Özyeğin Üniversitesi’nde gastronomi zirvesi!

Last Updated on 30 Nisan 2018 by Turizm Günlüğü

“Gelenek ve Yenilik Çerçevesinde Türk Mutfağı” başlığıyla Özyeğin Üniversitesi’nde düzenlenen 2. Gastronomi Sempozyumu bu yıl da akademisyenleri, ünlü şefleri ve sektör profesyonellerini bir araya getirdi.

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün düzenlediği sempozyum, 27 Nisan tarihinde Çekmeköy Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

 

Vedat Başaran’ın moderatörlüğünü yaptığı birinci oturumda Prof. Dr. Artun Ünsal, Doç. Dr. Özge Samancı, Yazar Mary Işın ve Gazeteci Aylin Tan’ın katılımıyla Türk ve Osmanlı mutfağının geçmişten günümüze taşınan lezzetleri, teknikleri ve sosyal etkileri konuşuldu.

YEREL ÜRÜNLERİN MODERN UYGULAMALARI PAYLAŞILDI

İkinci oturumda ise Gastronom Tangör Tan, Çiya Sofrası Şefi Musa Dağdeviren, YUCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu ve Feriye Lokantası Şefi Aydın Demir geleneksel mutfak ile yerel mutfağın kavramsal farkını tartışarak, coğrafi işaretlemenin yerel ürünlerin korunmasındaki rolünü ve yerel ürünlerin Türk mutfağındaki modern uygulamalarını paylaştı.

UZMAN İSİMLER KATILDI

“Geleneksel Türk Mutfak Ruhunun Çağdaş Yansımaları ve Türk Gastronomisinde Yeni Akımlar” başlıklı oturumu ise Sözen Organizasyon Genel Müdürü ve Food in Life Gastronomi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen yönetti. Oturuma; Spago Restoranı’nın Şefi Cihan Kıpçak, Basta! Restoran’ın Şefleri Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş, Akali Restoranı’nın Şefi Çağlar Kıpçak ve Yeni Lokanta’nın Şefi Civan Er konuşmacı olarak katıldı.

TÜRK MUTFAĞININ DÜNYA GASTRONOMİSİNDEKİ POTANSİYELİ TARTIŞILDI

Nicole Restoranı’nın Şefi Aylin Yazıcıoğlu’nun moderatörlüğü, Le Cordon Bleu İstanbul Yönetici Şefi Erich Ruppen, IWSA (International Wine & Spirits Academy) Müdür Yardımcısı Ayça Budak ve Vogue Türkiye Yemek Editörü Cemre Narin’in katılımıyla gerçekleşen etkinliğin son panelinde ise Türk mutfağının dünya gastronomisindeki potansiyeli tartışıldı.

Sempozyumda ayrıca Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı öğrencileri konuşmacılar ve basın için Türk mutfağı temalı özel bir öğle yemeği hazırladılar.

TÜRK MUTFAĞINI GASTRONOMİ DÜNYASINDA GÖRÜNÜR KILMAK İSTİYORLAR

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Samancı, “Gelenek ve Yenilik Çerçevesinde Türk Mutfağı temalı 2. Gastronomi Sempozyumu, Özyeğin Üniversitesi ÖzÜ Cuisine Öğrenci Kulübü’nün girişimi ve UBYO Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün desteğiyle Türk mutfak kültürünün akademisyen, araştırmacı, şef, restoran işletmecisi ve medya gözüyle incelenip tartışıldığı bir etkinlik olarak tasarlandı. Bu sempozyum aracılığıyla amacımız, öğrencilerimizi ve ilgili katılımcıları Türk gastronomi dünyasının önemli kanaat önderleriyle bir araya getirmek ve Türk mutfağının geçmişten günümüze öyküsünü dinledikten sonra, Türk Mutfağının ulusal ve uluslararası boyutta gastronomi dünyası için sahip olduğu zenginliği daha görünür ve sürdürülebilir kılmak için aşılması gereken sorunları gündeme getirmek” diye konuştu.

Etkinliği düzenleyen ÖzÜ Cuisine Öğrenci Kulubü Başkanı Ecem Karakuş ise “ÖzÜ Cuisine olarak gastronomi ve Türk Mutfağı’na ilgisi olan öğrencileri sektörün ileri gelenleriyle buluşturarak bu alanda vizyonumuzu genişletmek için bu sempozyumu düzenledik” dedi.