İspanya hükümetinden Thomas Cook mağdurlarına destek…

İspanya hükümeti Thomas Cook’un iflasıyla mağdur olan acentalara 300 milyon Euro destek paketi verecek.

İspanya Hükümeti, 11 Ekim Cuma günü, İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasından etkilenenlere destek olmak için yaklaşık 300 milyon Euro değerindeki destek paketi için ilgili yasayı onaylayacak.

Alınacak önlemler arasında, Thomas Cook’un yol açtığı boşluğu doldurma açısından diğer tur operatörlerini teşvik etmek için; Kanarya Adaları ve Balear Adaları’na olan uçuşlarda havaalanı vergilerinde (yolcular ve güzergahlar için) indirim yer alıyor.

İspanya Sanayi Ticaret ve Turizm Bakan Vekili Reyes Marato; Thomas Cook’un iflasının yol açacağı zararları en aza düşürmek için; oluşturdukları komisyonda “iflasın yol açtığı zararları” kapsamlı bir şekilde ele alacaklarını açıkladı.

DÖRT BAŞLIK ALTINDA DESTEK PROGRAMI

Reyes Marato, hükümet olarak alacakları tedbirlerin dört ana başlık altına alınabileceğini; ilk olarak Thomas Cook’un iflasıyla İspanya destinasyonlarına yönelik uçuş kapasitesinde oluşan boşluğu kapatmaya çalışacaklarını söyledi. İkinci olarak Thomas Cook’un İspanyol firmalara olan yaklaşık 200 milyon Euro’luk borcun karşılanması için kredi destek paketi hayata geçirilecek.

İSPANYA’DA 3 BİN 400 THOMAS COOK ÇALIŞANI MAĞDUR OLDU

Üçüncü olarak işsiz kalan İspanya vatandaşlarının yeniden istihdam edilebilmesi için istihdam alanında yeni planlamalar ve stratejiler belirlenecek. Thomas Cook’un iflasıyla İspanya’da 3 bin 400 çalışanının mağdur olduğu belirtildi.

Son olarak İngiltere pazarında oluşabilecek talepteki düşüşü dengelemek için farklı pazarlara da yoğunlaşmaya yönelik adımlar atılacak diğer yandan yoğun olarak İngiliz turistlerin çoğunlukla tercih ettikleri Balear ve Kanarya Adaları destinasyonlarına alternatif destinasyonlar da ön plana çıkarılacak.