Türkiye’nin beyaz yüzü Erciyes

Last Updated on 10 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

Görkemli dağları keşfetmek ve karla kaplı tepelerde özgürce kayabilmek benim en büyük tutkularım arasında. Yaklaşık 15 yıldır Alpler’deki kayak merkezlerinde kayağın tadını çıkarıyorum. Bu yıl ilk defa gerçek anlamda tecrübe etme fırsatı bulduğum Erciyes’in hem ulaşım kolaylığı, hem pistlerin, hem de tesislerin kalitesi bakımından Avrupayı aratmayacak standartlarda olduğunu görmek beni çok mutlu etti.

Kış aylarının vazgeçilmezi kış sporları arasında en heyecan verici olanı kuşkusuz kayak. Ben de soğuğu hiç sevmememe rağmen sadece kayak tutkumdan dolayı kış aylarını iple çekiyorum. Bu yıl ilk defa gittiğim Erciyes’te şehir hayatından uzaklaşarak, muhteşem havasıyla unutulmaz bir kayak tecrübesi yaşadım.

Sömestr boyunca doluluk oranı yüzde 100 olduğunu öğrendiğim Türkiye’nin ünlü kayak merkezlerinden Erciyes; uzun pistleri, sunduğu hizmetleri, kar kalitesi ile Avrupa’daki kayak merkezlerini aratmayacak kalitede.

TÜRKİYE’NİN ALPLERİNİ KEŞFETTİM

Türkiye’nin Alplerini keşfetmek farklı bir zevk verdi. İki gün boyunca durmadan yağan karın ardından muhteşem bir kayak ortamı oluşan tepelerde inanılmaz keyifli vakit geçirdim. Adeta gelin gibi süslenen pistlerde kaymak muhteşem bir duyguydu. Türkiye’de dünya standartlarında bir kış ve kar sporları merkezi yaratıldığını görmek ve burada kaymak güzel bir tecrübe oldu. Pistler geniş ve rahat, tesisler oldukça kaliteli.

Her seviyede kayakçıya hitap eden farklı zorluk derecesine göre 102 kilometre uzunluğunda birbiriyle bağlantılı 34 farklı pist var. Uluslararası standartlarda son teknoloji ile donatılmış 14 mekanik tesis ağı ile 25 kilometrelik alanda saatte 26 bin 750 kişi taşınabiliyor. Pistler kalabalık değil ve gün boyu değişik bir pistte kayabilme imkanı sunan yeni kayağa başlayanlar ve ileri seviyede kayak yapan son derece uzman sporcuların kayabileceği pistler de var. Hemen hemen eşit sayıda mavi, kırmızı ve siyah zorluk derecesine sahip pistler mevcut.

Aynur Tattersall

ZİRVEDE KAYMAK BİR BAŞKA DUYGU

Yükseklerden kaymayı seviyorum. Kayak denilince ilk akla Avusturya, İsviçre ve Fransa geliyor. Buralarda 2 bin metrelerde kayak yapılıyor. Erciyes’te de 3 bin 400 metre yükseklikte bile kayabileceğimi öğrendim. Ben çok zevk aldığım Hacılar kapıdan çıkabileceğiniz Hitit tesisleri ve daha sonra Develi kapıya geçiş yaptığım çok zevkli bir rota oluşturdum. Hacılar kapı bölgesinde bulunan gondol ile çıkıyorsunuz oradan da Hitit lifti ile ulaşmanız mümkün. Zirvede kar yağışının ardından kimsenin kaymadığı bu pistlerde kaymak başka bir duygu. Kayak yaparken ulaştığım birçok noktadan muhteşem manzaraları seyretme şansına sahip oldum. Size de bu rotayı denemenizi tavsiye ederim. Erciyes’te en düşük kayak yapılabilen yükseklik 2 bin 200 metredeki Tekir bölgesi. En yükseği ise 3 bin 400 metreyle “Çanak” olarak adlandırılan bölge ve son tesis burada bulunuyor.

KASK TAKMAK ZORUNLU

Dünyada ilk defa bir merkezde kask kullanma zorunluluğu olduğunu gördüm ve bence bu çok önemli. Her şeyden önemlisi güvenlik! Erciyes bu konuda da bir ilke imza atmış. Dünyada bir ilk olan pistlerde kask takma zorunluluğu getirilmiş. Pistlerde her seviyede insan kaydığı için zaman zaman kazalar yaşanabiliyor ve kask kullanmak bu kazaları en az seviyeye indiriyor. Bence bütün merkezlerde kask takma bir zorunluluk olmalı.

MAYIS BAŞINA KADAR KAYAK YAPILABİLECEK

Sömestr tatili nedeniyle olsa gerek oluşan muhteşem atmosferde kalabalıkların arasında ama sakin ve özgürce kayabildiğim, unutamayacağım birkaç gün geçirdim. 3 günde 80 cm’nin üzerinde kar yağdı ve müjdeli haber geldi, Erciyes’te Mayıs başına kadar kayak yapabilmek mümkün olacakmış.

ULAŞIM KOLAY, YABANCILAR İÇİN FIRSAT

Erciyes’e ulaşım da kolay. İzmir’den Kayseri’ye her gün uçuş var. İzmir’den direk uçuş 1.5 saat sürüyor. Ayrıca havalimanına vardıktan sonra 25 dakika içinde Erciyes’in muhteşem karlı dağlarında olabiliyorsunuz. Bu kayak meraklılarının en çok aradıkları özelliklerden biridir. Havalimanı ile kayak merkezinin arasının bu kadar kısa mesafe oluşu büyük avantaj. İstanbul’dan sadece 1 saatlik uçuşla Kayseri’ye varabiliyorsunuz. Yaklaşık 25 dakikalık yolculuk sonrası kayak merkezine ulaşabiliyor. Tabii bu da Erciyes Kayak Merkezi’ni yerli ve yabancı turistler açısından oldukça cazip kılıyor.

Magna Otel

DAĞ OTELLERİNİ TERCİH EDİYORUM

Kayak düşkünleri bilir, kayak tatili, merkezin teknik kapasitesi, konakladığınız yer ve eğlencesiyle bir bütündür.

Tam bir kayak keyfi yaşamak için ben, dağ otellerinde konaklamayı tercih ediyorum. Avrupa’daki lüks konaklamaları aratmayacak otellere sahip Erciyes’te en popüler olanları arasında inanılmaz manzarası ve kusursuz hizmetiyle başta Magna olmak üzere, Ramada, Mirada ve Amelia otelleri yer alıyor.

Tipik bir dağ oteli havasında Erciyes Dağı’nın eteklerinde 2 bin 200 metre yükseklikte olan Magna; profesyonel kayakçılar, bu spora yeni başlayanlar ve çocuklu aileler için en popüler otellerden biri. Avrupa’da bile göremeyeceğiniz hizmet kalitesi ve sunumuna sahip. Erciyes Dağı’nın hemen her köşesine ulaşan 110 km uzunluğundaki pistlerde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Pistler hemen otelin önünde başlıyor. Mutfağında ünlü aşçılar yer alıyor. Birbirinden lezzetli geleneksel yemekler günün yorgunluğunu unutturuyor. Mutfağıyla ünlü olan Magna’da yöresel kayseri lezzetlerini de tatma şansı bulabiliyorsunuz.

LÜKS OTELLERDE PROMOSYONLARI TAKİP EDİN

Erciyes, her seviyeden ve bütçeden kayakçıya hitap ediyor.

Dağ otellerinde doluluk yaşandığında kalınabilecek güzel şehir otelleri de var. Hemen hemen her otelin kayak merkezine sabah ücretsiz servisleri bulunuyor. Şehir otelleri arasında Raddison Blue en iyi hizmet veren Avrupa’nın 3. en iyi oteli seçilmiş. Bölgenin en popüler otelinden biri olan Raddison Blue’da zaman zaman promosyonlar oluyor, takip etmenizi tavsiye ederim. Tabii 4 ve 3 yıldızlı bütçeye uygun birçok otel de var.

ULUSLARARASI KALİTESİ TESCİLLENDİ

Erciyes Türkiye’de uluslararası tanırlılık belgesi alan ilk kayak merkezi olmuş. Erciyes Dağı’nın 26 milyon metrekare üzerine inşa edilen yatırımların mekanik tesislerin çalıştırılması ve bakımı, idari tesislerin ve birimlerin düzenli bir şekilde çalışmasını, dağ genelinde mevcut pistleri hazır hale getirerek hizmet kalitesinin sürekliliğini sağlayan Erciyes A.Ş, TSE’nin denetimleri sonucu tam puanla Kalite Yönetim Sistemi’ni başarıyla uyguladığını ISO 9001-2015 belgesi ile ispatlayıp, IQNET sertifikası ile de kalitesini global olarak onaylatmış. Tabii bu da yabancı turistler için önemli. Tercih ettikleri merkezin dünya standartlarında olduğunu bilmeleri ayrı bir rahatlık sağlıyor.

DÜNYADA TANINIYOR OLMAK GURUR VERİCİ

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, Erciyesin dünya standatlarına ulaşması için büyük emek vermiş. Cıngı’nın adını yurt dışında birkaç kez duymuştum. Uluslararası vizyona sahip olan Cıngı, bu zamana kadar Erciyes’e 200 milyon avrodan fazla yatırım yapıldığını söyledi. Yabancı turistlerin de çok memnun ayrıldıklarını vurgulayan Cıngı, özellikle İsviçre, Avusturya, İngiltere ve Fransa gibi kış turizminde söz sahibi ülkelerde kayak yapan turistlerin de Erciyes’i keşfettiğini söyledi. Gelecek sene charter ucak seferleri için de İskandinav ve Baltık ülkelerindeki bazı tur operatörleriyle görüşmeleri olduğunu hatırlatan Cıngı, dünyada tanınan ve tercih edilen merkezler arasında hızla yerlerini almaktan dolayı gurur duyduklarını söyledi.

HAFTADA 1500 YABANCI TURİST GELİYOR

Erciyes’in bu standartlarla Türkiye’nin yurt dışında beyaz yüzü olmayı başardığını söyleyebilirim. Son yıllarda Almanya, Fransa, Malezya, Dubai, Rusya, Ukrayna ve Polonya’dan da konuklar ağırlayan Erciyes kayak merkezine özellikle Rusya, Ukrayna ve Polonya’dan her hafta charter seferler direkt uçuşla Kayseri’ye iniyor. Haftalık yaklaşık 1.500 yabancı turist Erciyes’e kayağa geliyor.

Dünyadaki birçok uluslararası spor müsabakasına Erciyes ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de üçüncü kez gerçekleşen Snowboard Dünya Kupası ve 3 yıldır Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Snowboard Avrupa Kupası’na’na ev sahipliği yapıyor. 40 ülkede canlı yayınlarla yaklaşık 3 milyar insan ulaşıyor.

UÇURTMA KAYAĞINI DENEYECEĞİM

Erciyes’e her sene gelmek için kendime söz verdim. Hatta yurt dışından gazeteci arkadaşlarımla birlikte grup oluşturup geleceğim. Ülkemizde de böyle tesisler ve hizmetin olduğunu daha fazla kişinin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca kış boyunca düzenli bir rüzgara sahip olan Erciyes’in uçurtma kayağı olarak da bilinen snowkite için çok uygun bir yer olduğunu ve burada deneyebileceğimi öğrendim. Bu spor için Türkiye’deki en uygun noktaların başında geliyormuş Erciyes.

Ayrıca macera duygusuna sahip olduğum için mutlaka bu sporu denemek için geri geleceğim.