Asyalı turistte hedef 1 milyonu aşmak

Çin’de ‘Türkiye yılı’ ilan edilmesiyle birlikte Asyalı turist sayısında büyük artış kaydettiklerini söyleyen AKP İstanbul 3. Bölge Milletvekili aday adayı Dr. Mahmut Münir Güzel, “Türkiye’deki istikrar devam ederse Asya ülkelerinden gelen turist sayısının 2020 yılında 1 milyonu aşmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye’ye daha çok kültür gezileri için gelen Asyalı turist sayısını değerlendiren Mahmut Münir Güzel, “Son 2 yıldır yapılan çalışmalarla ciddi sonuçlar alındı. İlk çeyrek verilerine göre bu sayının 2018 yılı sonunda 800 bini aşacağını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Hürriyet’te yer alan habere göre Asya ülkeleriyle geleneksel değerler, aile yapısı, toplumsal ilişkiler bakımından birçok benzerliklerimizin bulunduğunu söyleyen AKP İstanbul 3. Bölge Milletvekili aday adayı Dr. Mahmut Münir Güzel, dünya nüfusunun yarısını teşkil eden ve gezmeyi seven Çinli, Hindistanlı, Güney Koreli, Endonezyalı, Japon ve Malezyalı turistlerde 2016-2017 yılları arasında yaklaşık yüzde 31 bir artış olduğunun altını çizdi.

TÜRKİYE TURİZM DE REKOR KIRACAK

2018 yılının Çin’de Türkiye yılı olarak kutlandığını da belirten Güzel, 2019 yılında da Japonya’da Türkiye yılı ilan edileceğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın Güney Kore ziyaretinde turizm konusunda önemli görüşmeler yapıldı. Hindistan ile de benzeri çalışmalar yapılıyor ve bunun sonucunda sadece Antalya’da geçtiğimiz yıl 10 adet Hint düğünü yapıldı. Maliyeti 1 milyon ile 20 milyon dolar arasında değişen Hint düğünleri 2018 yılında üçe katlanacak. 2018 yılının ilk çeyreğinin verilerine baktığımız zaman bu sayının 2018 yılı sonunda 800 bini aşacağını ve Türkiye’deki istikrar devam ederse 2020 yılında 1 milyonu aşması bekleniyor. İstikrarın sürmesi ve ülkemizdeki terör olaylarının bitmesi sebebiyle Türkiye turizm konusunda rekor kırmaya devam edecek.”

Çinli turiste hazır mıyız?