Otel seçimlerinde yeni kriter: Turuncu Bayrak

Son dönemde turuncu bayrağa sahip oteller, müşterilerin birincil tercihi haline geliyor.

Turuncu bayrak; gıdaya saygılı, geri dönüşüm odaklı, çevre ve doğa dostu, hayvansever, işletme giderlerini azaltan, ülke ekonomisine katkı sağlayan otellere ekstra saygınlık katıyor.

Uygulamaya dahil olan otellerde gıda israfını önlemek için birçok uygulama, etkinlik ve eğitim yapılıyor. Personele verilen hijyen, satın alma, gıda kullanım ve geri dönüşüm gibi hassas konuları kapsayan eğitimler ile üretim ve tüketim aşamasında israfın önüne geçmek hedefleniyor.

GIDA DOSTU SEÇİM

Tatiliniz için otel ararken, turuncu bayrak kategorisini seçip sadece bu uygulamaya destek veren otelleri filtreleyerek gönül rahatlığı ile gıda dostu seçim yapabilirsiniz.

Turuncu bayrağı dalgalandıran her işletmede gıda bankası aracılığıyla gün sonunda artan fazla yemekler ihtiyaç sahipleri ile buluşturuluyor.

YİYECEKLERİNİZİ HAYVAN DOSTLARIMIZ VE YARDIMA MUHTAÇ BİREYLER İLE PAYLAŞIN

Sözcü Seyahat’in haberine göre; konaklamak için günün sonunda artan tüm yiyeceklerin sınıflandırılarak geri dönüşüm merkezleri ya da hayvan barınaklarına gönderildiği turuncu bayrak uygulamasına dahil olan otelleri seçmek, müşterilere bir yandan tatilin keyfini çıkarma olanağı sunarken, bir yandan da muhtaç yerlere ulaşacak yardımlara katkı sağlıyor olmanın haklı gurur ve huzurunu yaşatıyor.

Turuncu bayrak uygulamasının destekçileri, 2018 yılında “Afiyet olsun, israf olmasın” sloganı ile öncelikli olarak otellerde başlayan bu sorumluluk projesinin gördüğü yoğun ilgi üzerine, 2019 yılında restoranlarda da uygulanacağını bizlere müjdeliyor.

Turuncu bayrak uygulamasına destek veren kurum ve kuruluşlar arasında Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) ve Turist Rehberleri Birliği gibi sivil toplum kuruluşları yer alıyor.

TÜRKİYE MERKEZLİ SORUMLULUK PROJESİNİ DÜNYAYA BİRLİKTE AÇALIM

Turuncu bayrak uygulamasının oluşum merkezinin Türkiye olması, haklı bir gurur sebebi olup, Türkiye’de yaşayan her birey tarafından ayrıca hassas bir desteği hak ediyor. 16 Ekim 2019 tarihinde yapılacak büyük lansmanla uluslararası konuma ulaşmayı hedefleyen bu oluşuma destek verip uygulamanın bir parçası olmak ve turuncu bayrak oluşumunun büyümesine destek vermek için otellerde gıda dostu seçim her zaman ilk tercihiniz olsun.

Otellere Turuncu Bayrak uygulaması geliyor!