Turizmin en büyük online platform temsilcileri Uzakrota’da buluştu

Türkiye’nin en etkili turizm, teknoloji ve pazarlama zirvesi olan Uzakrota Travel Summit 2018’de buluşan online platform temsilcileri, sektörün geleceğini konuştu.

Turizm sektöründeki gelişmelerin konuşulduğu zirvede özellikle global ölçekli platformlarla mücadele etmedeki yol ve yöntemler hakkında değerlendirmelerde bulunan online platform temsilcileri, genel hatlarıyla sektörden ve kendi şirketlerinin geleceğinden bahsettiler.

‘Online Platformların Bugünü ve Geleceği’ başlıklı oturumun moderatörlüğünü yürüten Turna.com CEO’su Kadir Kırmızı, katılımcılardan Biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, Enuygun.com Kurucu Ortağı Çağlar Erol, Otelz.com Ceo’su Bertan Aner ve Neredekal.com’un Kurucusu ve Genel Müdürü Özkan Hacıoğlu‘na sorduğu sorular ile dijitalleşmenin turizmi ve turizm sektörünün alt bileşenlerini nasıl etkilendiği yönünde merak edilenlere ışık tuttu.

2018’in nasıl geçtiği ve 2019 beklentilerini paylaşan turizmciler kendilerine yöneltilen sorular hakkında şu değerlendirmelerde bulundular:

Biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik: 2018 bizim için iyi geçti ve beklentilerimiz üzerinde geçirmeye devam ediyoruz. İnsanlar kriz ortamından kurtulmak için seyahate yöneldi. Bu nedenle 2018 hem turizm sektörü açısından hem de bizim gibi online platformlar için güzel bir yıl oldu. 2019 ise yılbaşı tatili ve sömestr ile başlamak iyi bir fırsat olacak. Ardından yıl içerisinde peşi sıra gelen resmi tatiller 2019’u bu yıldan daha iyi hale getireceğini düşünüyoruz.

İnsanların kullanım alışkanlıklarına baktığımızda otobüste mobil oranlarımız yüzde 90’lara geldi. Uçak biletlerinde ise bu oran yüzde 70. Belirttiğimiz bu oranlar birkaç sene içerisinde otobüste yüzde 95’i, uçakta ise yüzde 85’i görecektir.

Fiyatlandırmada kullandığınız farklılaştırmalarınız neler ve teknolojik gelişmeler bunu nasıl etkiliyor?: Uçak biletlerinde fiyat farklılaştırması pek mümkün olmuyor. Ancak aktarmaları ve hizmet bedelleri üzerinde düzenlemeler yapabileceğimiz en iyi şeyler arasında olabilir. Bizim sunduğumuz ürünün faydası, bazı zamanlarda fiyatların önüne geçebilmesi.

Enuygun.com Kurucu Ortağı Çağlar Erol: Her ne kadar iyi olarak değerlendirsek de 2018 herkes için zor bir yıldı. Bizim açımızdan teknoloji yatırımı olan bir yıl oldu. 2019 için hem beklentimiz hem de hedefimiz ise yeni ürün ve alanlarla agresif bir büyüme süreci elde etmek.

Seyahat sektörü nereye gidiyor ve dijital dönüşüm nasıl sonlanacak?: Biz bir teknoloji şirketiyiz. Kullanıcılarımıza yeni ürünler sunma amacındayız. Ayda 14-15 milyon ziyaret alıyoruz ve burada ciddi bir veri girdisi var. Akıllı aktarma adında yeni bir ürün çıkarttık. Bunun dünyada birkaç örneği bulunuyor. Türkiye’de ilk olarak çıkartıldığının altını önemle çizmek isterim.

Enuygun.com’da uçak ve otel çalışmaları var. Bir yere odaklanmak mı yoksa farklı alanlara odaklanmak mı iyidir sorusuna verebileceğim cevap şöyle; Bu konu kendi içimizde de çok tartıştığımız bir alan. Otel servisimiz üzerinde farklı bir modelde yeni bir servis vermeye başlıyor olacağız. Yönümüz bu anlamda bir gelişim gösterecek. Tek bir yönde gelişmek bir nevi kullanıcının başka isteyebileceği o özelliği karşılayamamak demek. Bu nedenle tek yöne odaklanmayı çok doğru bulmuyorum.

Otelz.com Ceo’su Bertan Aner: Türkiye ekonomisi bu yıl bir takım sıkıntılar yaşasa da turizm sektörü kurlarda meydana gelen dalgalanmalardan çok etkilenmedi. Biz hızlı büyüyen bir şirketiz. Büyümek için birtakım çalışmalarımız var. Bunu 2019’da da sürdüreceğiz. 2019 sektör açısından 2018’den daha iyi bir yıl olacak.

Müşteri ile iletişime geçerken kullandığınız yöntemler nelerdir ve bu başarınızı nasıl etkiliyor?: Bu yöntemlerin en başında herkesin bildiği gibi reklamlar geliyor. Ardından metasearch’leri kullanıyoruz diyebilirim. Rekabet etmenin yolu lokalde kişileştirilmiş web siteleri oluşturmak. Bütün olay bu aslında. Ve biz de bunun üzerine çalışıyoruz. Big datayı toplama ve saklama işlemlerimizi gerçekleştirdik bunu işlemek için ise çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Neredekal.com’un Kurucusu ve Genel Müdürü Özkan Hacıoğlu: Bu yıl bizim açımızdan oldukça keyifli bir geçti. Ancak bunu turistler açısından düşünürsek hesaplı fiyatlarla gelen yabancılar için iyi bir dönem oldu. Ama son kullanıcı yerli turistlerimiz için bunun tam tersi şekilde gelişti. 2019’da da bu durumun devam edeceğini öngörüyoruz. Genel olarak 2019’dan bahsedersek büyümelerin olacağı bir yıl olacak. Ama burada önemli olan anlamlı büyümenin gerçekleşebilmesi olacak.

Kurumsaldan yani B2B’den kazanan bir şirketiz. Oteller bizi pazarlama kanalı olarak kullanıyorlar. Bizim gibi listeleme servisleri, ‘kime neyi göstermeliyiz?’ konusuna yoğunlaşması gerekiyor. Doğru insana doğru ürünü gösteriyor olmamız lazım. Bu açıdan 2018, bizim gerçekten veriyi çok iyi analiz edebildiğimiz dediğimiz bir yıl oldu. Veriyi iyi işleyen ve arka tarafta asist yapan yani potansiyel müşteri gönderen şirketlerden biriyiz.

Seyahat teknoloji salonu sponsoru olan Neredekal.com’un Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat: 5 yıldır bu organizasyonun içinde yer alıyoruz. Turizmde, kendini bu denli geliştirerek büyüyen bir başka organizasyon daha yok. Önümüzdeki yıl da hem teknoloji alanında, hem de etkinliğinin daha fazla gelişebilmesi için elimizden gelen desteği vereceğiz. Teknoloji salonu sponsoru olarak, turizm teknolojisi ile ilgili panellerimizin hemen hepsi tam doluluk ile gerçekleşti, bu nedenle turizm sektörüne sağladığımız katkıdan dolayı da çok mutlu olduk. Turizm teknolojileri konusunda inovatif çalışmaları olan bir şirket olarak, panellerde konuşulan konu başlıkları ile turizmde teknoloji adına birçok konuda farkındalık yarattığımızı düşünüyorum.

Turizm Günlüğü paylaştı: 12 Aralık 2018 Çarşamba

Uzakrota Travel Summit 2018 başladı