Fankhauser: Thomas Cook Çin üniforması giymeyecek

Last Updated on 7 Ağustos 2019 by Yaşar Çelik

İngiliz tur operatörü Thomas Cook hisselerinin çoğunun Çin’li Fosun Grubu’nca satın alınmasını grubun CEO’su Peter Fankhauser, kendisiyle yapılan röportajda büyüme fırsatı olarak değerlendirdi.

Geçen ay duyurusu yapılan finansal kurtarma planı çerçevesinde, Thomas Cook Grubu’nun hissedarları özkaynak borcu takas işlemleri ve gelecekteki işletme finansmanı için 750 milyon paundluk katkı sağlama hususunda anlaşmaya varmışlardı. Dahası, turizmin grubunun hâlihazırda mevcut olan 1.6 milyar paundluk borcu iki şirket arasında bölüşülecekti. Bu şirketlerden biri hisselerin yüzde 18’ini satın alan Fosun-ki en büyük hisse sahibi oldu- diğeri de diğeri de hava yollarını alan Avrupa merkezli kurumsal yatırımcılar oldu.

Eylül’de yeniden sermayelendirme planı

Fosun ve grup bankaları yeniden sermayelendirme planı konusunda uzlaşmaya vardığına göre geriye Thomas Cook hisselerini elinde tutan diğer yatırımcıları-fonlar ve yatırım evleri gibi- ikna etmek kalıyordu. Fankhauser Frankfurt’ta yaptığı konuşmada bu hususun üzerinde durdu ve beklentisinin tartışmaların güz mevsiminde sona ermesi ve sonrasında gerekli hukuki işlemlerin tamamlanması aşamasına geçileceği yönünde olduğunu söyledi.

“Thomas Cook’un iş yapma biçimi değişmeyecek”

2001 yılında Thomas Cook bünyesine katılmış, İsveç doğumlu yönetici, 2014 yılından bu yana da CEO olarak görev yapıyor. Fankhouser’ın konuşmasından öne çıkan başlıklardan biri de Fosun’un, Avrupa’nın en büyük ikinci turizm grubu olan Thomas Cook’un işleyişinde köklü değişiklikler yapacağını beklemediğini söylemesi oldu. Fankhouser şunları söyledi:

“Thomas Cook’un Çin üniforması giymesini engelleyebilirim. Tecrübelerimiz bu yönde. Fosun ile Çin’de dört yıl 320 bin müşteriye hizmet verebilmek amaçlı ortaklığımız oldu. Fosun yönetimi Thomas Cook markasına değer veriyor, tıpkı Çin’in tamamı gibi.”

İşbirliğine örnek olarak grubun Puket adasındaki Sunwings oteli gösteren CEO Peter Fankhauser, otelin misafirlerinin yüzde 50’sinin Çinli olduğunu ve Çin’de önümüzdeki yıl Sunwings ve Casa Cook Resort’u hizmete açmayı planladıklarını söyledi.

“Çinliler Avrupa piyasasının nasıl işlediğini iyi bilir”

Eğitimini Almanya’da tamamlamış ve akıcı Almanca konuşan CEO Jim Qian’un yönetimindeki Fosun Holiday yönetici ekibinden çok etkilendiğini belirten Fankhauser sözlerini şöyle sürdürdü, “Fosun Avrupa seyahat piyasasını biliyor, onların nasıl çalıştığını ve karakteristik özelliklerine hakim.”

Tur operatörlüğünün geleceğine dair yorumlarda da bulunan Fankhauser “kalite, hizmet ve çeşitliliği olan ürünlerin” öneminin altına çizerken esnek iş yapabiliyor olmanın da gerekliği olduğunu söyledi.

“Kimseye iş garantisi vaat etmiyorum”

Thomas Cook’taki iş garantisi konusunda da konuşan Fankhauser, “Herkes piyasadki gelişmeleri takip ediyor. Teknoloji alanındaki değişimler ortada. Kimseye iş güvencesi vermedim, veremem de. Ancak adaletli ve açık bir bakış açısı benimseyeceğimi söyleyebilirim” dedi.

Peter Fankhauser gruptaki son gelişmelerle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi 17-18 Eylül’de gerçekleşecek olan fvw Kongress’te CEO oturumunda sunacak. Gelişmeleri www.fvw-kongress.de den takip edebilirsiniz.

Kaynak: www.fvw.de

Diğer Thomas Cook Habrerleri: