Murat Arslan, krizde 120 milyon dolar yatırımla açtıkları otelin ilk yılını anlatıyor

Elite World Europe Hotel Genel Müdürü Murat Arslan

Last Updated on 7 Nisan 2018 by Yaşar Çelik

İstanbul turizminin dip yaptığı bir dönemde 120 milyon dolarlık yatırımla hizmete açılan Elite World Europe Hotel’in Genel Müdürü Murat Arslan, “İlk 6 ayımız çok sıkıntılı geçti. İkinci 6 ay hem İstanbul, hem bu bölge, hem biz toparlanmaya başladık. Her şeye rağmen 2017’de beklentilerimizin de üzerinde bir yıl geçirdik” dedi.

Elite World Hotels zincirinin en büyük kapasiteye sahip halkası olan ve İstanbul Basın Ekpres Yolu’nda Şubat 2017’de hizmete açılan Elite World Europe Hotel; 58’i suit 401 oda, 802 yatak kapasitesi ve 2 bin 500 kişi kapasiteli 8 toplantı salonu ile iş ve turizm amaçlı konaklama, toplantılar ve özel davetler için önemli bir alternatif haline geldi.

Elite World Europe Hotel, İstanbul Atatürk Havalimanı’na 5 dakika uzaklıkta.

İş dünyasının beklentilerinin analiz edilerek özel olarak geliştirilen “Business to Hapiness” iş modeli ile misafirlerini ağırlayan Elite World Europe Hotel, İstanbul Atatürk Havalimanı’na 5 dakika, CNR Expo, IDTM ve TÜYAP Fuar & Kongre merkezlerine 12 dakika, şehir merkezine 25 dakika uzaklıkta yer alıyor.

“TÜRK TURİZMİNİN BÜYÜK SIKINTILAR YAŞADIĞI ZOR BİR DÖNEMDE OTELİMİZİ AÇTIK”

Turizm sektörü için zor bir yıl olan 2017’de 120 milyon dolarlık bir yatırımla otellerinin hizmete açılmasıyla birlikte yaşadıkları zorlu sürece ilişkin Turizmgunlugu.com’a değerlendirmelerde bulunan Elite World Europe Hotel Genel Müdürü Murat Arslan, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi yatırımlar bir yıl öncesinden değil, 3-5 yıl öncesinden planlanır ve ona göre de binanızı ve yatırımınızı yaparsanız. 2016- 2017 yılı aslında otelcilik sektöründe yatırım yapılacak karlı bir dönem değildi. Sadece İstanbul için değil, Türkiye için kötü bir dönemdi. 2016 yılı ilk yarısında otelimizi açacak şekilde yatırım planlamalarımızı yapmış, inşaatı bitirmiş ve otelimizi açılışa hazır hale getirmiştik. 2016 yılında Türkiye genelinde yaşanılan sıkıntılar nedeni ile açılışımızı 2 defa ertelemek durumunda kaldık. Bu kadar büyük bir yatırımın daha fazla atıl kalmaması ve bir an önce Türk Turizmine katkı sağlaması adına 2 Şubat 2017 tarihinde otelimizi hizmete açtık.

“HER ŞEYE RAĞMEN 2017’DE BEKLENTİLERİMİZİN DE ÜZERİNDE BİR YIL GEÇİRDİK”

İstanbul ve Türkiye genelinde 2016 yılında yaşanılan bombalamalar, Rusya ile yaşanılan siyasi kriz yüzünden bitmesi için artık dua ettiğimiz 2016 yılı bitmişti ama yılbaşındaki Reina’da yaşanılanlar yüzünden 2017’ye yine iyi bir başlangıç yapamamıştık. 2016 yılında İstanbul’daki iş potansiyeli zaten azalmıştı ve azalmaya da devam ediyordu. Açılış sonrası ilk 6 ay işlerimiz pek iyi değildi açıkçası. İstanbul’da özellikle Atatürk Havalimanı bölgesindeki fuarlarda katılımcı sayıları düşmüş, fuarlara katılımlar ya günübirlik veya bir iki gün ile sınırlı kalmıştı. Bu durumda ister istemez sadece yerli potansiyel işlerle ayakta kalmaya çalışıyorsunuz. Biz bu dönemi otelimizin tanıtım faaliyetlerine ağırlık vererek geçirdik. Dış mimarisi bu kadar güzel olan otelimizin içerisindeki servis ve hizmet anlayışının da bir o kadar kaliteli olduğunu misafirlerimizin deneyimlemesini sağlamaya çalıştık. İkinci 6 ay ancak hem İstanbul, hem bu bölge, hem biz toparlanmaya başladık. Her şeye rağmen 2017’de beklentilerimizin üzerinde bir yıl geçirdik. Her hangi bir sıkıntı olmazsa 2018 yılında Türkiye turizminin, hem İstanbul, hem de bu bölge için daha iyi olacağı kanaatindeyim.

2 bin 500 kişi kapasiteli 8 toplantı salonu var.
“SIRADA ANADOLU YAKASINDAKİ ELITE WORLD ASYA VE SAPANCA’DAKİ OTELİMİZ VAR”

Elite World otelleri büyümeye devam ediyor. Herkes küçülürken Elite World Grubu her sene bir otel açmaya devam ediyor. Elite World Asya otelimizi Eylül ayında hizmete açacağız. 2019 yılının Mart ayında da Sapanca’da bir otel açacağız. İstanbul Anadolu yakasında Küçükyalı’da E-5 üzerinde açacağımız Elite World Asya otelimiz de bizimki gibi büyük bir otel olacak. 351 odalı, yine bin metrekarelik balo salonu ve toplantı salonları olan kapsamlı güzel bir otel olacak.

Sapanca’da açacağımız otel de yine o bölgenin incisi olmaya aday. Yaklaşık 500 odalı ve içinde sağlık merkezi olan, o bölgedeki en büyük ve en iyi oteli olma hedefinde. Bununla beraber yurt dışındaki yatırımlarımız devam edecek. Elite World Asia ve Elite World Sapanca otellerimizin açılışından hemen sonra Rusya’nın St. Petersburg kentinde iki tane otel projemiz daha var. İnşallah onları da hayata geçirmiş olacağız.

OTELCİLER FİYAT KIRMASA…

Biz otelciler olarak ülke turizmine daha fazla katkı sağlamak için çalışıyor olsak da bazı şeyler konjonktüre bağlı. 2017 yılında doluluk oranlarımızda bir önceki yıllara göre artış sağlasak da maalesef oda satış fiyatlarımızı istediğimiz seviyelere çıkartamadık. Doluluklar artmış olsa bile fiyatlar yüzünden karlılık oranları hep düşük kaldı. İstanbul’daki bu fiyatları Avrupa’nın hiçbir büyük kentinde bulamazsınız. Şu an İstanbul’daki 5 yıldızlı otellerde uygulanan fiyatlarla siz Londra’da, Paris’te, Viyana’da ancak 2-3 yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Elite World Europe Hotel olarak biz servis kalitemizi ve misafir portföyümüzü arttırmak için çalışırken aynı zamanda oda satış fiyatlarımızı da yükseltmek için uğraşıyoruz.

Fransa’da geçmiş yıllarda yaşanılan terör olaylarından sonra ülkeye gelen turist sayılarında azalma olsa bile otelciler birlik olup hiçbir şekilde fiyat indirimine gitmeme kararı aldılar. Ama biz Türkiye’de maalesef her zamanki gibi kötü zamanlarda ilk fiyat kırmakla işe başlıyoruz. Otelciler olarak fiyat anlamında birbirimizin işini baltalayarak iş yapmaya çalışıyoruz, potansiyeli artırıcı çalışmalar yapamıyoruz. Mevcut iş potansiyeli fiyat indirmekle yükselmeyeceği gibi, boş yere gelir kaybına neden oluyoruz. Halbuki genelin düşünülmesi gerekir, ülke ekonomisinin düşünülmesi gerekir. Türkiye’de ve İstanbul’da bu bakış açısı ile hareket etmek için biraz daha süreç gerektiği görülüyor.

Bizim turizmle ilgili geliştirilmesi gereken çok şey olduğuna inanıyorum. Ülkemizde turizmin, siyasi partilerin kendi politikalarının da üstünde bir devlet politikası olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Güvenlik nasıl bir devlet için olmazsa olmaz ise ve siyasetçilerle ilişkilendirilmez ise, ülkemizin bacasız fabrikası olan turizm sektörünün de bu şekilde ele alınması gerekir. Pazar payının artırılması, ülke turizminin çeşitlendirilmesi, fuar ve kongre turizmine daha fazla ağırlık verilmesi ve bütün bunların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tanıtımlarının daha fazla desteklenmesi gerekmektedir.”

Elite World, artık yurt dışında otel açacak