PIA’nın bilişim sistemleri Hitit’e emanet

Sezer Özmutlu (Hitit), Mert Gülçür (Hitit), Bilal Munir Sheikh (PIA), Kashif Rehman Rana (PIA) (Soldan Sağa)

Asya-Pasifik bölgesinin en büyük havayollarından biri olan Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), teknolojik dönüşüm için Türk bilişim firması Hitit Bilgisayar Hizmetleri ile anlaştı.

Yapılan anlaşmayla birlikte Pakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi PIA’nın rezervasyon, biletleme, check-in, yolcu kalkış kontrolü gibi bütün yolcu hizmetleri sistemleri ve operasyonel planlama teknolojileri Hitit’le yenilenecek.

Havacılık ve seyahat yazılımları alanında Türkiye’nin ilk, dünyanın beşinci bilişim firması olan Hitit Bilgisayar Hizmetleri, gün geçtikçe büyüyen iş ortakları arasına bir dünya markası olan Pakistan Uluslararası Havayolları’nı (PIA) dahil etti.

Pakistan’ın kuruluşuyla birlikte hayata geçirilen ve 72 yıldır Pakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu firması olan PIA, teknolojik dönüşüm için Türk bilişim firmasıyla anlaşarak tüm teknolojik hizmetlerini Hitit’e emanet etti.

Hitit’in İTÜ Teknokent’teki Genel Merkezi’nde 18 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen ve Pakistan’ın İstanbul Başkonsolosu Bilal Khan Pasha’nın da katıldığı imza töreninde; PIA Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bilal Munir Sheikh ve Sistemlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kashif Rehman Rana ile Hitit Genel Müdürü Nur Gökman, Hitit Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezer Özmutlu, Teslimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Gülçür, Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Karaağaç ve Hitit’in Pakistan Temsilcisi Muhammed Sohail Sajid de hazır bulundu.

İç hatlarda yaklaşık 30 noktaya hizmet veren PIA; Orta Doğu, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika‘daki 28 ülkede toplam 35 uluslararası noktaya uçuyor.

Mert Gülçür (Hitit), Kashif Rehman Rana (PIA), Nur Gökman (Hitit), Nevra Karaağaç (Hitit), Bilal Munir Sheikh (PIA), Sezer Özmutlu (Hitit), Muhammed Sohail Sajid (Hitit) (Soldan Sağa)

EKONOMİK SİNERJİYE CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK

“Hitit olarak; Dünya çapında çok büyük rakiplerle mücadele ettiğimiz, uzun ve kritik bir ihale süreci sonucunda, PIA’in teknolojik anlamdaki yenilenme süreci için güvendiği ve tercih ettiği isim olmaktan dolayı büyük bir gurur ve mutluluk yaşıyoruz” diyen Hitit Genel Müdürü Nur Gökman, yapılan anlaşma hakkında şunları söyledi:

“İki ülkenin hükümetleri tarafından da desteklenen bu iş birliği, sivil havacılık teknolojileri alanında Türkiye ve Pakistan açısından önemli bir dönüm noktası niteliğinde… Anlaşmamızın, kuruluşlarından bu yana uluslararası arenada birbirinin büyük destekçisi olan bu iki dost ülkenin ekonomik alandaki sinerjisine de ciddi bir katma değer sağlayacağını düşünüyorum. Son teknoloji ürünü havacılık yazılım çözümlerimizle, PIA’in yenilenen imajı ve gün geçtikçe büyüyen vizyonuyla dünya havacılık sektörüne yaptığı katkıyı arttıracağımıza inanıyorum.”

İKİ ÜLKE İÇİN ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI

Konu hakkında demeç veren PIA’in Sistemlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kashif Rehman Rana ise “Yolcuların memnuniyetini ön planda tutan bir havayolu firması olarak beklediğimiz hizmet kalitesi ve teknolojik hareket kabiliyetine Hitit’in yazılım çözümleriyle ulaşacağımızı düşünüyorum. Hitit ile PIA arasında akdedilen bu anlaşma hem iki firma için bir dönüm noktası olacak hem de Türkiye ve Pakistan ekonomik ilişkilerine de verimli bir katkıda bulunacaktır” dedi.

Nevra Karaağaç (Hitit), Mert Gülçür (Hitit), Sezer Özmutlu (Hitit), Kashif Rehman Rana (PIA),Bilal Khan Pasha (Başkonsolos), Bilal Munir Sheikh (PIA), Nur Gökman (Hitit), Muhammed Sohail Sajid (Soldan Sağa)

BAŞKONSOLOSLUKTAN TAM DESTEK

Pakistan’ın İstanbul Başkonsolosu Bilal Khan Pasha da katıldığı imza töreninde şunları belirtti:

“Projenin gelişme sürecine zaman zaman tanıklık eden biri olarak, PIA ve Hitit’in anlaşmaya varması, iki ülkenin ekonomik ilişkilerine yaptığı katkıdan dolayı beni son derece memnun etti. Bu anlaşma, servis sağlayıcısı olarak Hitit’i seçen PIA açısından yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Bu ortaklık sürecinde Pakistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu olarak elimizden gelen tüm yardımı sağlayacağımızı belirtmek isterim.”