İTO seçimleri öncesinde TOFED ile TÜRSAB arasında ipler neden koptu?

TOFED Yönetimi TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'yı 22 Mart Perşembe günü makamında ziyaret etmişti.

İTO 23. Komite Yolcu Taşımacılığı ve Seyahat Acenteleri Komitesi seçimlerini kazanan Turuncu Liste’nin en önemli paydaşı TOFED’in Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, “Biz seçimi TÜRSAB’a karşı kazanmadık. Listemizde TÜRSAB üyeleri de var. Türk turizmine hizmet eden ve birbirini tamamlayan TOFED ve TÜRSAB her zaman el ele olacaktır” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 23. Komite Yolcu Taşımacılığı ve Seyahat Acenteleri Komitesi seçimlerini otobüs taşımacıları ile bazı hac ve umre acentalarının oluşturduğu Turuncu Liste kazanmıştı. Ancak seçime ortak liste ile girme kararı aldıklarını açıklayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun (TOFED) neden son anda yollarının ayrıldığı bilinmiyordu. Dün akşam haber editörlerimizden Göksal Serdar’ı telefonla arayan TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, İTO seçimlerine sayılı günler kala TÜRSAB ile iplerin neden koptuğunu kendi cephelerinden anlattı. Mevlüt İlgin’in anlattıklarını yorumsuz aktarıyoruz:

TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin

“1996 YILINDAN BERİ 4 TURİZMCİ, 5 OTOBÜSÇÜ DENGESİ VARDI”

Otobüsçülük mesleği İTO’da temsil edildiğinden bugüne önce 64.Komite olan Kara Nakil Vasıtaları Meslek Komitesi’nde Kamyoncular, TIR’cılar, Ambarcılar bir gruptaydık. Daha sonra 1996 yılında Sayın İbrahim Artırdı başkanlığındaki bir çalışmayla imza topladık ve yük taşımacılarıyla yolcu taşımacılığı hizmetlerini birleştirerek yeni bir meslek komitesi grubu oluşturulmasını istedik. 88 No’lu komite kuruldu ve o komiteye turizmcilerle birlikte girdik. Son 5 seçimdir -bunların 4’ü Başaran Ulusoy’un TÜRSAB Başkanlığı dönemindedir- bu komitede sürekli 4 tane turizmci ve 5 tane otobüsçü oldu. 1996 yılından beri bu denge böyle kurulmuştur. Başaran Ulusoy’un TÜRSAB Başkanı olduğu dönemde, kendisi Ulusoy soy ismini taşıdığı ve TOF Başkanı da Ulusoy soy isimli birisi olduğu için Ulusoy Şirketler Grubu bünyesinde kurulan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu İTO’ya daha ağırlık veriyor ve TOFED’de temsil edilmiyordu. Ama bu haliyle bile İTO Meslek Komitesi’nde 5 tane turizmci ve 4 tane otobüsçü oluyordu. Son seçimde ise 5 otobüsçü, 4 turizmci oldu.

“FİRUZ BEY İLE 4 BİZDEN, 4 SİZDEN DİYE ANLAŞTIK AMA…”

Gelelim İTO’nun son seçimlerine… Öncelikle TÜRSAB seçimleri ilk gündeme geldiğinde bütün TÜRSAB başkan adaylarından oy kullanan üyelerin listesini istedik. TOFED olarak biz de 81 il ve 16 ilçede örgütlü olan ve Bakanlar Kurulu kararıyla da ‘Türk’ ismini kulanmasına müsaade edilen bir sivil toplum örgütüyüz. TÜRSAB’ın kongresini bekledik. Ertelenen ilk kongrede, TÜRSAB’la çakışan 400 üyemizden 300’ünü İstanbul’a davet edip ağırlamak suretiyle Firuz Bağlıkaya ve Hasan Erdem’i destekledik ama açıkçası buna pişman olduk. Çünkü Başaran Ulusoy döneminde zaten otobüsçülerle turizmciler arasında 5’e 4 gibi bir denge vardı. TÜRSAB seçimlerine 3 ay kala Firuz Bağlıkaya’yı ve arkasından Hasan Erdem’i TOFED’e davet ettik. Hasan Erdem’e Firuz Bağlıkaya ile ittifak kurması yönünde telkinde bulunduk. Başkan seçildikten sonra da Firuz Bağlıkaya’yı ziyarete gittik. Ziyarette İTO 23. Komite seçimleri için 4 tane otobüsçülerden 4 tane de turizm acentalarından olmak 8 üye için kendisine teklifte bulunduk. 1 üye için ise, yeni başkan seçildiğinden isteyen çok olur diye Firuz Bey’de kontenjan olarak kalsın istedik. Sonrasında Firuz Bey bizi davet etti ve ikinci kez ziyaretine gittik. Bu ziyaretimizde Firuz Bağlıkaya, ‘Bir de Turizm Taşımacıları Derneği (TTDER) var… Bu derneğin temsilcisi de Mehmet Öksüz’dür’ dedi. Firuz Bey’e, ‘TTDER temsilcisi olarak Mehmet Öksüz’ü bizden saymak istiyorsanız kabul ederiz ama hangi kontenjandan sayılacaklarına siz değil de TTDER karar versin’ dedik. Bu şekilde otobüsçüler olarak bizden 2 üye Meclis’te, 2’si de Komite’de olmak üzere Firuz Bey ile anlaştık. Bunu başta Hasan Erdem olmak üzere herkes biliyor.

“TOBB VE ULUSOY KANADI BİZİ ARAYIP ‘FİRUZ BEY SİZİ OYALIYOR’ DİYORLARDI”

Aradan 2-3 gün geçtikten sonra Firuz Bey arayıp, ‘Bize biraz müsaade edin, sıkıntımız var’ dedi. Sonra Mustafa Şahinoğlu ikide bir gelip konuşuyor… Akabinde de Nadir Uzun Bey’i gönderdiler. Nadir Bey’e, ‘Mesele sayı değil, seçimi kazanmaktır. Eğer Mustafa Şahinoğlu için yapıyorsanız, onun oğlu da otobüsçüdür, onu da bizim kontenjandan düşebiliriz’ dedim. Aradan 10 gün geçti ve artık o borcu olan acentelerin borçlarını kapatma süresi de doldu. Biz o gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile otogar konularıyla ilgi bir toplantı yapmıştık… O akşam Nadir Uzun Bey bize, turizm acentalarının Firuz Bey’i sıkıştırıp, otobüsçülerin bu komitede temsil edilmemesi gerektiğini söylediklerini ama TÜRSAB seçimlerinde onlardan yana tavır aldığımız için bize 1 Meclis üyeliği kontenjanı verebileceklerini söyledi. Bu teklifi de kabul edersek hemen kabul etmemiz gerektiğini, 1 saat sonra onu bile bize veremeyeceklerini ifade etti. Şimdi 5’ten 4’e, 4’ten 3’e, 3’den 2’ye ve nihayet 2’ten 1’e düşüldü. Allah aşkına bunu kim kabul eder? Şu anda bizim ittifak ettiklerimiz, TOBB ve özellikle Ulusoy kanadı hep bizi arayıp, ‘Firuz Bey sizi oyalıyor ve artık dönüşü olmayan bir yerde bırakacak’ diyordu. Ses kaydı bile elimde var. Kendilerine, ‘İttifak teklifini biz onlar yaptık… TÜRSAB’dan hayır yanıtı gelene kadar bekleyeceğiz’ dedim. Ama o arada Nadir Bey bizi arayıp, ‘Siz kendi gazetenizde TOFED ile TÜRSAB ittifak yaptı demişsiniz’ diyor.. ‘Evet, doğrudur. Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmen tanıdığı iki sivil toplum örgütünün yine bir sivil toplum örgütünün seçimlerinde ittifak yapması kadar doğal olan ne var’ dedim.

“TÜRSAB’I ELEŞTİRENLERE SORUYORUM… ŞİMDİ BU SONUÇ İYİ Mİ OLDU?”

Herkes birileri hakkında bir şeyler söyler ama önemli olan gerçeklerdir. Galip Öztürk Metro Turizm’in sahibidir, Metro Turizm de bu sektörün asli unsurlarından biridir. Ancak TOFED’in Galip Öztürk ile bağlantısı sadece oy yetkisi olmasıdır. TOFED’in kurucu başkanlığı yapmış ve bırakmıştır. Başaran Ulusoy yıllardır TÜRSAB’ın başkanlığını yaptı, neden ona karşı liste çıkarıldı? Bir şeyi kurmak başka, onun sahibi olmak başka. Galip Öztürk Metro Travel olarak Türkiye’nin değişik yerlerindeki 86 tane acentasıyla TÜRSAB’ın içinde ve TÜRSAB üyesi. TOFED olarak biz yönetime Metro Turizm’den de, Kamil Koç’tan da, Pamukkale’den de, İstanbul Seyahatten’de birer kişi aldık. Galip Öztürk’ün TOFED’de diğeleri gibi bir tane temsilcisi var. ‘TOFED ile neden işbirliği yapıyorsunuz’ diye TÜRSAB’ı eleştiren seyahat acentalarına soruyorum… Şimdi iyi mi oldu? Bir ay önce 2 bin 200 oy alan Firuz Bey şimdi 237 oy alıyor. Bu sonuç Firuz Bey’e yakışır mı? Firuz Bey’in bize gönderdiği insana bakın…

Yönetim Kurulu üyesi dahi olmayan Nadir Bey bize gelip, ‘TÜRSAB’ın yetkilisi benim’ diyor. Bir de ‘Ak Parti İl Yönetim Kurulu’ndayım’ diyor. Ben o konuşurken arada baktım il yönetimini yedeklerinde bile değil. Mustafa Şahinoğlu’nu ya da yönetim kurulundan birisini gönderse anlarız… Komite ya da Meclis üyeleği sayısı da önemli değil fakat Nadir Bey konuştukça insan onurunu zedeleyici şeyler söylüyor. Neymiş efendim, ‘Turizmciler diyor ki, otobüsçülerin İTO 23. Komite’de ne işi var’ diyor. ‘1 taneyi kabul etmek durumundasınız’ diyor. Siz olsanız buna ne derseniz? Firuz Bey daha önce bize ittifak yapamayacağımızı söyleseydi çok daha yüksek bir oy alırdık. Sadece İstanbul Otogarı’nın içinde 400 oy var, 196’sını aldık. Galip Öztük Bey’in bizim TÜRSAB’dan ayrı bir listeyle seçime girdiğimizden dahi haberi yok. Bizim kurucu başkanımızdır, onursal başkanımızdır ama hiçbir işimize de müdahale etmez. Eğer söylendiği gibi Galip Bey bu işin içinde olsa ve cebimizde de 100-150 bin TL para olsaydı borçlu olan üyelerin borcunu öder ve en az 700-750 oy alırdık. Evet 9 bin üyeninin 5 bin, 5 bin 500’ü turizm acentasıdır ama bu 5 bin 500 üyenin hepsi de ayrı noktadır. Bizim eğer bin üyemiz varsa, bini de otogarın içindedir.

“BUNDAN SONRA TÜRSAB’LA MESLEKİ, TEKNİK HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

TÜRSAB’ın Mavi Listesi’nde bir tane otobüsçü var mı? Allah göstermesin kazara Mavi Liste kazansaydı ve yolcu taşımacılığı ile ilgili bir konu İTO’da görüşülseydi Mavi Liste’de bu konulara vakıf tek bir kişi var mı? Yok. Ancak bizim listemizde hac ve umreci de olsa turizm acentası var. Bizim amacımız hedefimiz hem İTO’da hem TOBB’da hem bundan sonraki mesleki sorunların çözümünde ki birbiriyle çakışan bir sürü sorun var TOFED ile TÜRSAB’ın birlikte hareket etmesidir. Turizm taşımacısız olmaz. Turizmle yolcu taşımacılığı Türk turizminin birbirini tamamlayan iki unsurudur. Siz turu satıyorsunuz ama transfer işlemini yapan otobüsçüler değil mi. Birbirini tamamlayan iki unsur olarak bizim ortak bir sürü sorunlarımız var. Biz Firuz Bey’e çok aktif destek verdik ama kendisi İTO seçimlerine geldiğinde TOFED başkanı ve yönetimine bir selam dahi vermedi. Buna rağmen önümüzdeki süreçte biz TÜRSAB’la mesleki, teknik her türlü işbirliğine hazırız. Ancak TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın TOFED Başkanı Birol Özcan’ı davet edip işbirliği çağrımıza olumlu yanıt vermesini bekliyoruz. Çünkü biz birbirimizi tamamlayan iki unsuruz. Firuz Bey sektörü iyi tanıyan, otobüsçülerin sektördeki ağırlığını bilen birisi olarak yetkiyi kendisi kullanmalıydı. Nadir Bey gibi birisini görevlendirmesi yanlıştı ki bu yüzden 2 bin 200 oydan 237 oy aldı. Her şeye rağmen biz TÜRSAB’a karşı seçim kazanmadık. Bizim listemizde TÜRSAB üyeleri de var. TÜRSAB ve TOFED Türk turizmine hizmet eden ve birbirini tamamlayan iki unsurdur. Biz İTO’da yine her komite toplantısından önce TÜRSAB Başkanı Firuz Bey ile diyalog halinde olacağız. TOFED ve TÜRSAB her zaman el ele olacak”.

İşte İTO seçimlerinin galibi

TÜRSAB’tan İTO seçimleri ve Galip Öztürk iddialarına yanıt