Avrupa Residence Suites Genel Müdürü Ercan Yılmaz, başarılı bir yıl geçiriyoruz

Avrupa Residence Suites Genel Müdürü Ercan Yılmaz

İstanbul’da, TEM Avrupa Konutları bitişiğinde bulunan Avrupa Residence Suites, Ortadoğulu turistlerden, uzun süre kentte konaklayacak iş insanlarından, ailesiyle birlikte İstanbul’a seyahat edenlerden ve özelikle refakatçisiyle gelen sağlık turistlerinden yoğun ilgi ve talep görüyor.

Ortadoğu pazarının tatil dönemleri olan Temmuz ve Ağustos aylarını değerlendiren Avrupa Residence Suites Genel Müdürü Ercan Yılmaz, şunları söyledi:

“Residence olarak, 2018 yaz sezonunu, bir önceki yıla göre daha hareketli geçirdik. Ailesiyle İstanbul’a gelen Ortadoğulu turistler, birkaç tane odası olan, mutfağı ve yaşam alanlarıyla ev konforunu sunan residencemizi tercih ettiler. Nitekim Ortadoğu pazarının en hareketli ülkeleri Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt’tir. Önceki yıllarda Suudi Arabistan’dan gelen misafirlerimiz birinci sırayı oluştururken, bu yıl birinci sırayı Katar Devleti vatandaşları aldı. Bu yılın Temmuz ve Ağustos aylarının tamamını yaklaşık yüzde 95 dolulukla geçirdik. Bu yüksek talep, fiyatlara da olumlu olarak yansıdı ve fiyatlarımızda yüzde 30 seviyesinde bir artış sağladık. Eylül ayının ilk haftası okulların açılmasıyla çocuklu ailelerin rezervasyonları azalsa da, rezervasyon akışımız sürüyor. Özellikle balayı, alışveriş ve estetik tedavi için gelen rezervasyonlar devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde 15 Aralık’tan itibaren başlayacak olan yarıyıl tatilleri için, 20 Ocak tarihine kadar yine yoğun bir dönem bekliyoruz” dedi.

2019 yılına talepler gelmeye başladı

Bu yıl başarılı bir yıl geçirdiklerini anlatan Ercan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bu yılın ilk sekiz ayında, beklentilerimizle paralel bir periyod geçirdik. 2018’in bir önceki yıldan daha yoğun geçeceğini düşünüyorduk. Dolulukta, yaklaşık yüzde 15 bir artış sağladık. Bununla birlikte fiyatlarda da bir artış oldu. Yılın geri kalan döneminde de, önceki yıllara oranla daha yoğun bir dönem geçireceğimizi düşünüyorum. 2019 yılını değerlendirmek için henüz erken olmakla birlikte, Ocak ve Şubat aylarına talepler geliyor” diye konuştu.

Misafirlerinin, yüzde 15’ni sağlık turistleri oluşturuyor

Tedavi için gelenlerin, ev konforu yaşatması nedeniyle residence’ları tercih ettiğini ifade eden Ercan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Avrupa Residence Suites’de konaklayanların, yaklaşık %15’ini sağlık turistleri oluşturuyor. Özellikle Bulgaristan, Gürcistan, Irak, Libya gibi bulunduğumuz coğrafyadaki ülkelerden onkoloji, ortopedi gibi uzun dönemli sağlık tedavileri için ülkemize gelenlerle birlikte, estetik cerrahi, saç ekimi, burun ameliyatı gibi daha kısa süreli tedaviler için gelenler de ağırlıklı olarak residence’mizde konaklıyorlar. Nitekim residencelerde, refakatçisiyle gelen hastaların (onkoloji, ortopedi gibi 2 ay ve üzeri süren uzun soluklu tedavileri boyunca) kendilerine ait bir odada dinlenebilmesine imkan sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.