Sektör temsilcileri Şırnak’ın turizm potansiyelini değerlendirdi

Şırnak ve ilçelerinin turizm potansiyeli ne boyutta? Şırnak’ın ilçelerinde turizm adına neler yapılabilir? Turizm alanında atılması gereken ilk adımlar ve izlenmesi gereken hedefler neler? Turizm sektörünün temsilcileri konuya ilişkin görüşlerini turizm haber sitesi Turizm Günlüğü’ne açıkladı.  

TÜRSAB’ın öncülüğünde 13 -15 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenen ve Cizre – İdil ve Şırnak’ı içeren tanıtım gezisinin ardından katılımcılar arasında yer alan TÜRSAB mensupları, acenta yöneticileri ve turizm sektörünün önde gelen temsilcilerinin bölgede turizmin geliştirilmesi için atılması gereken adımları ve bölgenin turizm potansiyelini turizm haber sitesi Turizm Günlüğü’ne değerlendirdi.

İşte öne çıkan o görüş ve değerlendirmeler…

ERDAL ÇERİ: TURİZM BARIŞ DEMEKTİR…

Erdal Çeri / TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi Başkan Yardımcısı ve Çeri Turizm Genel Müdürü

“İlk olarak bu tanıtım gezisi kapsamında ziyaret ettiğimiz öne çıkan yerleri değerlendirecek olursam; İdil ilçesi, Mardin ve Midyat’a yönelik artan taleple dikkatleri üzerine çeken Süryani kültürünün daha rahat görülüp gözlemlenebileceği bir destinasyon. Kısacası İdil, Süryani ve Ezidi kültürlerinin ruhunu yaşayabileceğiniz bir destinasyon.

İdil’de Süryanilerin kültürel öğelerinin modernize olmamış, el değmemiş daha saf bir şekilde binalarla kiliselerle bezendiği yerleri görme imkanı söz konusu…

Bu coğrafyada Süryani, Ezidi ve İslam kültürü olmak üzere üç farklı kültürün bir arada yaşatılmaya çalışıldığını görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra burada var olan kültürel mozaiğin nasıl bozulmaya çalışıldığını; o mozaikteki taşların kaybolmaya yüz tutarken tekrar toparlanmaya çalışıldığını görme imkanınız olacak.

“BÖLGE KAZANDIĞI SÜRECE DE BAŞKA ŞEYLERİ DÜŞÜNME İMKANI OLMAYACAK”

Burada en önemli görev; turizmcilere düşüyor çünkü turizm barış demektir. Batı’nın Doğu’yu; Kuzey’in Güney’i algılayabilmesi, anlaması için birbirlerine dokunmaları lazım. Turizm, bu farklı bölgelerdeki insanların birbirlerine dokunmasını, birbirlerini anlamasını sağlayacak. Aynı zamanda bölgeye bir kazanç sağlayacak. Bölge kazandığı sürece de başka şeyleri düşünme imkanı olmayacak.

“ŞIRNAK GAP TURLARI İÇİN YENİ ALTERNATİF DESTİNASYON OLABİLİR”

Özellikle son dönemde GAP turları kapsamında yer alan Gaziantep, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Adıyaman illerinde artık hemen hemen sezon dolu geçiyor.

Dolayısıyla bölgede yeni destinasyon arayanlar ya da saydığım illerde yer bulamayan birçok acente Nusaybin, Cizre, Şırnak ve İdil gibi alternatif yerlerde konaklayarak; hem aynı bölgenin dokusunu misafirlerine yaşatmış olacak hem de daha uygun şartlarla, daha uygun koşullarla yeni bir program, yeni bir destinasyon için ilk adımları atmış olacak.”


İBRAHİM KÖSELİÖREN: ŞIRNAK TURİZMİ İÇİN ATILAN İLK ADIMLARIN MEYVELERİNİ YAKIN ZAMANDA ALACAĞIZ

Düş Patikası Turizm Genel Müdürü İbrahim Köseliören düzenlenen info gezisine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“TÜRSAB’ın düzenlemiş olduğu Şırnak – İdil ve Cizre’yi kapsayan 2 gece 3 günlük info gezisi bölgedeki acentaların yoğun ilgisi ve katılımlarıyla geniş kapsamlı olarak gerçekleşti.

Öncelikle Cizre’nin sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginlikler oldukça ilgi çekiciydi. Cizre’nin sahip olduğu bu potansiyeli kullanmak gerekiyor.

İdil yine oldukça dikkat çekici ve büyüleyiciydi. Bunun yanı sıra Şırnak il merkezi sınırına yakın olan Dicle boyundaki Faki Teyran Medresesi ve oradaki doğal güzelliklerin görülmeye değer olduğuna ve bu güzelliklerin turizm açısından değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

“OLDUKÇA VERİMLİ GEÇEN BİR TANITIM GEZİSİ OLDU”

Bölge turizmi açısından verimli geçtiğine inandığım bir tanıtım gezisi oldu. Verimli toplantılar yaptık. Şırnak Üniversitesi Genel Sekreteri İbrahim Baz ve Şırnak Üniversitesi Turizm Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Sedat Çelik bizlerle önemli bilgiler paylaştı. Biz de bu bölgedeki yerel acentelerle ve üniversite ile ortak yürütülecek çalışmalarla yeni destinasyon ve tur programları oluşturmak için kollarımızı sıvadık.

ŞIRNAK TURİZMİ İÇİN ATILMASI GEREKEN İLK ADIM…

Benim gözlemlerime göre, bölgede turizmin geliştirilmesi için ilk olarak “İdil ve Cizre’de yer alan farklı inançlara mensup Ezidi ve Süryani köylerindeki potansiyeli nasıl değerlendirebiliriz?” sorusu üzerine yoğunlaşılması gerektiğine inanıyorum.

Bu konuyla ilgili arkadaşlarla görüştük. Yerinde tespitler de bulunduk. Şırnak’ın bu ilçelerine yönelik tur programları, Mardin ile bağlantılı ortak tur programları düzenlemek için temaslarda bulunduk; ilk adımları atmak için karar aldık.

Verimli bir tanıtım gezisi olduğuna inanıyorum ve önümüzdeki günlerde attığımız bu ilk adımların meyvelerini alacağız.”


DİĞDEM KAÇMAZ: ŞIRNAK DESTİNASYONLARI TUR PROGRAMLARIMIZDA YENİ AÇIMLAR YAPMAMIZA İMKAN SUNACAK

Sezon Tour Genel Müdürü Diğdem Kaçmaz‘ın değerlendirmeleri ise şu şekilde:

“Cizre, Şırnak ve İdil’i içeren bu tanıtım (info) gezisi kapsamında keşfettiğimiz yeni bölgelerimiz kültür turlarımızda yeni açılımlar yapmamıza fayda sağlayacak bir kültür mozağinin çeşitliliğini bizlere yakından gösterdi.

Mevcut rotalarımız dışında oluşturabileceğimiz bu yeni rotaların, çok yakında misafirlerimize değişik alternatifler ve heyecan dolu renkler sunacağına ve onların meraklarını cezbedeceğine inanıyorum.”


VEYSİ ASMA: ŞIRNAK’IN ZENGİNLİKLERİNİ KEŞFETMELERİ İÇİN ZİYARETÇİLERİMİZİ BEKLİYORUZ

Son olarak, düzenlenen tanıtım gezisine konaklama desteği veren Şehr-i Nuh Oteli’nin Genel Müdürü Veysi Asma ile Şırnak’ta konaklama sektörünün mevcut durumu ve Şırnak’ın sahip olduğu turizm potansiyeli hakkında konuştuk.

2011 yılının Ağustos ayında, Şırnak il merkezinde açılan Şehr-i Nuh Oteli; 165 otel odası ve 97 apart dairesiyle hizmet veriyor.

2015 öncesinde % 10 doluluk seviyelerinde çalıştıklarını belirten Veysi Asma; 2015 sonrasında bölgenin yeniden yapılanması ve yeniden inşa edilmesi kapsamında iş gezileri nedeniyle bölgeye gelenlerin oteli tercih etmeye başladığını ve seyahat amacıyla gelenlerin sayısında da yavaş da olsa bir artış yaşandığını ifade etti.

Şırnak’ın Heştan Köyü, Cudi Dağı ve yaylalarıyla keşfedilmeyi bekleyen birçok güzelliğe sahip olduğuna dikkat çeken Veysi Asma; bu güzellikleri keşfetmek için gezginleri, kültür turizmi meraklılarını Şırnak’a beklediklerini söyledi.

Şırnak turizmi için önemli adım