde yaşadığımız tarihsel dönem her ne kadar milliyetçi dalgalanmalara kapı aralıyor olsa da insanlığın geleceği kültürlerarası diyalogların ve barışın yükseldiği yöne doğru evrilecektir. En azından biz sanatçıların arzusu budur.

Yirmi yılı aşkın bir süredir yaşadığım Euskadi’den ben dahil yedi sanatçının çalışmalarını Bodrum’a getirmekten mutluyum. Bir sanatçı inisiyatifi olarak görülmesini istediğim bu etkinlik Euskadi’nin (ayrı dili ve kültürü ile İspanya’nın özerk Bask Bölgesinin Baskça yazılışı) güncel sanat pratiğinin sadece bir kısmını yansıtmakta.

Neredeyse tamamını buraya geldiğim ilk yılda tanıdığım ve şimdiye kadar takip ettiğim sanatçılar Nagore Amenabarro, Javier Balda, Aitor Etxeberria, Txaro Fontalba ve İñigo Royo, Barbara Stammel de bir ‘’inquietud’’ yaşamış olmalılar ki öneriyi götürdüğümde hemen kabul ettiler.

Sanat kültürler arası iletişim ve birlikte yaşama arayışlarının sağlam temellerinden biridir. Bu tür etkinliklerin çoğalmasını dileyerek öncelikle sergiye katılan sanatçı arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Sergi organizatörü: Şükrü Karakuş

SANATÇILAR:
Nagore Amenabarro
Javier Balda
Aitor Etxeberria
Txaro Fontalba
Şükrü Karakuş
İñigo Royo
Barbara Stammel