ATAV Başkanı Gül Ege: Her şey Antalya için

Last Updated on 5 Eylül 2018 by Turizm Günlüğü

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu üyelerine Antalya Tanıtım Vakfı’nı (ATAV) anlatan Başkan Yeliz Gül Ege, Antalya’nın tanıtımı için tüm gücüyle çalışmaya devam edeceğini dile getirdi.

İş insanlarının, Antalya’nın tanıtımı için ATAV’a, yerel kamu kurum ve kuruluşlarının destek vermesi gerektiğini belirtmesi üzerine Başkan Gül Ege, “Belediyeler daha fazlasını yapabilir mi yapabilir, lakin halihazırda Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyemizden büyük destek alıyoruz. Önümüzdeki aylarda diğer ilçe belediyelerimizden de taleplerimiz olacak. Her şey Antalya için” dedi.

Antalya’da 15 yıldır her Salı toplanan Salı Sanayici ve İşadamları Grubu’nun (Salı Grubu) haftalık toplantısında, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, grup üyelerine vakfın faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdi. Vakfın 1996 yılında kurulduğunu, geçtiğimiz yıl Eylül ayında başkanlığı devr aldığını söyleyen Başkan Gül Ege, ATAV bünyesinde bulunan Antalya Kongre Bürosu, Antalya Kadın Müzesi ve 101 Street Food adlı sitenin içeriği hakkında bilgilendirme yaptı.

Kongre Bürosu Tanıtım Çalışmalarına Başlıyor

En önemli yapının Antalya Kongre Bürosu olduğuna dikkat çeken Başkan Gül Ege, “Kongre bürosunun önemi şu; bir kente bir kongre için gitmek istiyorsanız kongre bürosunu ararsınız ve o size kar amacı gütmeden ne tür özelliklerde, kaç kişilik bir yer arıyorsanız sizi oraya yönlendirdiği gibi şehrin cazibe noktalarını da anlatır. Antalya Kongre Bürosu, hiç kar amacı gütmeden her yıl yaptığı katalogla Frankfut, IMEX, Dubai, Londra, Barcelona gibi fuarlarda randevu alan gruplarla görüşmeler yapar. Kongre bürosu, fuarlara katılmak dışında 200 bin koltuk Antalya’da nerede, salon yüksekliklerinden hacimlerine kadar tüm detayları içeren bir katalogla hizmet verir. Bunu taşıması kolay olsun diye flash belleğe koyup kit yapıyoruz. Bu yıl, Antalya’nın zenginliklerini içeren bir kapakla Kasım ayında Barcelona’da IBTM Fuarı’na katılacağız. Bunların dışında Antalya Kongre Bürosu, 1 Eylül akşamında organize ettiğimiz gösterinin yapıldığı stadyumu pazarlama girişiminde bulunacak” diye konuştu.

ATAV’dan Kaleiçi’nde Lezzet Festivali

ATAV Bünyesi’ndeki bir diğer yapının Kadın Müzesi’nin kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmaları aktaran Başkan Gül Ege, “Antik Çağ Kadınları Saç Modelleri” projesi üstünde çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi. Sokak lezzetlerinin tanıtıldığı Street Food adlı sitenin de geliştirileceğine değinen Gül Ege, 11 Ekim’de başlayacak Kaleiçi Festivali’nde ATAV’ın da rol alacağını belirtti. Gül Ege, “Muratpaşa Belediyesi tarafından 3’üncüsü düzenlenecek Kaleiçi Oldtown Festivali’nde ATAV da Kesik Minare’nin olduğu caddede ‘Lezzet Festivali’ yapacak. Biz burada minimum 20 işletmeye yer vereceğiz, özgürce dolaşıp yemeklerinizi yerken Muratpaşa Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek etkinliklerle beraber Kaleiçi Festivali’ne doyacaksınız” dedi.

“Perge, Antalya’nın Efes’i Olacak”

1 Eylül Cumartesi akşamı Perge Antik Stadyumu’nda ATAV’ın organize ettiği tiyatral dans gösterisi hakkında konuşan Başkan Gül Ege, “Antalyalılara böyle güzel bir sanat etkinliğiyle bakın burada bir Perge var dedik. En önemlisi buydu, çünkü buranın desteklerle hızlanması lazım. Yüzde 30’a yakını kazılmış bir şehir, tamamı kazıldığında Antalya’nın Efes’i olacaktır. Başka bir alternatifi yok, çünkü burada bir hac yolunun Sn. Nicholas’ın Yalvaç’a kadar yürüdüğü bir yolun olduğunu biliyoruz. İçeride şapel var. İnanç turizmiyle de birleştirerek Menderes başkanın hedeflediği cruise gemilerinin gelmesiyle ciddi bir inanç merkezi olabilir. Böyle olmasa dahi turistler Belek’teki inanç bahçelerinde ibadetlerini yapıyor, çok rahatlıkla bunu Perge için satabiliriz. Alanlar çok büyük” dedi.

“Her şey Antalya İçin”

Soru cevap kısmında vakfın bütçesinin kısıtlı olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarından destek istenmesi gerektiğini belirten üyelere cevap veren Başkan Gül Ege, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Belediyeler daha fazlasını yapabilir mi yapabilir lakin halihazırda Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyemizden büyük destek alıyoruz. Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve diğer ilçe belediyelerimizden de taleplerimiz olacak. Her şey Antalya için.”

Toplantı sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve aynı zamanda ATAV Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Evrim, Salı Grubu adına Başkan Yeliz Gül Ege’ye teşekkür plaketi takdim etti.