UBER sürücüleri İstanbul’da eylem yaptı!

Türkiye’de küçülmeye gitme kararı alan UBER’in İstanbul’da bulunan sürücüleri,araçlarının polis tarafından bağlanmasını protesto ederek uygulamanın yasal zemine oturtulmasını talep etti.

Yenikapı miting alanında saat 21.00’de toplanan Uber şoförleri arasında yer alan Lisanslı Taşımacılar Derneği Başkanı (LİTAŞ) Metin Magriso, araçlarının trafikten men edilmesi nedeniyle turistlerin ve diğer müşterilerinin bu durumdan büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre LİTAŞ Başkanı Magriso, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“SESİMİZİ DUYURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Trafik ekiplerinin ilgili yasa kapsamında araçlarımızı bağlıyor. Bu nedenle partnerimiz UBER küçülme kararı aldı. Bu nedenle biz de burada toplandık. Sadece İstanbul’da 3 bin 600 vergi veren şirketiz. Burada binin üzerinde araç ve 2 bin 600’den fazla UBER ortağı var. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Uygulamanın İstanbul’da 4 buçuk milyon kullanıcısı bulunuyor.

YASAL ZEMİNE OTURTULSUN!

Partnerimiz UBER, Türkiye’de bağlı kalmak kaydıyla XL ürününde çok sağlıklı bir hizmet sunamadığından küçülmeye gidiyor. Şu anda içinde bulunduğumuz durumda araçlarımız çevriliyor, bağlanıyor, sürücü arkadaşlarımız mağdur. Aynı şekilde aracımızı kullanan turistler, müşterilerimiz çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Biz baştan beri söylemimizi tekrarlıyoruz, devletimize güveniyoruz. Bunu bir yasal zemine oturtarak bizim önümüzü açmasını bekliyoruz. Vergi vermediğimiz konusu tamamen bir algı. Partnerimiz UBER de vergisini tam olarak bir yerli şirketmiş gibi veriyor. UBER’in Türkiye’deki faaliyetlerinin sonlandıracağı iddiaları asılsızdır.”

UBER’den o iddialara önemli yanıt