TÜRSAB için Bakanlıktan açıklama!

TÜRSAB Genel Merkezi

Ertelenen TÜRSAB seçimleri için Bakanlıktan yazılı açıklama geldi. Açıklamaya göre TÜRSAB Genel Kurul süreci Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Konuya ilişkin yazılı açıklama dün (1 Aralık 2017) yapıldı.

KULİSLERDE NELER OLMUŞTU?

2-3 Aralık tarihlerinde yapılması beklenen TÜRSAB Genel Kurul seçimleri, mevcut Başkan Başaran Ulusoy’un adaylıktan çekildiğini duyurması ve genel kurul salonunda kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ertelenmesine karar verilmişti.

Ardından gözler diğer aday Firuz Bağlıkaya‘ya çevrilmiş ve TÜRSAB Yönetim Kurulu’nun güvenlik ile ilgili bir karar alma hakkına sahip olmadığını, ancak bu kararın İçişleri Bakanlığı, İl Güvenlik Kurulu, İstanbul Valiliği veya İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü tarafından alınabileceğini kaydetmişti.

İtirazların değerlendirilmesinin ardından TÜRSAB, “Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 29.11.2017 tarih ve 237 sayılı yazısına istinaden Birliğimizin 02 – 03 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek 23.Olağan Genel Kurulu ertelenmiştir” açıklamasında bulunmuştu.

Son kararın Kültür Turizm Bakanlığı‘na ait olduğunu söyleyen Firuz Bağlıkaya, oy kullanacak olan katılımcıların Bakanlığın kararını beklediğini söylemişti.

KONU BAKANLIĞIN

Beklenen açıklama ise dün geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı açıklama şöyle: “Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 23. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın, Beşiktaş İlçe Seçim Kurulunun aldığı erteleme kararı ve bu karara yapılan itirazların İstanbul İl Seçim Kurulunca reddedilmesi sonucu zamanında yapılmadığı ortaya çıktığından, anılan Genel Kurul süreci 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu gereğince Bakanlığımız yetkisinde işletilecektir.”