Schengen için en çok olumlu dönüş yapan 10 ülke

AB'den Hindistan'a Vize Kolaylığı

Last Updated on 9 Mayıs 2020 by Yaşar Çelik

“Schengen Visa Info” web sitesi 2018 yılında Schengen başvurularında en çok olumlu dönüş yapan ülkelere ilişkin verileri kamuoyuyla paylaştı. İşte Schengen başvurularınıza olumlu dönüş alabileceğiniz muhtemel ilk 10 ülke…

Schengen vizesine ilişkin önemli istatistiki verileri ve bilgileri paylaşan “Schengen Visa Info” web sitesi 2018 yılında Schengen başvurularında en çok olumlu ve olumsuz dönüş yapan ülkelere ilişkin verileri paylaştı.

Schengen vizesi başvuruları, toplanan evraklar ve istenen kriterler açısından Türkler için kimi zaman bir işkenceye dönüşüyor.

İLK ON ÜLKE SIRALAMASI

Turizm Günlüğü olarak bu konuda biraz olsun yardımcı olabilmek adına; 2018 yılında Schengen başvurularına en fazla olumlu dönüş yapan 10 ülkeyi okuyucularımızla paylaşıyoruz. İşte o 10 ülke…

1) Litvanya

Listenin ilk sırasında Baltık Ülkeleri’nden Litvanya yer alıyor. 2018 yılı verilerine göre Litvanya en kolay Schengen vizesi veren ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. 2018 yılında Litvanya üzerinden yapılan kısa dönem Schengen başvurularının sadece % 1.3’ü olumsuz değerlendirilerek; reddedildi. Başvuruların % 98.7’sine olumlu dönüş yapıldı.

Bunun yanı sıra Litvanya üzerinden Schengen başvurusunda bulunanların sayısının az olması nedeniyle genel olarak bekleme süreniz de daha kısa oluyor.

2) Estonya

Bir diğer Baltık Ülkesi olan Estonya da sıralamanın ikinci basamağında yer aldı. Estonya’nın yurt dışı temsilciliklerine kısa dönem Schengen vizesi için başvuranların sadece % 1.6’si olumsuz dönüş aldı.

Diğer yandan Estonya, Schengen vizesi için en az başvuru yapılan ülkeler sıralamasında 6. sırada yer alıyor. Bu da yine vize başvurunuzun hızlı bir şekilde sonuçlanacağının bir göstergesi…

3) Finlandiya

Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya’nın kısa süreli Schengen başvurularındaki olumsuz geri dönüş oranı ise % 1.7 olarak açıklandı. Tabi burada Finlandiya’nın başvuru sürecinde istediği belgeleri gözden geçirmek de fayda var. Sadece olumsuz dönüş oranını göz önünde bulundurarak Finlandiya üzerinden başvuruda bulunmak işinizi kolaylaştırmayabilir.

4) İzlanda

Son yıllarda turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ülkeler arasında yer alan İzlanda’nın da kısa süreli Schengen başvurularında red ettiği başvuru oranı % 1.7 olarak açıklandı. Yine burada göz önünde bulundurmanız gereken kriterler arasında istenen belgeler ve İzlanda’nın yurt dışı temsilciliklerinin, elçiliklerinin diğer ülkelere göre sayı bakımından daha az olmasıdır.

5) Letonya

2018 verilerine göre beşinci sırada ise Letonya yer aldı. Letonya’nın yurtdışı temsilcilikleri ve elçilikleri Schengen başvurularının % 97.9’unu olumlu yanıtlarken; % 2.1’ine olumsuz dönüş yaptı.

6) Polonya

Orta Avrupa ülkesi olan Polonya da en kolay Schengen vizesi veren ülkeler sıralamasında altıncı sırada yer aldı. Polonya üzerinden başvuranların % 97’si olumlu dönüş alırken; % 3’ü olumsuz dönüş aldı.

7) Lüksemburg

Avrupa Kıtası’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkeleri arasında yer alan Lüksemburg; komşuları olan Fransa, Almanya ve Belçika gibi ülkeleri de ziyaret etmek isteyenler tarafından Schengen başvuruları için tercih edilebilir.

% 3.7’lik ret oranına sahip olan Lüksemburg diğer yandan Schengen başvurusu için en az başvuru yapılan ikinci ülke konumunda.

8) Slovakya

Slovakya’nın yurtdışı temsilciliklerine 2018 yılında kısa süreli Schengen vizesi için toplam 26 bin 797 başvuru yapıldı. Bu başvuruların % 4.2’si olumsuz olarak değerlendirilirken; % 95.8 olumlu yanıtlandı.

2018 yılında Schengen için en az başvuru yapılan ülkeler sıralamasında ise Slovakya; beşinci sırada yer aldı.

9) Çekya

Listenin dokuzuncu sırasında ise % 95.3’lük olumlu geri dönüş oranıyla Çekya yer aldı.

10) Yunanistan

2018 yılında Yunanistan, kısa süreli Schengen vizesi için 855 bin 285 başvuru ile en çok başvuru alan ülkeler sıralamasında 5. sırada yer aldı.

Yunanistan geçtiğimiz yıl bu başvuruların % 95.1’ini olumlu yanıtladı. % 4.9 oranında ise olumsuz dönüş yapıldı. 2014 yılında ise bu oran sadece % 2 seviyesindeydi.