Van’da mutlaka yapılması gereken 12 aktivite!

Tarihi geçmişi, ihtişamlı yapıları ve özellikle popüler hale gelen tren ile seyahat imkanı nedeniyle adını Türkiye’nin en güzel turistik destinasyonları arasına güçlü bir şekilde yazdıran Van, geniş havzasında yer alan daha birçok özelliğiyle seyahat severleri bekliyor.

Toprağının her bir karışında Urartular’dan günümüze uzanan 2 bin 700 yıllık bir tarihe tanıklık eden Van’a mutlaka en az 3 gün ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Neden mi? Çünkü; coğrafik özelliklerinden mutfağına, zengin kültürel mirasından turizm imkanlarına, eğlenceden festivallere, kendine has özelliklerinden aktivite imkanlarına kadar saymakla bitiremeyeceğimiz -en azından bu makalemizde- daha pek çok güzelliğe sahip.

22-24 Şubat tarihleri arasında Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) ve Ayanis Turizm tarafından düzenlenen ‘Van Gölü Havzası İnfosu’ kapsamında hoş ve güler yüzlü anlatımlarıyla bölgeyi bize tanıtan Profesyonel Turist Rehberi Ebru Uman‘a “Van’da mutlaka yapılması gereken belli başlı aktiviteleri” sorduk.

Bakalım rehberimiz sizler için hangi 12 aktiviteyi sıraladı? İşte cevabı:

Van Kalesi

1- Van’ın havasının, suyunun tadını çıkarın!

2 bin 700 yıllık bir tarihin seyri için Urartular’ın ve medeniyetin beşiği olan Van Kalesi’ni gezin. Yakın zamanda açılan dünyanın en büyük Urartu Müzesi’ni ziyaret edin. Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi’ni Nisan ayı sonunda (Bu dönemde Badem Ağaçları adında düzenlenen bir tur organizasyonu ile keyifli bir gezi geçirebilirsiniz.) mutlaka gezilecekler listenize ekleyin…

Sütçü Kahvaltı-Cafe’de Van kahvaltısı

2- Güne mutlaka meşhur Van Kahvaltısı ile başlayın

Farklı mutfakların bir araya gelmesiyle zengin bir lezzet şölenine sahip olan Van kahvaltısının bütün sırrı aslında ürünlerin doğal olmasından kaynaklanıyor. Van serpme kahvaltısının olmazsa olmazları arasında; Otlu peynir, Kavut, yumurtalı kavurma, Bahçesaray ve Çatak ilçelerine özgü bal, yayık tereyağı, süt kaymağı, murtuğa, taş fırında pişirilen lavaş ekmeği, Van çöreği, semaver çayı ve klasik diğer kahvaltı malzemeleri yer alıyor. Edremit ilçesindeki kahvaltı salonları ve Van ara sokaklarda yer alan mekanlar tercih edilebilir.

(Ellerinizin doğaya değmesini isteyenlerdensen 10 ekolojik otel ve yaşam çiftliği için  tıkla!)

Van yöresel lezzetleri 1- Acem Köftesi, 2- Ayran Aşı, 3- Otlu Peynir, 4- Sengeser

3- Yöresel lezzetleri deneyimleyin

Keledoş, yoğurtlu kurut köftesi, ayran aşı, mercimek ve sarımsaklı yoğurt ile hazırlanan sengeser, inci kefali, Van güveci, kavurmalı uşgun ekşilisi, gavut, helise, çılış pilavı, ciğer köftesi, borani, erik kızartması, kaşık tatlısı, kurutulmuş erik (mayhoş kayısı) ve ceviz ile yapılan tatlı… Van Kale yolu üzerinde yer alan Aşiyan Ev Yemekleri’nde tüm bu lezzetleri deneyebilirsiniz.

Arubani Bedesteni ve Arubani Gümüş Atölyesi

4- Arubani Gümüş Atölyesine gidin

Savatlı Gümüş işçiliğine dair bilgileri öğrenebileceğiniz, orijinal tasarımlar bulabileceğiniz ve her tasarımdan bir tane yapılan bu yerde detaylarında farklılıklar barındıran ve inanan kişiye şans getiren sembollerden oluşan kolye, bilezik, küpe, yüzük gibi takıları hediyelik olarak alabilirsiniz.

5- Rus Pazarı’na uğramayı unutmayın

Van’ın coğrafi konumu itibariyle İran sınırına yakın olmasından dolayı buradan gelen bazı ürünlerle karşılaşabilir Tayland ve Dubai’den gelen ürünlerin sergilendiğini görebilirsiniz. Rus Pazar’ından porselen, kaçak İran çayı, İran Hurması, şal, Tayland’a özgü otantik ahşap ürünler temin edilebilir.

(Seyahat tavsiyelerimiz ilgini çekiyorsa bir de Sırbistan/Belgrad yazımızı okumalısın.)

Van Gölü

6- Sırt çantalı bir gezginseniz göl çevresindeki kamp alanları tam size göre

Van’ın Edremit ilçesinden başlayarak Gevaş ilçesine kadar devam eden ve güvenlik sıkıntısı olmayan bu alanlarda doğanın ve Van Gölü’nün (yerel halk mutlaka deniz diyor, buna dikkat edin) tadını çıkarabilirsiniz.

Van Abalı Kayak Merkezi

7- Abalı Kayak Merkezi’ni mutlaka görün

Kayak yaparken göl manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz bu eşsiz yer pist eğimi, kar kalınlığı, kar kalitesi, pist uzunluğu ve 1200 ve 5000 metrelik telesiyej hattı ile beyazın eşliğinde turkuaz bir manzarayı kayak severlere sunuyor. Artos dağından başlayan kayak parkurunda ilerlerken, Van denizinin nefes kesici manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

(Kış ve kayak tutkunuysan ‘Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen 10 kayak merkeziiçin tıkla!)

(Yaz kış demeden her zaman giderim diyorsan bu 10 dağ evi tam sana göre!)

Van’ın Edremit ilçesinde sahil boyunca bisiklet turu atın.

8- Edremit’te bisiklet kiralayın

Burada ayrıca semaver çayını içmeden gitmeyin diyoruz.

İnci Kefalinin göçü

9- İnci kefalinin dansını seyredin

Van Denizi’nin tuzlu-sodalı sularında yaşayabilen tek canlı türü olan İnci Kefali her yıl büyük sürüler halinde göç eder. Çünkü Van Denizi’nin tuzlu-sodalı suları üremesine imkân vermez. Akarsuların sıcaklıkları 13 dereceyi bulduğu zaman derelere girerek yumurtasını bırakır ve sonra tekrar göle döner. Bu eşsiz yaşam döngüsü her yıl Nisan’da başlayıp Temmuz’a kadar devam eder. İncili Kefali bu yolculukta akarsuya karşı büyük bir mücadele verir. Yurt içi ve yurt dışından binlerce insan bu büyülü yolculuğa tanıklık etmek için Van’a akın ediyor. Geleneksel hale gelen Uçan Balık Festivali her yıl Haziran ayının ilk haftasında Erciş İlçesindeki Deliçay suyu kenarında bir karnaval havasında kutlanmaktadır. İnci Kefali Van’ın doğal, kültürel ve ekonomik değerlerinden biridir.

(Balık, kuş, kedi, köpek demeden her canlıyı seven bir hayvanseversen ve bir de sahibiysen İstanbul’da hayvan dostu şu 10 oteli incelemek isteyebilirsin!)

Eşsiz bir süs bitkisi Ters Lale

10- Van sokaklarında ‘Ters Lale’yi gözden kaçırmamaya dikkat edin

Birçok din ve kültür için hüznün sembolü kabul edilmiş olan Ters Lale, Anadolu coğrafyasına ait endemik bir türdür. Bu nedenle Hakkari ve Van yöresinde kendiliğinden yetişiyor. Nisan-Mayıs-Haziran dönemlerinde görülebilen Ters Lale, Hristiyan rivayetlerine göre; Hz. İsa’nın çarmıha gerilişine şahit olan Hz. Meryem’in gözyaşlarının düştüğü yerde yetişmeye başlamıştır. Müslüman söylencelerine göre; Hz. Hasan ve Hüseyin’in Kerbela’da katledilişlerinden dolayı ve başka bir efsaneye göre ise Ferhat’la Şirin’in birbirlerine kavuşamaması nedeniyle Ters Lale’nin boynu bükük, rengi kırmızıdır.

11- Sahil bandında yer alan barbekü alanlarında mangal keyfi yapın

Van halkının semaveri ve mangalı çok sevmesinden dolayı yeni atanan kayyum Atıf Tatlıçiçek tarafından yaptırılan göl manzaralı 100 barbekü alanları bölgeye gelen turistlerin sadece et ve kömür alarak mangal aktivitesinin en güzel şeklinde keyfini çıkarabilirler.

(Aile ve yakın çevrenle keşfedebileceğin doğayla iç içe yerler arıyorsan Baraka Köyü‘nü incelemeden sakın geçme 🙂 )

Gezginfest Van, Van Gölü Su Sporları ve daha fazlası…

12- Her insana göre eğlence

Van merkezde birçok keyifli ve yeni yeni açılmaya başlayan gece kulübü ve pub’lar bulunuyor. Van eğlence hayatında önemli bir yere sahip olan türkü barlar ise vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Bu nedenle Lobby Terrace şehirde gece eğlenmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri diyebiliriz. Yemekli ve alkollü mekanlar arasında Tamara Otel sayılabilir. Farklı olarak oturma gecesi organizasyonları yapılıyor. Gençler Van merkezde kafeler sokağı olarak bilinen kültür sokakta canlı müziğe gidebilirler. Ayrıca Doğunun ilk müzik festivali olma özelliğini taşıyan GezginFest Van, bu yılda yine aynı yerinde 21-23 Haziran tarihleri arasında festival severleri bekliyor. Bölgede Van gölü su sporları ve rafting aktiviteleri de yapıldığından dolayı herkesin ilgi alanına göre güzel şeyler bulabileceği bir destinasyon.

#TGilekeşfet

Ancak listelediklerimiz bu kadarla sınırlı değil. Merak etmeyin sevgili kaşifler Van’ın geri kalan daha birçok eşsiz güzelliğini detaylıca kaleme alacağımız bir sonraki seyahat yazımızda görüşmek üzere.

O zamana kadar hoşça kalın…