Fethiye’de ne yenir?

Last Updated on 1 Ağustos 2019 by Turizm Günlüğü

Tatilinizi Fethiye’de yapmaya karar verdiniz… Peki, Fethiye’nin yerel lezzetleri neler? Hangi tatları deneyimlememiz gerekir?

Ege mutfağına hayran kalanlar için vazgeçilmez bir bölge olan Fethiye, birbirinden güzel restoran ve yerel lezzetleriyle de herkesin damak tadına uygun lezzetler sunuyor. Deniz mahsullerinden et yemeklerine, çorbalardan sebze ve ot yemekleri kadar geniş bir gastronomiye sahip olan Fethiye, konuklarını deneyimleyecekleri birbirinden güzel lezzetle buluşturuyor.

Fethiye’de gezilecek, kalınacak yerler derken birde ‘Fethiye’de ne yenir, yerel lezzetleri nelerdir?’ gibi sorular hep aklımızda. Balık ve et ağırlıklı olsa da sebze ve ot yemeklerinin yanı sıra yerel lezzetleriyle de Fethiye, damak tadına önem verenler için eşsiz lezzetler sunuyor.

Balık severler için balık hali

Fethiye’de birçok balık çeşidini tek noktada bulma imkanı sunan balık hali, balık severler için biçilmez bir kaftan. Balık halinin etrafında konuşlanan restoranlar ise istediğiniz balığı sizin için pişiriyor. Et yemekleriyle de beğeni kazanan ve birçok restorana ev sahipliği yapan Fethiye, bazlamadan tostları ve gözlemeleriyle de oldukça meşhur.

Kaya Köyü’nde kendi pişir kendin ye

Kaya köyü içerisinde bulunan et lokantaları da “kendin pişir kendin ye” hizmeti sunuyor. Bu lokantalar da misafirler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca Kaya Köyünde bulunan şarap evleri ve gözlemeli yerel köy kahvaltıcıları da ilgi çeken noktalar arasında.

Peki, Fethiye’nin geleneksel mutfağında hangi lezzetler var?

Çorba türünden bahsetmek gerekirse bunlardan biri ölemeç çorbası diğeri ise ingil çorbasıdır. Sulu ve diğer çeşit yemekleri sıralayacak olursak; yumurta bohçası, arapaşı, etli ve bulgurlu patlıcan, Babadağ keşkeği, sebze ve ot yemekleri, domatesli bulgur, sündürme, leğen böreği, döndürme gibi bazı yemekler de yörenin meşhur yemekleri arasında yer alıyor. Eski adıyla Fethiye Yörüklerinden kalma bu lezzetler, Fethiye köylüleri tarafından yapılıyor.

Sizde Fethiye’ye tatil için geldiyseniz size önerimiz bir an önce bu yemekleri tatmanız ve yemeğin keyfini çıkartmanız. Çevredeki kaliteli restoran ve lokantaları Fethiye yerlilerine sorarak da merkeze yakın birçok yerde bulabilirsiniz.