6 mekanda Van’da nerede ne yenir?

Van'da nerede ne yenir

Last Updated on 14 Mart 2022 by Yaşar Çelik

Sessiz ve eşsiz güzellikleriyle derin bir seyahatin kapılarını araladığımız ve aynı zamanda gastronomi dünyasını da keşfe çıktığımız Van, her ne kadar kahvaltısıyla meşhur olsa da en nihayetinde bazı mekânların kendine has yöntemleri ve gizli tarifleriyle ortaya çıkan başka lezzetleri de bünyesinde barındırıyor. O halde bakalım Van’da nerede ne yenir?

Bir önceki makalemizde konumuzun el verdiği ölçüde Doğu’nun yükselen yıldızı Van’ı biraz olsun anlatmaya ve orada mutlaka yapılması gerekenleri aktarmaya çalışmıştık. Ve şimdi Van seyahatimize dair ikinci yazımız ile bu sefer gastronomi konusunu ele alıyoruz. Hadi, hazırsanız #TGilekeşfet‘meye başlayalım.

Van’da nerede ne yenir?

Van'da nerede ne yenir
1 ve 2. Arubani Gümüş Merkezi, 3. Ayran Aşı, 4. İnci Kefali

İLK LEZZET DURAĞIMIZ: ATASOY GÜMÜŞ

Van Gölü Havzası İnfosu çerçevesinde ilk lezzet durağımız yöresel ikramların sunulduğu Atasoy Gümüş merkezi oldu. Ancak belirtelim burada yemek hizmeti ne yazık ki yok.

Arubani Gümüş Merkezinin Sahiplerinden Metin Binici

Onun yerine Van seyahatiniz sırasında uğradığınız bu merkezde Urartu takıları, Savat işçiliği, taş çeşitleri, Markazit takıları ve Zirkon çeşitlerini görebilir, haklarında Arubani Gümüş Merkezinin Sahibi Metin Binici‘den bilgi alabilirsiniz.

Atasoy Gümüş (İmalat ve shoowroom merkezi) Adres: Kale Yolu Kedi evi Arubani Bedesteni.
TEL: 0432 214 12 34

Hem birbirinden özel lezzetleri keşfettiğimiz hem de deneyimlediğimiz lezzetlerin arasına yenilerini kattığımız bu yerde ne mi yedik?:

– Ayran Aşı Çorbası: Aşurelik buğday, yoğurt, un, yumurta, kabak ve pazı ya da ıspanaktan yapılarak yarpuz adındaki nane türünden bir bitkinin eklenmesiyle yöresel aroması bulan bu çorba Van’ın mutfak kültüründe önemli bir yere sahip.
– Kelem Aşı: Nohut, yeşil mercimek, lahana, patates, bulgur ve kurut denilen kurtulmuş yoğurttan oluşan bu özel lezzet ise Van’ın önemli kış yemeklerinden.
– İnci Kefali: Nam-ı diğer Van balığı, Van Denizi’nin tuzlu-sodalı sularında yaşayabilen tek canlı türü olmasıyla Van’ın oldukça gözde bir simgesi. Hamsi dışında diğer balık türlerine pek sıcak bakmasam da deneyip beğendiğim bir balık türü oldu diyebilirim.
– Patatesli, yeşil mercimekli bulgur pilavı: Tatlarına çok da yabancı olmadığımız bu üç malzemenin tadı Van sofralarında daha bir başka. Bu nedenle denemeniz önemle rica olunur bizden söylemesi. (:
– Ev turşusu: Buradaki en, en, en beğendiğim lezzet oldu diyebilirim. Çünkü acı seven bir insansanız böyle bir güzellikteki lezzeti listenizin birinci sırasına koyarsınız.

Van'da nerede ne yenir
1. Ararat Carpet Kilim & Restaurant, 2. Abdigör Köftesi, 3. Zırhta çekilmiş Adana Kebabı, 4. Yöresel Yayla Çorbası Gırar

ARARAT’TA BİR DOĞUBAYAZIT LEZZETİ

Gezimizin ikinci gününde rotamızdaki tarihi-kültürel yerleri gezdikten sonra servis arabasına atladığımız gibi Ağrı Dağı seyri için yola koyulduk. Tabii her seyahat sever bilir ki uzun yolculuklar karın acıktırır. Bizde böyle olunca ikinci günümüzde ilk lezzet durağımızı Ararat Kahvaltı & Restoran‘a çevirdik. Vee ne mi oldu?

– Osmanlı’dan bugüne en sevilen lezzeti Abdigör Köftesi ve bize özel hazırlanarak zırhta çekilmiş Adana Kebabı ve yöresel yayla çorbası Gırar ile tanıştık.

Sadece tadı ile değil tarihsel hikâyesinin de oldukça ilgi çeken Abdigör köftesi, İshak Paşa’nın 1634-1680 yılları arasında yaşayan ve kör olduğu için ‘Kör Abdi’ olarak anılan babası Çolak Abdi Paşa’nın midesindeki rahatsızlığın artması nedeniyle sarayın aşçıları tarafından yapılmış ve böylelikle tescil edilmiş bir yemek. Ana yemeğimiz olan zırhta çekilmiş Adana Kebabı ise İstanbul’da yediğim hiçbir Adana Kebabının yanından geçemeyecek kadar etkileyiciydi.

Adres: Sarıgül Mahallesi, İshakpaşa Yolu üzeri No: 47 Doğubayazıt/Ağrı.
TEL: 0532 782 95 58 – 0472 312 06 66

Van'da nerede ne yenir
1 ve 2. Mahall City Cafe & Restaurant 3. Karışık Izgara 4. Karamel Soslu Triliçe

GELENEKSELDEN MODERNE DOĞRU: MAHALL CITY CAFE & RESTAURANT

İkinci günümüzün akşam yemeği durağı ise doğal malzemelerle dekore edilmiş ve yalın bir biçimde tasarlanmış olan Mahall City! Burada uzun fakat bir o kadarda eğlenceli geçen yolculuğumuzun yorgunluğunu mekâna girer girmez bizi karşılayan hoş dekoru ile attık.

Şefin seçimi günün çorbası Ezogelin ile içimizi ısıtan bir başlangıcın ardından yemeğimize hem tavuk hem de kırmızı et ürünlerinin bir arada tahta servisle sunulduğu karışık ızgara ve Gevurdağ Salata ile devam ettik. Tatlı bir son için ise Triliçe ve yanında taze demlenmiş çay ile günümüzü bitirdik.

Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, No: 13 İpekyolu / Van.
TEL: 0530 914 65 35

Sütçü Kahvaltı & Cafe’de yöresel Van kahvaltısı

YÖRESEL VAN KAHVALTISININ ADRESİ: SÜTÇÜ EDREMİT

Van denilince eminiz ki ilk akla gelen simgelerden biri olan Van Kahvaltısı oluyor. Hal böyle olunca şu meşhur Van Kahvaltısını deneyimlemek için son günümüzde rotamızı Eminpaşa Mahallesi üzerinde yer alan Van Denizinin (Van Gölü) hemen yanı başında olan Sütçü Kahvaltı & Cafe‘ye çevirdik. Van’da nerede ne yenir?

Zengin bir lezzet şölenine sahip olan Van kahvaltısında Otlu peynir, Kavut, yumurtalı kavurma, Bahçesaray ve Çatak ilçelerine özgü bal, yayık tereyağı, süt kaymağı, murtuğa, taş fırında pişirilen lavaş ekmeği, Van çöreği, semaver çayı ve klasik diğer kahvaltı malzemeleriyle hem gözümüzü hem de karnımızı bir güzel doyurduk.

Adres: Edremit yolu 6.km Van.
TEL: 222 4 222

1. Grand Deniz Tur ile Akdamar Adası’na yolculuk, 2. Semaver Çayı ve Erik kurusu, 3 ve 4. Grand Deniz Tour & Restaurant

TEKNE GEZİNTİSİ SONRASI TATLI BİR MOLA

Van Gölü’nün en büyük adası olan ve hakkındaki efsanesiyle (Bu efsaneye ilişkin ayrıntılar daha çok tarihi-kültürel bilgilerin yer alacağı yeni Van keşif rehberi makalemde ele alınacaktır. Takipte kalın! (: ) adından söz ettiren Akdamar Adası’na yolculuğumuzun ulaşım sponsorluğunu yapan Grand Deniz Tour & Restaurant‘ta ada dönüşü enfes bir lezzet molası verdik. Burada Van halkının çok sevdiği meşhur semaver çayından ve erik kurusundan tatma fırsatını yakaladık. Van’da nerede ne yenir?

Ama hemen belirtelim Grand Deniz Tour & Restaurant, muhteşem Van Gölü manzarasına karşı açık büfe kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri hizmetleriyle şehrin içinde zamanın dışında bir atmosfer sunuyor. Van’da nerede ne yenir?

Adres: Halime Hatun Kümbeti ve Selçuklu Mezarlığı Karşısı Van- Gevaş Karayolu 40 km.
TEL: 0432 612 40 38 – 0543 563 30 30

Van'da nerede ne yenir
1. Erkoç Cağ Kebap, 2. Cağ Kebabı Ustası, 3 ve 4. Meşhur Cağ Kebabı

CAĞ KEBABI ERKOÇ CAĞ KEBAP’TA YENİR

Ve işte seyahatimizin son gününde uçağa binip İstanbul’un keşmekeşine dönmeden önce damaklarımıza bir lezzet şöleni yaşatan keyifli bir restoranda soluğumuzu aldık. Cağ Kebabı, geleneksel olarak Erzurum’un Tortum ve Otu yöresinde yapılsa da Van’da gittiğimiz bu yerde kendine has özel bir lezzete sahip. Özellikle kırmızı et konusunda oldukça seçici birisi olmama karşın Erkoç Cağ Kebap‘ta yapılan meşhur Cağ Kebabı’nı tabiri caizse Çocuklar Duymasın’daki Haluk (Tamer Karadağlı) gibi ‘lap, lap, lap’ diye yedim. Tabii kebabımızın yanında servis edilen yayık ayran, ince lavaş ekmeği, acılı ezme, salata, doğranmış soğan gibi lezzetleri saymıyorum bile. (Yazarak saymış oldum ama siz yine de çaktırmayın) (:

Adres: İpekyolu Caddesi, Şabaniye Mahallesi, Sofubaba Cami Yanı.
TEL: 0432 217 23 24 – 0530 766 23 79

Bir keşif gezisi: Van’ın bilinmeyen değerleri #1
Bir keşif gezisi: Van’ın bilinmeyen değerleri #2
Bir keşif gezisi: Van’ın bilinmeyen değerleri #3
Van’da mutlaka yapılması gereken 12 aktivite!